آغاز داوری بخش مستند جشنواره فیلم فجر از دی ماه

مصاحبه اختصاصی با مرتضی رزاق کریمی

مصاحبه اختصاصی با مرتضی رزاق کریمی
مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر گفت: جلسه ای با حضور دبیر جشنواره فجر، رئیس انجمن تهیه کنندگان فیلم مستند،رئیس انجمن مستند سازان، دبیر جشنواره فجر برگزار شده است و ارتباط با مستند سازان برای جشنواره فجر ادامه خواهد داشت.

مرتضی رزاق کریمی مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در گفتگو با فیلم نت، با اشاره به جشنواره سینما حقیقت گفت: جشنواره سینما حقیقت مهمترین جشنواره مستند هست و طبیعی است که من حضور جدی در اینجا داشته با جشنواره فیلم فجر هم مهمترین رویداد سینمایی کشور است که فیلم مستند هم خوشبختانه در کنار فیلم های سینمایی در این دوره حضور دارد.

وی افزود: در برخی از دوره ها متاسفانه سینمای مستند نادیده گرفت شد و کنار گذاشته شد ولی به نظر من سینمای مستند که هویت یک ملت و جامعه را میتواند به نمایش بگذارد جایش در جشنواره ای که ملی است بسیار جایگاه مهمی است و نمی شود آن را حذف کرد خوشبختانه در جشنواره امسال دبیر جشنواره توجه ویژه ای به این موضوع داشتند و مستند را با وجود جشنواره سینما حقیقت در جشنواره فجر را جایگاه خوبی بهش اختصاص دادند.

آغاز داوری مستند های جشنواره فجر از اول دی ماه

مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برنامه خاصی برای خوب دیده شدن مستند ها دارید گفت؟ گفت: یکی از مواردی که میتواند ضامن خوب دیده شدن فیلم های مستند باشد خود فیلم ها هستند و فکر می کنم فیلم های مستند در سالهای اخیر به قدری رشد کرده و برای مخاطب جذابیت دارد که همپای سینمای داستانی و در برخی موارد جلوتر از این سینما قرار گرفته است.

رزاق کریمی ادامه داد: چون جشنواره فیلم فجر یک رویکرد سینمایی دارد و به فیلم های کوتاه و نیمه بلند نمی پردازد و فقط فیلم های مستند سینمایی بالای 70 دقیقه را نمایش می دهد توجه به سلیقه مخاطب مهم است، البته من هنوز فیلم های مستند جشنواره فجر را ندیده ام چون بازبینی ها هنوز شروع نشده ولی در همین سینما حقیقت در بخش فیلم های بلند شاهد فیلم هایی هستیم که به قدری جذاب هستند که همین ها نشان میدهد پتانسیل لازم را برای حضور در چرخه نمایش جدی در جشنواره فجر و گروه سینمای هنر تجربه را دارد.

وی با اشاره به زمان داوری فیلم های مستند در جشنواره فجر گفت: انتخاب فیلم ها از همین هفته آغاز می شود و اوایل دی ماه به مرحله انتخاب و آغاز داوری ها برسیم.

استفاده از نظرات مهتاب کرامتی و شهاب حسینی

مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که آیا داوری ها سختگیرانه تر شده است یا نه؟ گفت: طبعا سختگیری از لحاظ کیفی اتفاق خواهد افتاد وقتی تعداد 7 تا 11 فیلم پیش بینی شده و نزدیک به 80 فیلم در انتخاب های جشنواره خواهیم داشت داوری ها سختگیرانه خواهد بود.

رزاق کریمی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور خانم مهتاب کرامتی و آقای شهاب حسینی بعنوان مشاور این جشنواره حضور دارند آیا در بخش مستند مشاوره ای از این 2 بازیگر صورت می گیرد؟ گفت: خوشبختانه این 2 بزرگوار با حوزه مستند آشنا هستند و جزو هنرمندان با ارزش سینما هستند و دبیر جشنواره حتما از مشورت آنها استفاده می کند من هم اگر فرصتی پیش بیاد و دوستان این امکان را فراهم کنند حتما علاقه مند هستم از تجربیات و دانش خانم کرامتی و آقای حسینی استفاده کنم.

وی در پاسخ به این سوال که خود شما از مستند سازان خوب کشورمان مشاوری انتخاب کرده اید یا خیر؟ گفت: ما مشورت هایی را شروع کردیم و اولین جلسه مشورتی را با روسای انجمن مستند سازان  و انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند برگزار کردیم.

رزاق کریمی افزود: همینطور با آقای طباطبایی نژاد دبیر جشنواره سینما حقیقت هم جلسه ای داشتیم که به دعوت حیدری دبیر جشنواره فجر و با حضور سعید رشید رئیس انجمن تهیه کنندگان مستند و رئیس انجمن مستند سازان برگزار شد و این جلسات ادامه خواهد داشت و ارتباط خود را با صنوف مختلف در حوره مستند ادامه می دهیم.

مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجردر پاسخ به این سوال که آقا در جسنواره فجر امسال جایزه ویژه ای برای مستند برتر در نظر گرفته اید گفت: جوایز طبق آئین نامه اهدا می شود که 3 جایزه ویژه در نظر گرفته شده است کهجایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم که به تهیه کننده اهدا می شود و دست آورد فنی وهنری که حتما اهدا می شود فعلا جوایط طبق پیش بینی هایی است که در آدین نامه اتفاق افتاده است.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *