برگزاری مراسم آیین دیدار فیلم «هفت و پنج دقیقه»

محمدمهدی عسگرپور: اکران این فیلم از تولیدش سخت‌تر بود

محمدمهدی عسگرپور: اکران این فیلم از تولیدش سخت‌تر بود
صد و بیست و یکمین آیین دیدار گروه سینمایی هنر و تجربه با فیلم «هفت و پنج دقیقه» ساخته محمدمهدی عسگرپور شب گذشته (سه‌شنبه ۴ اسفندماه) در سینما فرهنگ برگزار شد.
به گزارش فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم کامران ملکی که اجرای مراسم را بر عهده داشت، ضمن ابراز خوشحالی از اکران این فیلم پس از گذشت ۸ سال، عنوان کرد: «امشب توفیقی برای همه ما حاصل شده تا در کنار تماشای این فیلم نکات مفیدی را از دست‌اندرکاران  و سازندگان این فیلم بشنویم. هفت و پنج دقیقه اولین فیلمی بود که در خارج از کشور به عنوان تولید مشترک کلید خورد. در این سال‌ها فیلم‌های زیادی در خارج از کشور و با همکاری سینماگران خارجی تولید شده است.»

او اضافه کرد: «فیلم هفت و پنج دقیقه فیلمی ایرانی است که تماما در اروپا ساخته شده است. قرار بود  با مقبولیت جهانی و البته بادیدگاه ایرانی و اعتقادات و تعهدات دینی سازندگان آن باشد. فیلم در جشنواره‌های خارجی موفق بوده است امیدوارم اکران آن بعد از این همه سال در گروه هنروتجربه نیز موفق باشد.»

در ادامه این مراسم محمد مهدی عسگرپور ضمن تشکر از لطف حاضران برای شرکت در مراسم آیین دیدار عنوان کرد: «رابطه عاشقانه من و فرهاد توحیدی بعد از تولید هفت و پنج دقیقه و در خانه سینما شکل گرفت. در واقع ما ماه عسل را زودتر از ازدواج رفتیم. خوشحالم که بزرگان زیادی در این جمع حضور دارند. امشب برخی از عوامل فیلم حاضر و برخی غایب هستند و عوامل فرانسوی فیلم هم درمیان ما نیستند اما در این میان جای مرحوم بیگدلی شاملو دستیار کارگردان بسیار خالی است.»

این کارگردان ادامه داد: «فیلم هفت و پنج دقیقه از نظر تولید و ساخت فیلم سخت و گرانی نبود. ما سی و چند جلسه فیلم‌برداری کردیم. فیلم نگاتیو گرفته شده و من هنوز نسخه دیچیتال آن را ندیدم. در میانه تولید بین تهیه‌کنندگان ایرانی و فرانسوی اختلافاتی بوجود آمد. چرا که این فیلم اولین تجربه ما در ساخت و تولید فیلم مشترک بود. محمدرضا تخت‌کشیان که این‌جا کنار ما جایش خالی است تلاش کرد تا فیلمبرداری متوقف نشود. ما با مشقت زیادی سکانس‌های پایانی را گرفتیم. بعد از تمام شدن فیلم گویا انرژی تخت‌کشیان تمام شد و تا به امروز از اکران بازماندیم. در واقع تولید این فیلم از اکران آن سخت‌تر بود.»

فرهادی توحیدی نویسنده این فیلم اشاره داشت: «این پروژه برای من ۱۲ سال طول کشید؛ از سال ۲۰۰۵ تا به امروز. در ابتدا فیلمنامه‌ای نوشتم که در داخل کشور مجوز نگرفت. در این فیلم ۳ خودکشی وجود دارد. یک خودکشی مربوط به یک آدم واقعی و دوتای دیگر مربوط به شخصیت‌های کتاب‌های آن فرد است. در ورژن اصلی و ایرانی ۹ خودکشی وجود داشت که من آن را به یک سوم تقلیل دادم و دوتا را هم وابسته به کتاب کردم اما مجوز نگرفت. در این فیلم شخصیت نویسنده مرشدی دارد که فکر کردم سیمین دانشور آن را بازی کند. با او صحبت کردم اما قبول نکردند.»

او اضافه کرد:« مقارن همین زمان از طریق ناشرم با دوستی آشنا شدم که علاقه داشت داستانی ایرانی را در خارج از کشور کار کند. چون عاشق «اناربانو»ی گلی ترقی بودم آن را مناسب یافتم. در ضمن فیلمنامه‌ای دادم که آن‌ها با سبک کاری من آشنا شوند. آن‌ها همین کار را پسندیدند و «اناربانو» منتفی شد.»

او با اشاره به تولید فیلم «هفت و پنج دقیقه» بیان کرد: «علی رغم دعواهایی که وجود داشت در زمان تولید خوش گذشت. آن موقع دعواها راحت‌تر حل و فصل می‌شد. زمانی که فیلمنامه نوشته شد و تولید به راه افتاد دولت در ایران و فرانسه عوض شد. از پا قدم ما اولین روزی که به فرانسه رسیدیم روز تحلیف سارکوزی بود. یادم می‌آید در سفارت کسی به من گفت با وجودی که ویزا داری ویزایت را تمدید و تقاضای ویزای بلند مدت کن که بعدا بهت ویزا نمی‌دهند.»

در ادامه این آیین رونمایی نوبت به محمود کلاری رسید. این مدیر فیلمبرداری درباره فیلمبرداری فیلم هفت و پنج دقیقه توضیح داد: «این فیلم با نگاتیو گرفته شده است و من هم امشب با شما برای اولین‌بار نسخه دیجیتال آن را می‌بینم. برای دیجیتال کردن فیلم هیچ تماسی با من گرفته نشد و من در جریان آن نیستم. امیدوارم در این نسخه مقدمات فیلم در حد نمایش رعایت شده باشد تا بعد آن را نهایی کرده و دی سی پی کنیم. امیدوارم از تماشای فیلم لذت ببرید.»

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز در صحبت‌های کوتاهی عنوان کرد: «به گروه تولید هفت و پنج دقیقه خسته نباشید می‌گویم. خوشحالم که گروه هنروتجربه‌ای وجود دارد که زمینه اکران فیلم‌های ارزشمند را فراهم می‌کند. به همه دوستان خداقوت و خسته نباشید می‌گویم.»

ملک‌جهان خراعی بازیگر این فیلم نیز عنوان کرد: «خیلی ممنونم که به مهمانی امشب آمدید. کار کردن با این گروه لذت‌بخش بود. در این فیلم دو بازیگر ایرانی حضور داشته که نقش زیادی نداشتند. ما در پاریس نبودیم و در لیون بخش‌های داخلی ما فیلمبرداری شد. امیدوارم تاش ایرانی را در این فیلم ببینید.»

در ادامه سایر عوامل فیلم از جمله محمود رضوی، مریم تخت‌کشیان و سارا امینیان از حاضرین تشکر کردند.

در این مراسم علیرضا تابش، احمد مسجدجامعی، فرید فرخنده‌کیش، ابوالحسن داودی، رحمان سیفی آزاد، مجید برزگر، هنگامه حمید زاده، سیدعباس سجادی و… حضور داشتند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *