مدير بخش مسابقه فيلمنامه‌نويسي جشنواره فیلم‌های كودكان و نوجوانان:

برای رشد فیلمنامه در سینمای کودک و نوجوان باید برنامه مدون داشت

برای رشد فیلمنامه در سینمای کودک و نوجوان باید برنامه مدون داشت
مدیر بخش مسابقه فيلمنامه‌نويسي سي‌امين جشنواره بين‌المللي فیلم‌های كودكان و نوجوانان گفت: در سینمای کودک و نوجوان هم استعدادهای خلاق و جوان زیادی وجود دارند که می‌توانند با اندیشه‌های نو، اثر ارزشمندی را خلق کنند، اما متاسفانه کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌های این حوزه به سراغ این فیلمنامه‌نویسان جوان نمی‌روند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز و به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، چهارمین جلسه آسیب‌شناسی فیلمنامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان با حضور تعدادی از برگزیدگان و نامزدهای مسابقه در دوره‌های قبل، برگزار و به ارائه راهکارهای مناسب برای رونق و تقویت فیلمنامه‌نویسی پرداخته شد.

علی اکبر قاضی نظام ادامه داد: «هیچ برنامه‌ای در سینمای کودک مدون نیست و با تغییر هر مدیر تمام رویکردها تغییر می‌کند.»

او تصریح کرد: «کسانی که فیلم کودک و نوجوان نوشته و تهیه و تولید کرده‌اند دلسوزترند و می‌خواهند برای سینمای کودک و نوجوان آثاری مناسب خلق کنند. پرورش فیلمنامه‌نویس در دانشگاه‌ها رو به رشد است به همین دلیل باید به فکر مساله اشتغال آنها باشیم تا فارغ‌التحصیلان به خاطر انتخاب رشته تحصیلی‌شان مأیوس نشوند.»

مهدی بوستانی نامزد دوره چهارم جشنواره کودک و نوجوان و نویسنده طرح فیلمنامه «پیوند» و «پیچ» با بیان اینکه نویسندگان گروه کودک و نوجوان باید شناخت وسیع و جامعی از این گروه داشته باشند تا بتوانند در خلق آثار از آنها بهره بگیرند.

غلامرضا ساغرچیان نویسنده کودک و نوجوان باتشکر از برگزاری چنین جلساتی بیان کرد: «هر ماه جلسه‌ای با جمعی از فیلمنامه نویسان در دفتر خود تشکیل می دهم که در دوره‌های گذشته با آنها آشنا شده‌ام. تا از  ایده ها و نظرات آنها استفاده کنم با توجه به اینکه سینمای کودک بسیار مهجور است عدم حمایت از نویسندگان جوان این حوزه آزاردهنده است و باید خودمان آستین ها را بالا بزنیم و برای این سینما تغییری ایجاد کنیم.»

این نویسنده ادامه داد: «فیلمنامه‌نویسان نباید بعد از افتتاحیه جشنواره را ترک کنند بلکه باید تمام آثار سینمای کودک را تماشا و با فضای قصه‌ها و اهالی سینمای کودک و نوجوان آشنا شوند تا بتوانند از اساتید استفاده کرده و ضعف فیلمنامه‌های خود را اصلاح کنند. هم‌اندیشی میان نویسندگان کودک باید زیاد باشد تا در جریان آثار روز آنها باشند و بتوانند استفاده خوبی از آثار این عزیزان انجام دهند.»

نجیبه نعمتی نویسنده نمایشنامه «صدای بال پرستو» در ادامه توضیح داد: «تاکنون اکثر فیلم‌های سینمای کودک جزء پرفروش‌ترین آثار بوده پس می‌توان گفت سینمای کودک کمک بزرگی به این صنعت نموده است به طور مثال اگر یک کودک بخواهد فیلم سینمایی ببیند اعضای خانواده هم به همراه آن به سینما می‌روند و این خود یک گردش مالی است.»

او با تاکید بر اینکه چند سال گذشته حرف اول را فیلمنامه بیان می‌کرد در حالی که امروزه خلاف آن رخ می‌دهد و قدرت اصلی در اختیار تهیه‌کننده اثر است افزود: «دهه 60 نسلی را پرورش داده‌ایم که سینمای کودک را می‌شناسد اما از سال 74 به بعد آثار حوزه کودک بسیار کمرنگ شده و دیگر آثاری ندارد که نیاز مخاطب را تامین کند. از دهه 80 هم کودک دیگر به سینما نمی‌رود چون برای این تفریح تربیت نشده است.»

نعمتی ادامه داد: «تهیه‌کننده ترجیح می‌دهد فیلمنامه را خودش بنویسد و کارگردانی کند به همین دلیل از فیلمنامه‌های برگزیده تعداد خیلی کمی به مرحله ساخت رسیده است. تبعیض جنسیتی در قصه ها بیداد می‌کند نویسنده‌ای که فانتزی را نمی‌شناسد باید با کودک و نوجوان بنشیند از آنها سوال کند که چه نوع شخصیت فانتزی مورد علاقه آنهاست.»

مرتضی سیدی‌نژاد شرکت‌کننده دوره گذشته جشنواره کودک و نوجوان و برگزیده قلم زرین جشنواره مقاومت و دفاع مقدس با اشاره به اینکه سینمای کودک بعد از دوره‌ای از کودک امروزی جا مانده است گفت: «نویسندگان باید بتوانند داستان‌هایی بنویسند که نسل کودک از آن استقبال کنند. باید از فیلمنامه‌های برگزیده حمایت شود تا به ساخت نزدیک شوند. فیلمنامه‌نویسان زمانی به نتیجه دلخواه خود می رسند که اثرشان بر روی پرده سینما ببینند.»

Watch movie online The Transporter Refueled (2015)

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *