بنیاد سینمایی فارابی در اکران بین‌المللی «رستاخیز» شریک می‌شود

فارابی مالک 45 درصدی فیلم «رستاخیز»

فارابی مالک 45 درصدی فیلم «رستاخیز»
فیلم «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش 5 سال بعد از تولید و در حالی‌که هنوز تکلیف اکران آن مشخص نشده، صاحب مالک جدیدی شده است. بنیاد سینمایی فارابی اعلام کرده طبق توافقی در سال 85، مالک 45 درصد فیلم است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، بنیاد سینمایی فارابی در بیاینیه‌ای اعلام کرده است ۴۵% مالکیت و کلیه حقوق فیلم رستاخیز متعلق به این بنیاد است: « حمایت از فیلم سینمایی رستاخیز و آثاری از این دست که به مضمون ارزشمند و ماندگار قیام عاشورا می‌پردازند جزو سیاست‌های سازمان سینمایی و نهادهایی چون بنیاد سینمایی فارابی است. در فرآیند تولید فیلم سینمایی رستاخیز که در دهه هشتاد و در بخش خصوصی آغاز شد، بنیاد سینمایی فارابی طی توافقنامه‌اى در سال ١٣٨۵ با تهیه‌کننده فیلم، متعهد به مشارکت در تولید این فیلم بود، که متأسفانه در آن سال و سال‌های پس از آن به درستی به مفاد این قرارداد عمل نشد.

از سوی دیگر با توجه به شرایطی که در تیر ماه سال ١٣٩۴ بخاطر برخى ملاحظات برای اکران این فیلم بوجود آمد، انتظار این بود که تعیین تکلیف و رسیدگی درباره مشکل به وجود آمده برای این فیلم، زودتر از این انجام شود، لیکن سرانجام در ماه‌های پایانی سال گذشته، بنا به تصمیم وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هیأتی کارشناسی متشکل از دست اندرکاران و کارشناسان سینمایى، فرهنگی و اقتصادی تشکیل گردید که این هیأت پس از بررسی همه‌جانبه موضوع، راهکارها و اقداماتی را توصیه کرد.

در اجرای یکی از این اقدامات، مقرر شد بنیاد سینمایی فارابى قرارداد مشارکت منعقده در سال ١٣٨۵ را در ازای ۴۵% مشارکت (مالکیت و کلیه حقوق فیلم) در دستور کار خویش قرار دهد. اعتبارات مربوط به این تصمیم از منابع جدا از بودجه سازمان سینمایى تأمین و به بنیاد سینمایى فارابى تخصیص یافته است.

بدیهی است این بنیاد همچون گذشته با تمام توان در سایر زمینه‌ها، من‌جمله فراهم نمودن زمینه شایسته توزیع بین‌المللی این اثر، در کنار دست اندرکاران و سایر سهامداران محترم فیلم فوق، حضور خواهد داشت و امید است زمینه رفع کامل مشکل این فیلم ارزشمند فراهم گردد. از آنجا که متأسفانه برخی اخبار و گمانه زنی نادرست و جهت‌دار، که به نظر می‌رسد منشاء اغراض شخصی و غیرصنفی دارد، درصدد وارونه جلوه دادن اصل موضوع می‌باشند؛ مجددا تاکید می‌شود که وظیفه همه نهادهای سینمایی حمایت از این نوع آثار سینمایی با مضمون تاریخ اسلام و واقعه عظیم عاشورا خواهد بود و بنیاد سینمایی فارابی نیز تلاش خواهد کرد از تولید، معرفی و عرضه آنها به مخاطبان جهانی حمایت نماید. »

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *