شهید آوینی از نگاه استاد دانشگاه و نویسنده فرانسوی

شهید آوینی از نگاه استاد دانشگاه و نویسنده فرانسوی
در این مطلب ، نظرات یک نویسنده ی فرانسوی درباره ی شهید آوینی و نوع نگاهش به مقوله ی فیلمسازی را منعکس کرده ایم.

به گزارش فیلم نت، هر چه از تاریخ شهادت سید شهیدان اهل قلم، مرتضی آوینی می گذرد، زوایای بیشتری از نگاه او به هنر و وظیفه ی هنرمند از نظر مشخص می شود.

شهید مرتضی آوینی متولد 1326 بود و همانطور که بارها گفته شده است، در زمینه های کارگردانی فیلم مستند و روزنامه‌نگار حوزهٔ فرهنگی، سالها فعال بود تا در نهایت در همین راه و در حالی که مشغول تهیه مستندی با موضوع جنگ تحمیلی بود، در سال 1372 در فکه به شهادت رسید. او در منطقه فکه در حال بررسی لوکیشن فیلم مستند شهری در آسمان، بر اثر اصابت ترکش مین باقی مانده از جنگ تحمیلی به شهادت رسید.

افراد زیادی در مورد این شهید و تفکراتش اظهار نظرهای مختلفی داشته اند. در این مطلب می خواهیم به اظهار نظر خانم «اونیس دوویکتور» استاد دانشگاه و نویسنده فرانسوی که با انتشار کتابی درباره شهید مرتضی آوینی در جشنواره حضور دارد و در سومین شب از برنامه شب نقد جشنواره سینما حقیقت نیز حاضر شده بود، بپردازیم.

onis-victor

«اونیس دوویکتور» استاد دانشگاه و نویسنده فرانسوی

او گفت : برخلاف آنچه که ما عادت داریم درباره شهیدان ببینیم آوینی اصلاً به دنبال نشان دادن صحنه های مظلومانه درباره شهیدان نبود، بلکه با این نوع نگاه مخالفت هم داشت.او به دنبال تصویر خط مقدمی است که در باطن وجودی و رمز الهی یک رزمنده وجود دارد و به خوبی توانسته آن را به تصویر بکشد.

او همچنین معتقد است شهید آوینی توانسته درباره جنبه های نامرئی جنگ سوالات بسیاری مطرح کند و با تصاویری که ضبط کرده، درون رزمنده ها را به تصویر بکشد.ایشان نظراتش در مورد شهید آوینی را اینگونه ادامه داد : آوینی به دنبال این بود تا به مخاطبانش بفهماند که تصویر جلوی چشم آنها از واقعیت الهام گرفته شده است و این تاکید را در ریتم صدا و لحن شاعرانه او هم می توانیم ببینیم. بنابراین او مانند یک رهگذر در فیلم هایش ما را با خود می برد.

این استاد دانشگاه فرانسوی در پایان آرزو کرد، کتابی که به زبان فرانسوی در مورد شهید آوینی نوشته است، هر چه زودتر به فارسی ترجمه گردد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *