شجاع‌نوری به عنوان اولین سخنگوی جشنواره‌ی جهانی فجر از جزییات جشنواره‌ی امسال خبر داد

جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر به عباس کیارستمی ادای دین می‌کند

جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر به عباس کیارستمی ادای دین می‌کند
علیرضا شجاع نوری سخنگوی جشنواره جهانی فیلم فجر، با حضور در برنامه «فرمول یک» با اجرای علی ضیاء توضیحاتی درباره بخش‌ها و برنامه‌های این جشنواره ارائه کرد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ علیرضا شجاع نوری در پاسخ به اینکه برای اولین بار است که جشنواره‌ای عنوان سخنگو را به شخصی اطلاق می‌کند و این باعث می‌شود که خیلی از مسئولیت‌ها از دوش دبیر برداشته شود و کسی که مسلط به امور باشد می تواند این کار را انجام دهد گفت: «بله اما کماکان مسئولیت با دبیر جشنواره است و سخنگو کسی است که در مواقع لازم گردش امور در جشنواره را اعلام می‌کند.»
شجاع نوری در پاسخ به این سوال که برای بالا رفتن سطح میهمانان جشنواره‌ی جهانی فجر چه تصمیمی اتخاذ شده است، گفت: «بی انصافی است اگر بگوییم فقط یکسری کارگردان‌های درجه 2 و 3 آمده‌اند، کارگردانان درجه یکی همچون «گادفری رد جیو» که نامزد اسکار بوده یا «بوروس برسفورد» و … میهمانان فجر بین الملل در ادوار گذشته بوده‌اند. او با اشاره به این که همچنان این سوال وجود دارد که چرا جشنواره جهانی از ملی جدا شد؟ یا باید دوباره به هم بپیوندند اینگونه ادامه داد جشنواره جهانی مانند فرزندی است که تازه از خانواده‌اش جدا شده و باید خانواده جدیدی تشکیل دهد، مانند شاخه‌ای که از یک درخت بزرگ جدا شده و در جایی دیگر قلمه زده شده است. پس ما باید اجازه دهیم رشد کند و بزرگ شود و نمی‌توان انتظار داشت در این یکی دو سال و به همین زودی همانند جشنواره‌هایی مانند لوکارنو از این جشنواره بشنوید. گرچه هم اکنون در دنیای حرفه‌ای سینما در دنیا زیاد درباره جشنواره ما صحبت می شود و آوازه آن در بین حرفه‌ای پیچیده است. این را ما با شرکت در جشنواره‌های مختلف در دنیا دیدیم و شنیدیم. ما می خواهیم به سمتی برویم که جشنواره جهانی جایی باشد برای معرفی و کشف استعدادهایی که به آرمان‌های ما در سینما نزدیک هستند.»
شجاع‌نوری توضیحاتش را ادامه داد:«هدف از جشنواره جهانی، نشان دادن گونه‌ای ازسینمای مستقل است که پیام انسانی دارد و الزاما به سینمای رایج در دنیا که زیرچرخ دنده‌های سینمای هالیوود و بالیوود له می شوند ربطی ندارد. ما اینها را معرفی خواهیم کرد. ما تریبون کسانی خواهیم بود که سینمای پاک و صادقانه را باور دارند. اینها فیلمسازان آینده جهان خواهند بود ودر آینده خواهند گفت که چه کسانی از این جشنواره بیرون آمده‌اند، مانند جشنواره کن که در آغاز کار خود معرف خیلی از بزرگان سینمای دنیا از جمله تروفو، فلینی یا در همین اواخر معرف فیلمسازی مثل جیم جارموش بوده است. اینها باعث قدرت آن سینما خواهدشد، کاری که ما در جشنواره جهانی درصدد انجام آن هستیم.»
شجاع نوری افزود: «به عنوان مثال یکی از کارهایی که ما در جشنواره جهانی انجام میدهیم دارالفنون یا به‌ اصطلاح استعدادیابی است. ما در این بخش با مدیریت مازیار میری جوانان مستعد از سراسر جهان (که البته فعلا اولویت ما منطقه خاورمیانه و آسیاست) را شناسایی کرده و پس از ارزیابی این افراد با نمونه فیلم‌هایی که ساخته‌اند آنها را به حضور در جشنواره دعوت می‌کنیم تا بتوانند باشرکت در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی دارالفنون و هم‌صحبتی و برخورد با اساتید و بزرگان سینما همچون سوخوروف، مجید مجیدی یا اصغر فرهادی حرفه‌ای شدن را تجربه کنند و پس از بازگشت به کشورشان متفاوت تر از گذشته و با همین ذائقه سینما را ادامه دهند. یا در بخش فیلم یابی هم نگاه ما در انتخاب، به فیلم‌هایی ا‌ست که که نوعی تازگی و طراوت داشته باشند ونگاه انسانی زیربنای آنهاست و فیلم‌هایی که فیلمساز درآن حرفی برای گفتن دارد.»
سخنگوی جشنواره جهانی در پاسخ به سوالی درباره رونمایی غیر رسمی از پوستر سی‌و‌پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، درجشنواره برلین گفت: نمیتوانستیم پوستری که المان اصلی آن، مرحوم عباس‌کیارستمی است را دربسته نگاه داریم تا مراسم خاصی برای رونمایی آن ترتیب دهیم.
بازیگر روز واقعه درباره بزرگداشت هایی که در جشنواره جهانی خواهند داشت اینگونه توضیح داد: «امسال اصلی ترین بزرگداشت ما مربوط به مرحوم عباس کیارستمی خواهدبود. در همین رابطه تعدادی از بزرگان سینمای جهان که با کیارستمی آشنا بوده‌اند با اصرار ودرخواست خودشان به ایران می‌آیند تا دراین مراسم شرکت کنند و ادای دینی نسبت به مرحوم کیارستمی داشته باشند. البته ما یک یا دو بزرگداشت دیگر هم خواهیم داشت.»
سخنگوی جشنواره جهانی درباره باشگاه هواداران جشنواره که مدیریت آن برعهده شادمهر راستین است گفت: «این باشگاه طرفداران جشنواره یا باشگاه جشنواره نام دارد. همه کسانی که به هر نحو می خواهند.در جشنواره حضور داشته باشند باید با ثبت نام در سایت جشنواره، عضو باشگاه شوند. اگر در طول سال هم رویدادی داشته باشیم اعضای باشگاه از همین طریق مطلع خواهند شد. امید داریم که امسال قریب به 60 هزار ثبت نام در سایت داشته باشیم.»
شجاع‌نوری درباره مکانیزم فروش بلیط جشنواره اینگونه توضیح داد: «دیدن فیلم در جشنواره به این شکل است که باید در باشگاه جشنواره ثبت نام کرده باشید و با داشتن کارت عضویت در باشگاه می‌توانید برای دیدن فیلمها بلیط تهیه کنید. به این طریق حتی زمان پیش فروش هم می توانید بلیط ها را به تعداد معینی پیش خرید کنید.»
شجاع نوری در پاسخ به پرسشی درباره عدم استقبال در روزهای آغازین جشنواره سال گذشته و اینکه چه تدبیری در جشنواره پیش رو برای این مساله اندیشیده ‌شده گفت: «سال گذشته روز ماقبل روز آغازین برای اهالی رسانه در نظر گرفته شده بود که رسانه ها در آن شرکت کردند و روزهای پس از آن نیز استقبال از جشنواره بسیار خوب بود تا حدی که امسال مجبور به اضافه کردن سالنی برای اکران فیلم‌ها شدیم که به زودی جزییات آن اعلام می‌شود. امیدوارم همه مدیران در بخش‌های مختلف بتوانند جزییات فعالیتهای هر بخش را تشریح کنند. به عنوان مثال بخش آکادمیک وعلمی جشنواره جهانی در دانشگاه هنر برگزار خواهد شد که دانشجویان درآن مشارکت فعالی خواهند داشت. امیدوارم مدیر این بخش، دکتر شهاب اسفندیاری بتوانند در همین برنامه جزییات این بخش را توضیح دهند.»
سخنگوی سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پایان و در پاسخ به پرسش نجفی مبنی بر اینکه آیا نزدیکی جشنواره جهانی به جشنواره فیلم کن، ضربه‌ای به جهت حضور میهمانان در جشنواره جهانی نخواهد زد، پاسخ داد: «خیر سال گذشته که اینگونه نبود و امسال بهتر شده است. چون کسانی که سینمای ایران را بشناسند و بدانند از این دریاچه چه مرواریدهایی به دست می‌آورند، جایش را با چیزی عوض نمی کنند.»
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، ۲۱-۲۸ آوریل ۲۰۱۷ (۸-۱ اردیبهشت ۱۳۹۶) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *