درددل‌های فیلم‌سازان در شب کانون کارگردانان

ابوالحسن داودی: امیدوارم با یک تلفن فیلمم از پرده پایین کشیده نشود

ابوالحسن داودی: امیدوارم با یک تلفن فیلمم از پرده پایین کشیده نشود
جشن کانون کارگردانان با تقدیر از پنج فیلمساز، برگزاری جشن تولدی غافلگیرکننده و گلایه‌های فیلم‌سازان برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیور، شب گذشته، هفتمین شب کانون کارگردانان با حضور فیلم‌سازان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی در پردیس ملت برگزار شد. جشنی که در آن اغلب فیلم‌سازان وزیر فرهنگ و ارشاد را مخاطب قرار دادند و از او خواستند مشکل فیلم‌های توقیف شده را حل کند.

نگذاریم این شرایط ادامه داشته باشد

در ابتدای مراسم محمد بزرگ‌نیا، رییس کانون کارگردانان با بیان اینکه سال قبل به دلیل فوت ناگهانی کیارستمی‌ شب کانون کارگردانان برگزار نشد، گفت: «ما سینماگران تا جایی که به یاد دارم در این سال‌ها همیشه درباره‌ی موضوعات مختلف حرف و گفت‌وگو داشتیم مانند توقیف فیلم‌ها، تحریم‌ها، کپی رایت و تعریف جایگاه فرهنگی در سینما.»

بزرگ‌نیا با اشاره به حضور وزیر ارشاد، درباره‌ی شرایط افراد درگیر سینما توضیح داد: «از کارافتادگی اکثر دست‌اندرکاران سینما و شرایط سخت تولید، وضعیت معیشتی سختی را ایجاد کرده و ما همه مسئولیم. هم دولت و هم صنوف باید برای این مسئله طرح و برنامه‌ی موثر و نتیجه‌بخش داشته باشند. دور از شان سینمای ایران است که اینها امروز احساس کنار گذاشتکی‌ داشته باشند. امشب در هفتمین جشن قول دهیم که این موضوع را پیگیری کنیم و نگذاریم این‌ شرایط ادامه داشته باشد.»

حضور در جشنواره‌ی خارجی ضد ارزش بود

در ادامه‌ی مراسم محمد بزرگ‌نیا با اهدای دیپلم خوش‌آمد به نرگس آبیار گفت: «نرگس آبیار با همین چند فیلم نشان داد که فیلمساز خوش فکر و خوش آتیه‌ای است.»

آبیار کارگردان فیلم‌های شیار 143 و نفس پس از دریافت جایزه‌اش، آن را افتخار بزرگی دانست: «آرزو می‌کنم وقتی سینماگران ما در جشنواره‌ها جایزه می‌گیرند مثل ورزشکاران از آنها استقبال شود و سرود ملی برای‌شان پخش شود. همچنین امیدوارم ماجرای تراژیکی که برای آقای کیارستمی افتاد دیگر تکرار نشود و دیگر شاهد توقیف ‌فیلم‌ها نباشیم.»

چهار شب مهم زندگی‌ام

سپس مسعود کیمیایی جایزه‌ی فیلمساز نسل اول را به سیروس الوند اهدا کرد.

کیمیایی‌ درباره‌ی حضور در جشنواره‌های خارجی گفت: «زمان ما اگر فیلمی به فستیوال می‌رفت و جایزه می‌گرفت ضد ارزش بود و ما تمام تلاش‌مان را می‌کردیم که فیلم‌های‌مان به فستیوال نرود. این است که از قافله عقب افتادیم.»

کارگردان قاتل اهلی سیروس الوند را فیلمسازی دانست که «به صورت مستقل و با تهیه‌کننده و استودیو کار می‌کرد و این یک ویژگی خوب است.»

الوند هم با دریافت جایزه درباره‌ی مهم‌ترین شب‌های زندگی‌اش صحبت کرد: «اگر مسعود قیصر را نمی‌ساخت بعید می‌دانم می‌توانستم فیلم بسازم. اگر او نبود سینمای ایران شاید چهره عوض نمی‌کرد. در زندگی من چهار شب خیلی مهم بوده است، یکی‌ شب تولدم که خاطرم نیست. شب دوم زمانی بود که ازدواج کردم. شب سوم زمانی که در کنار کیمیایی، مهرجویی و حاتمی‌کیا جایزه‌ گرفتم و برایم بسیار ارزشمند بود.‌ شب چهارم هم امشب است.»

به خاطر رفاقت‌ها آمده‌ام

در ادامه‌ی مراسم با حضور رخشان بنی‌اعتماد از ابوالحسن داودی به عنوان کارگردان نسل دوم تقدیر شد. بنی‌اعتماد نظرش را درباره‌ی داودی این طور بیان کرد: «او جزو کمتر فیلم‌سازانی است که میان اندیشه و مخاطب پیوند دارد و همه‌ی ما باید بابت سال‌ها تلاش صنفی آقای داودی مدیون ایشان باشیم.»

برگزارکنندگان مراسم در اقدامی غافلگیرکننده برای ابوالحسن داودی جشن تولدی برگزار کردند.

داودی در واکنش به این اقدام گفت: «واقعا شگفت زده شدم. یک ماه است که سر کار هستم و امروز با عجله خودم را رساندم و نمی‌دانستم دوستان لطفشان مضاعف است.»

کارگردان فیلم رخ دیوانه اظهار امیدواری کرد که فیلمش دوباره توقیف نشود: «این جلسه مرا یاد ۳۰ سال قبل انداخت که خواستیم کانونی را راه‌اندازی کنیم و الان احساس می‌کنم همین دیروز ‌بود. من امشب صرفا برای همین رفاقت‌ها آمدم و وقتی مازیار زنگ زد نگران شدم که نکند این آخرین کار من باشد ولی بعد به خاطر رفاقت‌ها آمدم. من هم جزو کسانی هستم که آینده را کنار گذاشته‌ام‌ ولی هنوز بعضی چیزها مرا اذیت می‌کند. گاهی با یک تمایل سیاسی کوچک و حقیر می‌بینیم اوضاع برمی‌گردد و تلاش دوستان ما تبدیل به هیچ می‌شود. فیلم من پس از ۱۰ سال توقیف قرار است اکران شود و امیدوارم ‌با یک تلفن از پرده پایین کشیده نشود.»

فیلم من در لیست توقیفی‌ها نیست

سامان مقدم کارگردان فیلم‌های نهنگ عنبر از دیگر فیلم‌سازانی بود که مورد تقدیر قرار گرفت.

همایون اسعدیان پیش از اهدای لوح تقدیر به مقدم او را دوست‌داشتنی دانست: «بعضی‌ها ذاتا دوست داشتنی هستند، بدقول هستند و این سامان مقدم از آن دسته آدم‌هاست. سامان مقدم وقتی فیلم‌سازی را شروع کرد یک نوع نگاه طنزآمیز اجتماعی را وارد کرد که از آن‌ دور شد و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا فیلم‌هایی را که دوست دارد بسازد.»

سامان مقدم هم با مخاطب قرار دادن وزیر فرهنگ و ارشاد از فیلم توقیفی‌اش صحبت کرد: «روی سخنم با وزیر است که دستور دادند فیلم‌های توقیفی رفع مشکل شود ولی فیلم‌ من با نام‌ صد سال به این سال‌ها را یازده سال قبل ساختم که در لیست توقیفی سازمان‌ نیست. بعد از نمایش اول فیلم‌ آن قدر مورد اتهام‌ها و حرف‌ها از جمله ضد انقلاب و جاسوس موساد قرار گرفت در حالی که پروانه ساخت داشت.»

تا آخر پشت روحانی می‌ایستم

آخرین مراسم بزرگداشت مربوط به کارگردان فیلم‌های شب یلدا و خواهران غریب یعنی کیومرث پوراحمد بود. کیانوش عیاری درباره‎‌ی ویژگی مهم پوراحمد این طور توضیح داد: «یک ویژگی مهم پوراحمد این است که اثری از شعار وجود ندارد و با وجود آن که حضور پررنگی در عرصه سیاست به معنای مثبت داشته ولی آن را وارد کارش نکرده است.»

پوراحمد سخنانش را با درخواست از وزیر شروع کرد: «آقای وزیر تو را به خدا اگر می‌توانید کاری کنید پول‌های مردم از مملکت خارج نشود و تهیه‌کنندگان این پول‌های کلان را به سوپراستارهای دوزاری ندهند. سینما دیگر فلج شد.»

او‌ با اشاره به «سال‌هایی که در دولت پاک‌دستان فیلم‌ نساخته بود»، گفت: «من اشتباهی کردم و یک فیلم جنگی‌ ساختم که دیگر نمی‌سازم. وظیفه‌ی من این است که تا آخر پشت روحانی و دولتش بایستم ‌حتی اگر ۲۰ سال فیلم نسازم.»

دهه‌ی جهش در سینمای ایران فرا رسیده است

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه سینمای ایران در آستانه‌ی یک‌ جهش قرار دارد، گفت: «این سینما باید یک‌ جهش جدید را تجربه کند یعنی‌ با تغییراتی که در حوزه‌های مختلف صورت گرفته سینمای ایران هم باید به سمت تغییر حرکت کند. باور دارم که‌ دهه‌ی چهارم انقلاب ‌می‌تواند دهه‌‌ی جهش در سینمای ایران باشد.»

صالحی امیری حمایت و امنیت را حق طبیعی سینماگران دانست: «شما انتظار حمایت و امینت دارید و این حق طبیعی شماست و ما هم باید دنبال کنیم. حمایت همه‌جانبه از سینما یک استراتژی است و شعار نیست. هفته‌ی قبل با مدیران عامل بانک‌ها جلسه داشتم تا از سینمای ایران حمایت و ظرفیت مالی بیشتری ایجاد شود. امنیت و کرامت و منزلت شما را امنیت و منزلت خود می‌دانیم و باور داریم برای حل مسایل اجتماعی نیازمند توسعه‌ی سینمای ایران هستیم.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *