در نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد:

جلسه‌ی کمیته‌ی بررسی نظر منتقدان جشنواره امروز برگزار می‌شود

جلسه‌ی کمیته‌ی بررسی نظر منتقدان جشنواره امروز برگزار می‌شود
نخستین نشست خبری سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه 26 بهمن ماه) در سالن شورای فرهنگ عمومی وزارتخانه با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست با بیان اینکه وظیفه وزارت ارشاد وظیفه تضمین امنیت بیان، فکری و قلم اصحاب رسانه است، گفت: «کمتر از ۱۰۰ روز از حضور من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد و طبق وظیفه باید گزارشی را نسبت به سیاست‌ها و عملکردهای این وزارتخانه به ملت ارائه کنم. جهت‌گیری و مسیر اصلی ما مبتنی بر گفتمان فرهنگی دولت است که در تداوم گفتمان مقام معظم رهبری و مبتنی بر اعتدال فرهنگی انجام می‌شود.»

او ادامه داد: «اعتدال فرهنگی چهار شاخص اصلی دارد، عقلانیت، انسجام، تنوع و دیانت فرهنگی. سیاست‌های ما در این وزارتخانه نیز عبارتند از حفظ ثبات و آرامش در حوزه فرهنگ. بر این باور هستیم که در فضای مناقشه امکان کار فرهنگی نیست بنابراین در همین جا از اصحاب رسانه تقاضا می‌کنم که ما را در مسیر این سیاست کمک کنند تا بتوانیم مجموعه‌ای از مأموریت‌های فرهنگی که به صورت گسترده به آن تعلق داریم را انجام دهیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه گفت‌وگوی فرهنگی سیاست بعدی ماست، گفت: «لازمه رسیدن به یک اعتدال فرهنگی گفت‌وگوی فرهنگی است و این تنها راه ما برای رسیدن به انسجام فرهنگی است. گفت‌وگو می‌کنیم تا باور داشته باشیم در جامعه‌ای متکثر زندگی می‌کنیم و گرایش‌های فرهنگی در دایره انقلاب اسلامی از حقوق برابر برخوردار هستند. گفت‌وگو می‌کنیم تا اشکالات یکدیگر را بشناسیم و عصبانیت جامعه را کاهش دهیم. در نهایت هدف گفت‌وگو ایجاد فضای عقلانی و اعتدال برای تداوم کار است. دستگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفتمان مقام معظم رهبری وفادار است،»

او ضمن اشاره به اینکه عدالت فرهنگی سیاست بعدی این وزارتخانه است، گفت: «وجود فرصت‌های فرهنگی در تهران و محرومیت استان‌ها از این فرصت‌ها ناعادلانه است. کشور، تهران نیست و بیش از ۸۰ درصد جمعیت مردم در استان‌ها زندگی‌می‌کنند بنابراین از جمله سیاست‌های قطعی ما توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری، در نقاط مختلف کشور است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امنیت فرهنگی را سیاست بعدی این وزارتخانه دانست و گفت: «وزارت ارشاد وظیفه خود می‌داند که امنیت بیان، فکر و قلم اصحاب فرهنگ و هنر را تضمین کند.»

او در ادامه اظهار کرد: پرهیز از تصدی‌گری دیگر سیاست این وزارتخانه و اصل دیگر دولت است. واگذاری امور فرهنگی به صنوف را به صورت جدی در دست داریم و من به این اصل شتاب بیشتری داده‌ام. به تدریج به سمتی خواهیم رفت که در طول برنامه ششم توسعه و تصدی تمام امور هنر به اصحاب آن واگذار شود. الان دوران شکوفایی صنفی و مدنی در حوزه فرهنگ و هنر است.»

صالحی امیری توجه جدی به فرهنگ عمومی را سیاست بعدی این وزارتخانه خواند و ضمن بیان اینکه در حوزه فرهنگ عمومی دچار آسیب‌های جدی هستیم، گفت: «برای حل آسیب‌های اجتماعی قبل از هر چیز باید به حوزه فرهنگ عمومی توجه کنیم، به همین دلیل تغییراتی را در ساختار شورای فرهنگ عمومی ایجاد کرده‌ایم و شش اولویت اصلی آن را در سال ۹۶ تعیین کرده‌ایم. سرمایه اجتماعی، اخلاق، خانواده و گفتمان‌سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی از جمله مسائل اصلی است که در حوزه فرهنگ عمومی داریم. در دوره جدید، شورای فرهنگ عمومی کشور فعال‌تر از گذشته است و تا سطح شهرستان‌ها تلاش خواهد کرد.»

او ادامه داد: «تدوین نظام‌های صنفی برای دو حوزه رسانه و هنر جزو برنامه‌های وزارتخانه است، به این مفهوم که در حال نهایی کردن سازمان رسانه‌ای در دولت برای ارسال لایحه به مجلس هستیم که با تصویب سازمان نظام رسانه‌ای، حوزه اختیاری صنوف و رسانه به شدت تقویت خواهد شد. با این عمل معاونت مطبوعاتی رسانه‌ ما عمدتا هدف حمایت، سیاست‌گذاری و نظارت را بر عهده خواهد داشت. ان‌شاءالله لایحه سازمان نظام هنر را در دستور کار دولت قرار خواهیم داد. خانه سینما، تئاتر و موسیقی اعضای اولیه سازمان برای تدوین پیش‌نویس را آماده کرده‌اند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه عنوان کرد: «سیاست بعدی این وزارتخانه توجه جدی به مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر است. هنرمندان در حوزه سلامت و بیمه درمانی با مشکلاتی روبه‌رو هستند، در حوزه نشر نیز بحث مالیات وجود دارد و همچنین بحث تکریم پیشکسوتان را در دستور کار قرار داده‌ایم. توجه به سلامت، امنیت شغلی و معیشت اصحاب فرهنگ و هنر از اولویت‌های ماست.»

او آخرین سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را توجه جدی به حوزه فرهنگ دینی بیان کرد و با اشاره به اینکه ما در نظامی زندگی می‌کنیم که مبانی آن مبتنی بر اندیشه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری است، گفت: «گسترش امور قرآنی و مساجد و توسعه فرهنگ دینی در سراسر کشور از دیگر برنامه‌های ماست و در این زمینه اقداماتی نیز انجام داده‌ایم. توجه به پژوهش و اندیشه‌ورزی با تقویت پژوهشگاه فرهنگ و هنر و رسانه و همچنین استفاده از ظرفیت فکری نخبگان را در دستور کار قرار داده‌ایم.»

پاسخ به سوالات خبرنگاران در زمینه سینما، تئاتر، موسیقی، مطبوعات، کتاب و نشر، حج، میراث فرهنگی و… بخش دوم این نشست خبری بود.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه شرکت های خصوصی بدون برگزاری هر نوع مزایده‌ای به جشنواره فیلم فجر وصل شده‌اند، چه زمانی اسناد و مدارک مالی ۲ دوره اخیر جشنواره فیلم فجر در اختیار افکار عمومی قرار می‌گیرد، گفت: «من یک ابلاغیه به سازمان سینمایی داده‌ام تا درباره همه اقدامات مالی و حتی غیر مالی جشنواره فیلم فجر، شفاف‌سازی کنند. از نظر من شفافیت امور یک ضرورت است و این ابلاغ را در همین راستا به آن ها داده‌‌ام. مردم محرم‌ترین افراد هستند و باید اطلاع‌رسانی شفافی برای آنها انجام گیرد و هیچ‌گونه ابهامی در این زمینه برای من قابل پذیرش نیست.»

لازم است در سال‌های آتی در ساختار و شکل برگزاری جشنواره فیلم فجر تغییراتی ایجاد کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: «گرچه امسال جشنواره خوبی را برگزار کردیم ولی لازم است در سال‌های آتی در ساختار و شکل برگزاری جشنواره فیلم فجر تغییراتی ایجاد کنیم تا هر چه بیشتر با تحولات سینما، همراه شویم. امسال نقدهای زیادی به جشنواره شد. برخی افراد با طرح مسائل فرعی کام مردم را تلخ کردند ولی ما همچنان تأکید داریم همه امور باید به سمت حرفه‌ای شدن برود. ما در این راستا نقش خانه سینما را در جشنواره فیلم فجر تقویت می‌کنیم و همچنین با ایجاد سازمان نظام هنری، امور را به صنوف می‌سپاریم.»

او تأکید کرد: «رفتار برنامه تلویزیونی هفت غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی بود، اما عملکرد جشنواره باعث شد گفتمان تخریبی آن‌ها ادامه نداشته باشد، هیأت داوران و انتخاب جشنواره از چهره‌های فرهیخته‌ای بودند و هیچ کسی در نظر و عملکرد هیأت انتخاب و داوری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دخالت نداشته است. امسال در مجموع از بین ۱۷۵ فیلم بلند، ۳۳ فیلم به بخش مسابقه و ۱۱ فیلم به بخش خارج از مسابقه راه یافت. در چنین رقابتی طبیعی است که عده‌ای برنده نشوند و نباید خیلی نسبت به انتخاب‌ها حساسیت به خرج داد. بعضی نقدها غیراخلاقی بود و حتی کسانی که سیمرغ گرفتند را دچار تشویش کرد. مهم اعمال عدالت بود، من شهادت می‌دهم این اعمال عدالت وجود داشت و من به عنوان وزیر ارشاد هیچ نوع مداخله‌ای در کار هیأت انتخاب و داوری نداشتم و حتی تا الان با آنها صحبت هم نکرده‌ام ولی دعوت کرده‌ام تا هفته آینده هیأت‌های داوری و انتخاب، برگزیدگان و عوامل اجرایی جشنواره فیلم فجر دور هم جمع شوند تا از آنها تجلیل به عمل آوریم. باز هم تأکید می‌کنم من هم تا شب اختتامیه مطلع نبودم چه کسانی برنده سیمرغ هستند.»

صالحی امیری در ادامه اظهار کرد: «کمیته‌ای تعیین کرده‌ایم که امروز با منتقدان جشنواره فیلم فجر جلسه می‌گذارد تا مسائل مشخص شود. البته ما مرز بین نقد و تخریب را جدا کرده‌ایم.»

او تاکید کرد: «در سینما جوانگرایی رخ داده و خلاقیت، جسارت و شهامت فیلم‌اولی‌ها در جشنواره امسال کاملا مشهود بود. همچنین در جشنواره امسال خانم‌ها خیلی خوب درخشیدند و 6 خانم فیلمساز در جشنواره امسال حضور داشتند. ما باید به سمت توسعه زیرساخت‌ها در سینما حرکت کنیم. در ابتدای کار دولت 300 سالن در اختیار مردم بود، الان 480 سالن داریم که این رقم تا پایان سال به حدود 500 سالن خواهد رسید. همچنین برای شهرستان‌های فاقد سینما، دستاوردی با عنوان سینماسیار راه‌اندازی شده که می‌توان از این طریق از ظرفیت‌های موجود در هر شهر برای نمایش فیلم‌های روز سینما استفاده کرد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره سخنان خود در رابطه با فیلم‌های فمینیستی و غیراخلاقی که باعث بروز برخی سوءتفاهم‌ها شده بود، گفت: «یکی از آیات عظام نگرانی‌هایی درباره فیلم‌های غیراخلاقی، خارج از چارچوب شرع و با موضوعات فمینیستی داشت که من خدمت ایشان گفتم سیاست کلان ما پرهیز از فیلم‌هایی با موضوعات خشونت بار، تخریب خانواده، سیاه‌نمایی، فمینیستی و خیانت است ولی این سخنان من که بیان سیاست‌های کلان وزارت ارشاد بود اینگونه برداشت شد که ما در کار هیأت انتخاب دخالت کرده‌ایم. آنچه من گفتم به معنای اعمال سیاست‌های کلی وزارتخانه بود.»

جلسه مشاور عالی وزیر با دکتر ایوبی و رسیدگی به اعتراضات جشنواره

او همچنین درباره نقدهایی که به فیلم‌های اکران شده در جشنواره وارد بوده و اینکه این موضوع به کمیسیون فرهنگی کشیده شده است، بیان کرد: «سینما یک حوزه تخصصی است که جشنواره آن از سال ۶۲ تا امروز طی ۳۵ سال برگزار شده و همیشه نیز با حاشیه‌هایی همراه بوده است. من از تک تک اصحاب سینما و بزرگانی که در این جشنواره شرکت کرده‌اند تشکر می‌کنم، اما تقاضا دارم همگان به سازوکار جشنواره که خود آن را انتخاب کردید تن دهید. مشاور عالی من طی امروز و فردا با دکتر ایوبی جلسه‌ای خواهد گذاشت تا در آن به اعتراضات جشنواره رسیدگی کنیم و مطمئن باشید در این فرآیند، نتیجه‌گیری را یا من یا آقای ایوبی اعلام خواهیم کرد. دستگاه‌های فرهنگی با کمیسیون فرهنگی جلسات دائمی را دارند و دیروز هم جلسه‌ای درباره حج داشتیم. طبیعی است که وزارت ارشاد با مجلس تعامل داشته باشد و خوشبختانه در تعامل خوبی با کمیسیون فرهنگی هستیم و در این باره مشکلی نداریم.»

صالحی امیری ضمن اشاره به اینکه قطعا دستگاه بزرگی مثل وزارت ارشاد نمی‌تواند بدون نقص باشد، گفت: «من تقاضا می‌کنم ما را نقد کنید، اما تخریب چیزی است که ما از آن پرهیز خواهیم کرد. به اعتقاد من مجموعه کسانی که جشنواره را تخریب کردند بسیار محدود هستند و ما نباید درگیر حاشیه‌ها شویم. ما در یک ماه چهار جشنواره برگزار کردیم و بیش از ۲۰ میلیون نفر درگیر این جشنواره‌ها بودند. چرا باید با این حواشی کام ملت را تلخ کنیم؟ البته من معتقدم نواقصی که در این زمینه وجود داشته باشد، باید برطرف شود.»

همچنین در بخشی از سخنان خود درباره مساله فیلم کاناپه ساخته کیانوش عیاری و رستاخیز ساخته احمدرضا درویش گفت: «آقای عیاری از صاحب‌نامان سینمای ایران است و به مشاور عالی وزارتخانه و رئیس سازمان سینمایی اعلام کرده‌ام تا جلسه مستقلی با ایشان برای تصمیم‌گیری برگزار شود، اما با این حال عمده بحث مربوط به فیلم کاناپه فقهی است و باید بدون بحث‌های تبلیغی کار را در این‌باره دنبال کنیم. درباره فیلم رستاخیز هم کمیته‌ای تشکیل شده و جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان سینمایی و مشاور عالی وزارت ارشاد و احمدرضا درویش کارگردان اثر داشته‌اند که به تفاهمات اولیه‌ای رسیده‌اند و نتیجه توسط خود آقای درویش اعلام می‌شود.»

استاد شجریان مورد تکریم ما هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این نشست درباره مسائل اخیر حوزه موسیقی و کنسرت‌ها ضمن تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی و وزارت ارشاد مشکلی با موسیقی ندارد و موسیقی مصرف دائمی و نیاز نسل امروز است، گفت: «اساسا نمی‌توان جامعه را از مصرف موسیقی منع کرد. جامعه نیاز به مصرف فرهنگی دارد. محروم کردن مردم از موسیقی غیرفرهنگی و بر ضد اهداف فرهنگی است اما این امر دارای مرزهایی است که مرزهای ما قانون و شرع است.»

او افزود: «یک درصد از مبحث موسیقیمربوط به اجرای صحنه‌ای است . از این منظر نباید موضوع یک درصد به مناقشه تبدیل شود. با گفت‌وگو می‌توانیم این مسئله را حل کنیم. وزارت ارشاد مشکلی با اجرای زنده موسیقی ندارد، مشکل اصلی حواشی کنسرت‌های موسیقی است. ما معتقدیم موسیقی نباید به واسطه حواشی وارد ولنگاری شود. موسیقی نیاز جامعه و نسل جوان است و باید پاسخ داده شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره مجوز برگزاری کنسرت محمدرضا شجریان بیان کرد: «همه ما برای ایشان آرزوی سلامتی داریم و امیدواریم در این ایام فاطمیه و با دعای خیر مومنان ایشان شفای عاجل پیدا کند. آنچه برای ملت مهم است، سلامت ایشان است و ما دعاگو هستیم. چندی پیش مجوز آلبوم ایشان صادر شده و ما با همین مجوز انتشار آلبوم پیام خود را به اصحاب فرهنگ و هنر منتقل کرده‌ایم که استاد شجریان یکی از شخصیت‌های بزرگ فرهنگ و هنر کشور و مورد تکریم ما هستند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *