اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران سوژه مستند علیرضا قاسم‌خان است

«سوزن دوزی تاریک تصاویر» مستندی درباره میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی

«سوزن دوزی تاریک تصاویر» مستندی درباره میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی
مستند «سوزن دوزی تاریک تصاویر» به کارگردانی علیرضا قاسم‌خان در حال فیلمبرداری است.

فیلم مستند سوزن‌دوزی تاریک تصاویر با موضوع زندگی و فعالیت هنری میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی اولین فیلمبردار تاریخ سینمای ایران به کارگردانی علیرضا قاسم‌خان در دست تولید است.
به گزارش فیلم‌نت نیوز، قاسم‌خان در گفت‌وگویی پیرامون ساخت مستند «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» گفت: «در این مستند ضمن بررسی زندگی کوتاه میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی که در ۴۱ سالگی فوت شد، نگرشی به تاریخ معاصر داریم و این شخصیت را در بستر تاریخی دوره‌ زندگی او مورد توجه قرار می‌دهیم. فیلم سرشار از تصاویر تاریخی است که از عکاسان ایرانی و خارجی و فیلم‌های قدیمی، با مراجعه به آرشیوهای متفاوت به دست آمده است. »
قاسم‌خان درخصوص سوژه جدیدترین اثر مستند خود توضیح داد: «میرزا ابراهیم‌خان پسر احمد صنیع‌السلطنه بود و لقب عکاس‌باشی دربار را از پدر به ارث ‌برد؛ به این عبارت عنوان عکاس‌باشی که از لقب‌های دوره مظفری است، به او داده شد. میرزا ابراهیم‌خان در سفر مظفرالدین شاه به اروپا، با دوربین فیلم‌برداری نیز آشنا شد و پس از آوردن این دوربین به ایران، اولین تصاویر مستند تاریخ سینمای کشور را ثبت کرد. میرزا ابراهیم‌خان جدا از عکاسی و فیلمبرداری، کار چاپ هم انجام می‌داد و کتاب‌های زیادی در زمینه‌های مختلف، از خانه‌داری و کشاورزی گرفته تا قصه‌های کودکان و نوجوانان، برای مردم ایران آماده‌سازی و چاپ کرد.»
قاسم‌خان درباره انتخاب عنوان فیلم هم گفت: «از آنجایی که در کشور ما رجوع به اسناد و آرشیوهای بصری هنوز با تنگناها و مشکلات زیادی روبه‌رو است، اسم این فیلم را تا این لحظه، «سوزن‌دوزی تاریک تصاویر» انتخاب کردم؛ در واقع ما با کنار هم قرار دادن تصاویری گنگ و مبهم در دل تاریکی، قصد داریم تصویر روشنی از یک دوره تاریخی و یک شخصیت هنرمند ایرانی به دست آوریم.»
طبق گفته علیرضا قاسم‌خان این مستند روی میز تدوین قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآید.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *