ساعاتی پیش بر اثر سکته قلبی

سعید کنگرانی درگذشت

سعید کنگرانی درگذشت
سعید کنگرانی بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ظهر امروز (جمعه 23 شهریور ماه) بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، سعید کنگرانی بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ساعاتی پیش در سن 64 سالگی بر اثر سکته قلبی در بیمارستان فیروزگر درگذشت.

این بازیگر قرار بود به تازگی در سریال «رقص روی شیشه» به کارگردانی مهدی گلستانه که برای شبکه نمایش خانگی ساخته می‌شود ایفای نقش کند.

«در امتداد شب»، «رضا موتوری»، «خواب نامه رحمان سرایدار»، «دایره مینا»،«دایی جان ناپلئون»، «پرواز در قفس»، «فصل خون»، «گرداب»، «ازدواج به سبک ایرانی» و… از جمله فیلم‌های مطرح این بازیگر است.

کنگرانی از کودکی در صحنه تئاتر فعالیت می‌کرد. بعدها که بزرگ‌تر شد در تئاتر «شهر قصه» به ایفای نقش پرداخت، اولین حضورش در سینما در فیلم «رضا موتوری» بود و سپس با آغاز موج نوی سینمای ایران در فیلم «دایره مینا» ساخته داریوش مهرجویی بازی کرد. این فیلم سه سال توقیف بود و پیش از نمایشش در یک نقش جدی در فیلم «سرایدار» حضور یافت که وجهه دیگری به او بخشید و شروع خوب و متفاوتی برایش محسوب می‌شد.

بعد از آن ناصر تقوایی برای ایفای نقش «سعید» شخصیت کلیدی سریال «دائی‌جان ناپلئون» او را به بازی گرفت که به چهره‌ای ماندگار مبدل شد.

بازیگری در فیلم جنجالی «در امتداد شب» برایش شهرت مضاعف و درآمد خوبی به‌همراه داشت. او محل سکونت خود را از خیابان پیروزی به کامرانیه انتقال داد و تبدیل به سوپراستار سینمای ایران شد، ولی این موفقیت دیری نپایید.

کنگرانی در مصاحبه‌هایش بهمن فرمان آرا و شهره آغداشلو را از جمله افرادی برشمرده که در ناکامی او نقش پررنگی بازی کردند.

او پس از انقلاب نیز به بازیگری ادامه داد و در فیلم‌های «پرواز در قفس» (۱۳۵۹) و «فصل خون» (۱۳۶۰) حبیب کاووش بازی کرد. سپس در فیلم «گرداب» (۱۳۶۱) بازی کرد که علی‌رغم تهیه‌کنندگی بنیاد مستضعفان توقیف شد.

پس از آن چند کارگردان برای ایفای نقش به او پیشنهاد کار دادند، از جمله علی حاتمی برای فیلم «مادر» که او را برای ایفای نقشی که بعدها امین تارخ آن را بازی کرد، در نظر گرفته بود.

کنگرانی در سال ۱۳۶۴ بدون ذکر دلیل ممنوع الچهره اعلام شد و از ادامه فعالیتش جلوگیری به‌عمل آمد. علی‌رغم تلاش فراوان، او نتوانست حکمش را تعدیل کند و در این مدت دائماً مورد بازخواست قرار می‌گرفت. نهایتاً در سال ۱۳۶۷ ایران را ترک کرد. یک سال در دبی اقامت گزید و سپس به کالیفرنیا در آمریکا رفت و به مدت ۱۶ سال از ایران و بازیگری حرفه‌ای دور ماند.

او پس از بازگشت به ایران در فیلم سینمایی «ازدواج به سبک ایرانی» به کارگردانی حسن فتحی ایفای نقش کرد. پس از آن قرار بود در فیلم «فرزند صبح» نیز بازی کند که موجباتش هرگز فراهم نشد.

کنگرانی اخیرا با ایفای نقش در تئاتری به نام «نیرنگ اورنگ» در تماشاخانه سنگلج روی صحنه رفت و قرار بود در سریال «رقص روی شیشه» مهدی گلستانه به ایفای نقش بپردازد که عجل مهلت نداد و ظهر امروز در اثر سکته قلبی در بیمارستان فیروزگر درگذشت.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *