کانون کارگردانان سینمای ایران واکنش نشان داد

تعلیق عضویت سعید سهیلی تا عذرخواهی رسمی

تعلیق عضویت سعید سهیلی تا عذرخواهی رسمی
سعید سهیلی در روزهای گذشته در اعتراض به قاچاق جدیدترین فیلمش یعنی «گشت ۲»، کارت خانه‌ی سینما و کانون کارگردانان خود را جلوی دوربین آتش زد. اکنون کانون کارگردانان ایران در واکنش به این اقدام تند سهیلی بیانیه‌ای صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، کانون کارگردانان سینمای ایران پس از چند روز در واکنش به حرکت سعید سهیلی کارگردان فیلم گشت ۲ طی بیانیه‌ای عضویت او را در این کانون به حالت تعلیق در آورد. در روزهای گذشته سعید سهیلی، به دنبال توزیع غیرقانونی فیلم گشت ۲ هم‌زمان با اکران فیلم در سینماها، کارت سینما و کانون کارگردانان خود را آتش زد.

در متن بیانیه‌ی کانون کارگردانان آمده است:

«جناب آقای سعید سهیلی

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران در جلسه روز سه‌شنبه ۹ خرداد ماه ۹۶ خود پس از بررسی همه جانبه و کسب اطلاعات کامل، عمل شنیع و نمایشی شما را در مقابل دوربین دور از شأن فرهنگی جایگاه کارگردانان و توهین مستقیم به اعضای محترم خود دانست و به اتفاق آرا عضویت شما را تا عذرخواهی رسمی جنابعالی از اعضای کانون به حالت تعلیق درآورد. بدیهی است در صورت تمایل و طبق اساسنامه کانون حق اعتراض برای شما پابرجاست.»

پیش از این هم علی قائم‌مقامی از اعضای هیأت مدیره و سخنگوی خانه سینما نسبت به حرکت سعید سهیلی واکنش نشان داده بود. او گفته بود: «ناراحتی ایشان را درک می‌کنیم اما خانه‌ی سینما از دو هفته قبل با جدیت پی‌گیر قاچاق فیلم گشت ۲ بود و مکاتباتی با مراجع قانونی انجام داده و از همکار عزیزمان آقای سهیلی توقع  رفتار معقول‌تری داشتیم، نه اینکه کارت‌های صنفی‌شان را جلوی دوربین آتش بزند.»

عضو هیئت مدیره و سخنگوی خانه سینما از تشکیل جلسه‌ای با سردار ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و مسئولین پلیس تهران در راستای جلوگیری از تکثیر غیرقانونی فیلم‌ها خبر داد و درباره‌ی دستاورد این نشست، گفت: «در نهایت توافق بر این شد که چنانچه از این پس فیلمی تکثیر غیر قاتونی شد، نامه‌ای از طرف خانه سینما به پلیس تهران ارسال و نیروی انتظامی در اسرع وقت سرمنشأ این اتفاق را شناسایی و دستگیر کند و در این خصوص سریعا اقدامات قانونی صورت گیرد.»

قائم مقامی ادامه داد: «امیدواریم عرضه‌ی غیرقانونی فیلم‌ها دیگر اتفاق نیفتد اما اگر این موضوع اتفاق افتاد، تهیه کننده‌ای که فیلمش قاچاق شده باید به خانه سینما مراجعه کند و خانه سینما موضوع را به فرمانده محترم تهران بزرگ منعکس تا اقدام قانونی سریع در این خصوص صورت گیرد. با این توافق در پیگیری و به سرانجام رسیدن شکایات احتمالی همکاران محترم تسریع می‌شود.»

او همچنین درباره گشت ۲ توضیح داد: «خود آقای سهیلی شخصا به پلیس فتا شکایت کردند و طبق اعلام نیروی انتظامی ظرف کمتر از ۴۸ ساعت عوامل تکثیر غیرقانونی در حومه تهران شناسائی و اقدامات قانونی صورت گرفته و خانه سینما از این سرعت عمل نیروی انتظامی در راستای مبارزه با قاچاق فیلم‌ها صمیمانه تشکر می‌کند.»

علاوه بر این جلسه‌ای میان رئیس سازمان سینمایی و سعید سهیلی برگزار شده و سازمان سینمایی و خانه سینما حمایت خود را در راستای پی‌گیری موضوع قاچاق این فیلم اعلام کردند.

حمید فرخ‌نژاد سرمایه‌گذار و بازیگر این فیلم پیش از این گفته بود: «باعث تأسف است که اعلام کنم نسخه‌ی قاچاق فیلم گشت ۲ وارد بازار شده و متاسفم که اعلام کنم در هفته‌ی گذشته در این ارتباط شکایتی تنظیم و به دادگاه رسانه فرستادیم، ولی تمام تلاش‌های قانونی ما برای جلوگیری از این سرقت بی‌نتیجه ماند. پلیس فتا، پلیس امنیت و شورای صیانت سینما هم فقط ابراز تأسف کردند. در واقع دست قانون جلوی سارقین بالاست و نسخه‌ی غیرقانونی گشت ۲ عیان و در محیطی امن در حال خرید و فروش است. متاسفم برای سینمایی که هیچ پناهی ندارد.»

پس از این ماجرا نسخه قانونی فیلم گشت ۲ به سرعت در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *