کارگردان «گشت ارشاد» به نبودن نام فیلمش‌ در میان نامزدهای جشن خانه سینما معترض شد

سعید سهیلی: بایکوت «گشت ارشاد» در جشن خانه سینما قابل پیش‌بینی بود

سعید سهیلی: بایکوت «گشت ارشاد» در جشن خانه سینما قابل پیش‌بینی بود
با اعلام نامزدهای جشن خانه سینما سر و صدای عده‌ای از جمله سعید سهیلی کارگردان «گشت ارشاد» درآمد. او ادعا می‌کند که سال‌هاست خانه سینما او را بایکوت کرده است: «مگر می‌شود فيلمم بايكوت نشود؟ مدت‌هاست كه آب من و خانه سينما در يک جوی نمی‌رود. آنها نمی‌خواهند سر به تن من باشد و من نمي‌خواهم كلاه به سر آنها.»

فیلم‌های گشت ۲ و نهنگ عنبر  از پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سینمای ایران در سال جاری بوده و با استقبال و فروش بالایی از جانب مخاطبان مواجه شده بودند، اما با کمال تعجب نامی از این دو فیلم در هیچ یک از بخش‌های جشن خانه سینما که یکی از مهم‌ترین جشن‌های سینمای ایران است، دیده نمی‌شود. در این باره با سعید سهیلی کارگردان فیلم «گشت۲» گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

سعید سهیلی کارگردان فیلم پرفروش «گشت ۲» در ارتباط با این موضوع که به چه دلیل نامی از فیلم شما در جشن خانه سینما به چشم نمی‌خورد گفت: «بایکوت کردن «گشت ارشاد» در جشن خانه سینما تعجب برانگیز نیست، نه تنها بهت برانگیز نیست، بلکه کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی است، وقتی سال‌هاست سعید سهیلی توسط خانه سینما بایکوت شده است، مگر می‌شود فیلمش بایکوت نشود؟ مدت‌هاست که آب من و خانه سینما در یک جوی نمی‌رود. آنها نمی‌خواهند سر به تن من باشد و من نمی‌خواهم کلاه به سر آنها.»

کارگردان «گشت ارشاد» گفت: «البته جانب انصاف را باید رعایت کرد، شاید دوستان خانه سینما خیلی هم مقصر نباشند و لابد مقصر من هستم. من که هنوز زبان تملق و چاپلوسی را بلد نشدم و همچنان با زبان خودم حرف می‌زنم، زبانی که از جنگ به ارث برده‌ام، زبانی تند و صریح، زبانی که این روزها خوشایند بسیاری نیست. البته «زبان سرخ سر سبز هم می دهد بر باد». القصه که منوچهر شهسواری هم مثل بسیاری آمد که فضای خانه سینما را عوض کند، اما انگار هر کس وارد این خانه شود پیش از هر تغییری خودش منقلب می‌شود و دوباره خانه همان خانه است و در آن بر همان پاشنه می‌چرخد که می‌چرخید.»

او در ارتباط با شرایط فعلی خانه سینما گفت: «داوری‌های جشن خانه سینما هم کاملا سلیقه‌ای است، باید به سلیقه‌ها احترام گذاشت، می‌خواهد بی‌سلیقه‌گی باشد یا بد سلیقه‌گی، کم سلیقه‌گی باشد یا کج سلیقه‌گی.»

سهیلی درخصوص این موضوع که کانون کارگردانان خانه سینما همواره حاشیه‌ساز بوده و گاهی باعث دلخوری کارگردانان با سابقه شده است، توضیح داد: «کانون کارگردانان گاهی تب دارد و گاهی لرز و گاهی تشنج. و علت این تب و لرز و تشنج، عدم یکدستی است، عدم یکدستی در شورای مرکزی. کانون کارگردانان چند بزرگ‌نیا دارد و چند بزرگ‌نما. بزرگ‌نیاها قد و قواره‌ای بلند و رعنا دارند و بزرگ‌نماها صدایی بلند و رسا. بزرگ‌نیاها ۱۰ سال یک بار فیلم می‌سازند و صدای‌شان در نمی‌آید، اما بزرگ نماها سالی یک فیلم می‌سازند و فیلم‌شان نمی‌فروشد و صدای‌شان گوش فلک را کر می‌کند. مگر نه آنکه  طبل تو خالی صدایی بلند دارد. آری، کانون کارگردانان تب دارد، چرا که یکدست نیست. بزرگ‌نیا در کنار بزرگ‌نما می‌نشیند، هنرمند در کنار هنربند و نیکی در کنار بدی. من از محمد بزرگ‌نیا عصبی نیستم، چون او هم انسان بزرگی است و هم کارگردان بزرگی. پیشکسوت است و احترام پیشکسوت واجب. او چنانچه به صورت من سیلی هم بزند سرم را بالا نمی‌آورم، اما گله دارم، چرا که بزرگ‌نیا و دیگر بزرگان نباید فریب بخورند، فریب کسانی که غوره نشده پز انگور گرفته‌اند ، انگور نشده خود را مویز می‌پندارند.»

سهیلی همچنین گفت: «شورای مرکزی کانون کارگردانان جای بزرگان است و افسوس که صندلی این شورا برای بعضی‌ها بسیار بزرگ است. بسیار و بی اندازه، آن قدر که خود را در آن گم کرده‌اند.  بر صندلی کانون کارگردانان باید کسانی تکیه زنند که به آن اعتبار می‌دهند، نه آنانی که اندک اعتبار خود را از آن دارند و می‌گیرند. کارگردان همچنان تب دارد، تب و لرز و تشنج. امیدوارم تعلیق و تهدید دوای دردش باشد، دوای این تب! این لرز! این تشنج!»

منبع: صبا

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *