دومین نامه در حمایت از فیلمسازان ویدیویی به دبیر جشنواره فجر

اجازه بدهیم داوران انتخاب کنند نه حلقه‌ها و وابسته‌ها

اجازه بدهیم داوران انتخاب کنند نه حلقه‌ها و وابسته‌ها
در پی نامه علیرضا معتمدی به دبیر جشنواره فجر مبنی بر گنجاندن دوباره فیلم‌های با پروانه ساخت ویدیویی در بخش رقابتی، وحید ضرابی‌نسب تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «دخمه» نیز در حمایت از او، نامه‌ای را برای دبیر جشنواره فجر نوشت.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در متن کامل این نامه که در اختیار سایت فیلم‌نت نیوز قرار گرفت، آمده است:

جناب آقای داروغه‌زاده؛ دبیر محترم جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

سلام

ضمن ابراز خرسندی از دبیری مجدد شما بر مهمترین فستیوال هنری کشورمان و خوشحالی بیشتر از بازگرداندن بخش همیشه جذاب فیلم‌های اول به این جشن رقابتی بزرگ؛ باید بگویم هدف از نگارش این متن برای جنابعالی؛ همراهی با نامه سرگشاده سینماگر جوان و توانمند سرزمینم، در پی نامه علیرضا معتمدی به دبیر جشنواره فجر مبنی بر گنجاندن دوباره فیلم‌های با پروانه ساخت ویدیویی در بخش رقابتی، وحید ضرابی‌نسب تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «دخمه» نیز در حمایت از او، نامه‌ای را برای دبیر جشنواره فجر نوشت. عزیز و همه فیلمسازان اولی است که لاجرم برای ورود به عرصه کارگردانی، محملی جز اخذ مجوز نمایش خانگی ندارند.

من هم مانند علیرضای عزیز معتقدم، آنچه کیفیت و امتیاز یک فیلم را مشخص می کند نه پروانه ساخت و محل صدور مجوز و این کاغذبازی‌های غیرسینمایی و رانت‌های دسته‌ای، بلکه خود فیلم است. چه بسا فیلم‌های به اصطلاح دوستان شما ویدیویی که با مجوز یا بدون مجوز توسط جوانان با استعداد این سرزمین هنرخیز، با هزینه‌های اندک و شخصی، ساخته شده و در داخل و خارج کشور با موفقیت‌های بی نظیر روبرو گشته و چه بسا فیلم‌های به اصطلاح دوستان شما سینمایی که اتفاقا با رانت و وام و لابی توسط وابستگان همیشگی سینمای ایران تولید شده و یا در پستو مانده یا موجب هزل و هجو واقع شده است.

جناب آقای داروغه‌زاده! ورود شما بعنوان دبیر جشنواره مصادف بود با حذف فیلم اولی‌هایی با پروانه ویدیویی، که نمی‌دانم کدام منطق هنری و حتی غیرهنری پشتش داشت؛ اما حتما می‌دانید تقسیم اصطلاح ویدیویی و سینمایی تنها شامل فرمت فیلمبرداری می‌شد، آن هم در سال‌هایی که هنوز دیجیتال، مرزهای فرهنگ و هنر را درنوردیده بود. آیا به نظر شما صرفا افتادن در هفت خوان اخذ پروانه ساخت به اصطلاح سینمایی و تن دادن به لابی‌گری و مسیر بی سرانجامی که سر راه فیلمسازان نوپا قرار می‌گیرد، می‌تواند تضمین حضور در جشنواره باشد؟ یا قرار است درباره فرم و محتوای فیلم قضاوت شود؟ می‌خواهیم بوروکراسی کور اداری و لابی‌گری و بده بستان بر فضای سینمای کشور حاکم شود یا ایده و روایت و ساختار و تالیف و تجربه‌های نوین در بدنه نحیف سینمای کشورمان تزریق گردد. حال چه با پروانه ویدیویی و چه سینمایی… می‌دانم که می‌دانید این تقسیم‌بندی ناآگاهانه و خط‌کشی سینمایی – ویدیویی را فقط در سینمای همواره غریب ایران داریم نه هیچ جای دیگر دنیا… و آیا جمیع این موضوعات، جای تامل و تجدیدنظر و اصلاح تصمیمات گذشته را نخواهد داشت؟

جناب داروغه‌زاده عزیز..‌. من هم ‌مثل علیرضا معتمدی امیدوارم دست کم در بخش فیلم‌های اول، انحصار بی‌پایه داشتن پروانه ساخت سینمایی از بین برود تا داوران همه پتانسیل‌های فیلمسازی را ببینند و اجازه بدهیم آن‌ها قضاوت کنند نه ما برایشان ظرفی از آنچه خواسته‌ایم بچینیم..‌.

اینجانب نیز به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «دخمه» که تجربه‌ای متفاوت در ژانر ترس و معمایی سینمای ملی است، از همین جا و به طور رسمی درخواست خود را برای شرکت فیلمم در جشنواره فیلم فجر ۳۷ اعلام می‌دارم و امیدوارم سایر فیلم اولی‌هایی که داستان پر غصه من و علیرضا معتمدی را دارند، نیز آمادگی‌شان را اعلام کنند.

پاینده و پیروز باشید

ارادتمند

وحید ضرابی نسب

یازدهم مهر ۹۷»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *