پس از 12 سال توقیف

«خواب تلخ» یکی از سه فیلم پرفروش گروه «هنر و تجربه» از ابتدا تاکنون شد

«خواب تلخ» یکی از سه فیلم پرفروش گروه «هنر و تجربه» از ابتدا تاکنون شد
طبق اعلام رسمی گروه هنر و تجربه، فیلم «خواب تلخ» ساخته محسن امیریوسفی که 12 سال توقیف بود پس از موفقیت‌های جهانی و حواشی بسیار نهایتا در سال 94 در گروه هنر و تجربه به نمایش در آمد، و اینک جزو فهرست سه فیلم پرفروش این گروه سینمایی قرار گرفته است.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلم خواب تلخ ساخته محسن امیریوسفی در کنار دو فیلم پرویز به کارگردانی مجید برزگر و ماهی و گربه ساخته شهرام مکری سه فیلم پرفروش گروه هنر و تجربه از ابتدا تاکنون هستند.

خواب تلخ نخستین فیلم بلند محسن امیریوسفی است که در سال 1382 ساخته شد و پس از ۱۲ سال توقیف در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۴ سرانجام در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد و با وجود عدم حضور بازیگران حرفه‌ای در فیلم با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه‌رو شد.

این فیلم که حضور موفقی در جشنواره‌های جهانی داشته و مورد توجه منتقدان بین‌المللی قرار گرفته، نخستین بار در سال ۲۰۰۴ در بخش دو هفته کارگردان‌های جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و علاوه بر دریافت جایزه نگاه جوان این بخش، نامزد دریافت دوربین طلایی کن هم شد.

خواب تلخ سپس در بیش از چهل جشنواره بین‌المللی به نمایش درآمد و برنده جوایزی چون جایزه اسکندر طلایی جشنواره تسالونیکی و جایزه فیپرشی (فدراسیون بین‌المللی منتقدین) شد. با این حال، به رغم موفقیت های جهانی اش موفق به دریافت پروانۀ نمایش از وزارت ارشاد نشد و تا قبل از سال ۱۳۹۴، جز در برخی محافل سینمایی به صورت عمومی به نمایش درنیامداکران این فیلم همچنان در گروه هنر وتجربه ادامه دارد.

خواب تلخ، داستان مرده‌شور پیری به نام اسفندیار در شهر قدیمی سده است که با عزرائیل مواجه می‌شود. بیشتر ماجراهای این فیلم که در ۱۹۹ اپیزود روایت می‌شود، در گورستانی قدیمی و کهنه در شهر سده که بیش از هشتصد سال عمر دارد، اتفاق می‌افتد. همه آدم‌های فیلم از اسفندیار گرفته تا قبرکن، مرده‌شور زن و مردی که لباس مرده‌ها را می‌سوزانند، نابازیگرند و در نقش واقعی خود ظاهر شده‌اند.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *