موضع خانه‌ی سینما در برابر انتقاد اعضایش از این نهاد چیست؟

حمید فرخ‌نژاد: خانه‌ی سینما ویرانه است

حمید فرخ‌نژاد: خانه‌ی سینما ویرانه است
اکران مردمی «اکسیدان» با حضور سازندگان و یکی از بازیگران فیلم «گشت ارشاد» و با طعم تلخ انتقاد از کسانی که سودای توقیف فیلم را دارند، برگزار شد.

اکسیدان دومین ساخته‌ی حامد محمدی شب گذشته‌ (۲۵ تیرماه) در سینما اریکه ایرانیان با حضور کارگردان فیلم و بازیگر آن امیر جعفری و  همچنین حمید فرخ‌نژاد به نمایش درآمد و هر سه نفر در سخنانی تند و تیز به مخالفان این فیلم و البته به آنچه که «انفعال خانه‌ی سینما» خواندند اعتراض کردند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، هنوز ماجرای سعید سهیلی کارگردان فیلم‌های گشت ارشاد و گشت ۲ که در اعتراض به عملکرد خانه‌ی سینما و کانون کارگردانان در برابر قاچاق فیلم پرفروشش یعنی «گشت ۲»، کارت عضویتش در خانه‌ی سینما و کانون کارگردانان را در برابر دوربین آتش زد فراموش نشده که این بار یکی دیگر از اعضای این نهاد صنفی در سخنانی تند و بی‌پرده به آن تاخت.

اصلا چرا خانه‌ی سینما وجود دارد؟

شب گذشته حمید فرخ‌نژاد در اکران مردمی فیلم «اکسیدان» با انتقاد از اینکه خانه‌ی سینما کمکی به حل مشکلات اعضایش نمی‌کند، گفت: «متاسفانه خانه‌ای داریم که ویرانه است و در موقعیت‌هایی که وظیفه‌ی اعمال نظر و موضع گیری دارد، نیست و نمی‌دانم اصلا چرا وجود دارد؟ و فقط ما را برای مراسم‌ها می‌خواهند. متاسفانه زمانی که یکی از اعضا به مشکل می‌خورد، اسمی از خانه‌ی سینما وجود ندارد و در این شرایط همیشه دلگرمی و پشتوانه‌ی ما شما بودید و به شما افتخار می‌کنیم.»

به گفته‌ی فرخ‌نژاد «اکسیدان» همه‌ی مجوزهای لازم را دارد: «این فیلم علی رغم اینکه از هفت خوان کسب مجوز گذشته، مورد بی‌مهری یک عده قرار گرفته است، کسانی که برای خودشان حکومت‌های مستقل تشکیل داده‌اند و هر کاری دلشان بخواهد انجام می‌دهند.»

بازیگر «گشت ۲» خطاب به تماشاچیان گفت: «ممنون از شما که علی رغم این بی‌مهری‌ها و تنگ‌نظری‌هایی که در این عرصه وجود دارد از سینما حمایت می‌کنید. با اینکه در این فیلم حضور نداشتم اما وظیفه‌ی خودم می‌دانم به عنوان یک همکار، از فیلم حمایت کنم و اعلام کنم همه‌ی ما از یک خانواده هستیم.»

برخی با خنده‌ی مردم خوشحال نمی‌شوند

حامد محمدی نویسنده و کارگردان «اکسیدان» که حوزه‌ی هنری فیلمش را تحریم کرد و ۱۷ نماینده‌ی مجلس در نامه‌ای به وزیر ارشاد خواستار توقف اکران آن شدند، در اعتراض به کسانی که «دلواپسان» خطابشان می‌کرد گفت: «خوشحالم کنار شما [مردم]، حمید فرخ‌نژاد و امیر جعفری هستم و این اکران‌های مردمی همیشه لذت بخش است. متاسفانه اتفاق‌هایی برای این فیلم افتاد و نمی‌خواهم امشب شما را ناراحت و از اتفاقات چند روز اخیر صحبت کنم اما یک عده دلواپس هستند که اصولا با خنده‌های مردم خوشحال نمی‌شوند و تقاضا می‌کنم تشویق‌شان کنید، شاید ذره‌ای حالشان خوب شود. امید ما قطعا به حمایت‌های شما است. همه‌ی فیلم‌های ایرانی را در سینما ببینید و باور کنید حیات ما به همین حضور شما در سالن های سینما است.»

همچنین امیر جعفری بازیگر فیلم «اکسیدان» کسانی را که به گفته‌ی او قصد تعطیل کردن تئاتر و سینما را دارند، خطاب قرار داد: «حمید فرخ نژاد از بازیگران مورد علاقه‌ی من است و منت گذاشت امشب مهمان ما بود. چند سال پیش گفت‌وگویی در تئاتر شهر داشتم و در آن مصاحبه گفتم که بعضی‌ها اگر می‌توانستند، قطعا تئاتر و سینما را تعطیل می‌کردند و باز هم حرفم را تکرار می‌کنم و باز هم می‌گویم عده‌ای اگر دستشان برسد، سینما و تئاتر را تعطیل می‌کنند و مثلا به جای تئاتر شهر کفش فروشی باز می‌کنند. خیلی به هنر، هنرمند و البته خندیدن علاقه‌ای ندارند و از شما می‌خواهم زمان دیدن فیلم آن قدر بخندید که گوش آنهایی که نمی‌خواهند بشنوند، کر شود.»

پیش‌تر کانون کارگردانان در واکنش به آتش زدن کارت این کانون، عضویت سعید سهیلی را به تعلیق درآورد و سخنگوی خانه‌ی سینما هم تنها به این جمله اکتفا کرد: «از همکار عزیزمان آقای سهیلی توقع رفتار معقول‌تری داشتیم.» حالا باید دید این بار خانه‌ی سینما و یا انجمن بازیگران سینمای ایران در برابر اعتراض دیگر اعضایشان چه اقدامی خواهند کرد؟

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *