حضور آیدا پناهنده با مستند برزخ در جشنواره ی سینما حقیقت

حضور آیدا پناهنده با مستند برزخ در جشنواره ی سینما حقیقت
بررسی فیلم مستند " برزخ" در گفت و گویی با کارگردانش؛ آیدا پناهنده.

به گزارش فیلم نت، در حالی که آیدا پناهنده فیلم داستانی ” ناهید” را در حال اکران روی پرده ی سینماها دارد، بار دیگر با فیلم “برزخ” به دنیای سینمای مستند آمده است. مستند «برزخ» راوی دو جوان بلوچ با دو سبک زندگی کاملا متفاوت است که از آرزوها و زندگی شان می‌گویند.

پناهنده در مورد ایده ی این مستند چنین گفت : در سال 90، فیلم تلویزیونی به نام «از جنوب شرقی» را به تهیه‌کنندگی آقای یاسر خیر در جنوب بلوچستان ساختم. برای من که همیشه در تهران فیلم ساخته بودم، ساختن فیلم در آن منطقه، با آن گرمای کشنده‌اش، کار بسیار شاقی بود.

در ادامه پناهنده اینگونه اضافه کرد که : بعد از اتمام آن فیلم، همیشه به این فکر می‌کردم که بار دیگر به آنجا برگردم و آن اقلیم پیچیده را که تصویر درستی از آن در ذهن مردمان کشورم نیست، کشف کنم. ایده‌ی اولیه‌ای داشتم که با آقای خیر از اهالی آن منطقه در میان گذاشتم. ایده‌ی من درباره‌ی سبک‌های مختلف زندگی در جنوب بلوچستان، منطقه‌ی چابهار بود. از آنجا که آقای خیر سال‌های زیادی در آن خطه، کار و زندگی کرده است، شناخت خوبی از آن‌جا داشت. من ایده‌هایم را به او گفتم و خیر استقبال کرد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، روند پژوهش این مستند را هم پناهنده این گونه اشاره کرد که سال 92 برای اولین بار ایده را برای تهیه کننده تعریف کرده و ایشان تحقیقات میدانی را در محل انجام داده و خود خانم پناهنده هم در کتابخانه، کارهای تحقیقاتی را دنبال می کرده است.

پناهنده که برای این مستند فیلمنامه ی جداگانه ای نوشته است، وی درباره ی لزوم فیلمنامه نویسی در سینمای مستند معتقد است که : قطعا برای برخی کارها داشتن فیلم‌نامه‌ی دقیق بسیار ضروری است. مثل معماری که می‌خواهد سازه‌ای بسازد و باید از پیش تمام جزییات را روی نقشه‌ای داشته باشد. من همیشه طرحی در ذهن دارم اما هیچ‌وقت فیلم‌نامه‌ی دقیقی برای مستندهایم نداشته‌ام. نمی‌دانم این خوب است یا نه؛ غریزه‌ی فیلمسازی‌ام، هدایتم می‌کند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *