جیرانی چه درسی به تلویزیون داد

حضور ابراهيم حاتمي كيا در برنامه فريدون جيراني كه از طريق سايت فیلم نت پخش مي‌شود، كاملاً با گفت و گو‌هاي اتو كشيده و يكنواخت تلويزيوني متفاوت است، گويا مجري سابق تلويزيون با راه‌اندازي برنامه‌اي در اينترنت مي‌خواهد درس جذابيت‌ را به برنامه‌سازان تلويزيوني بدهد.

به گزارش فیلم نت نیوز، اولین برنامه اینترنتی سی و پنج در سال جدید که توسط فریدون جیرانی تهیه می‌شود و در سایت فیلم نت قرار می‌گیرد، با حضور ابراهیم حاتمی کیا برگزار شد. این برنامه که با نام «پایان سکوت» در خروجی سایت قرار گرفته است، عنوان فرعی «دوئل دوساعته جیرانی و حاتمی‌کیا» را نیز دارد. در این برنامه، جیرانی و حاتمی‌کیا بحث‌های صریح و چالشی را مطرح می‌کنند که شاید در تلویزیون برگزار می‌شد، امکان اینکه اجازه پخش پیدا نکند، زیاد بود.

جیرانی که یکی از کنار گذاشته شده‌های تلویزیون به شمار می‌رود، با راه‌اندازی برنامه «هفت» اولین برنامه هفتگی تلویزیون را با رویکرد خبری راه‌اندازی کرد و توانست برای اهالی سینما در تلویزیون تریبون ایجاد کند؛ برنامه‌ای که با اجرای جیرانی و حضور ثابت مسعود فراستی به عنوان منتقد، توانست خیلی زود برای خود بینندگان ثابتی پیدا کند. حضور جیرانی ولی چندان طولانی نبود و وی به خاطر همان صراحت لهجه‌ای که همیشه داشت حرف‌هایی را در تلویزیون زد که باعث شد برنامه از وی گرفته شود و به محمود گبرلو سپرده شود. این تغییر آغازی بر نزول هفت بود که با گذشت چهار سال و تغییر دوباره سردبیر برنامه و آمدن بهروز افخمی نیز نتوانست هفت را به دوران جیرانی باز گرداند.
چرا این گفت و گو موفق بود؟!
رضا رشید پور و فریدون جیرانی بعد از آنکه از تلویزیون خارج شدند، برخلاف برخی از مجریان بیکار که سرشان را با اجراهای جشن‌ها و مراسم‌های مناسبتی شرکت‌ها و نهاد‌ها می‌گذرانند، سراغ اینترنت رفتند و از فضای رقابتی که اینترنت برای همه ایجاد می‌کند، استفاده کردند. این استفاده باعث شد تا بار دیگر ناکارآمدی فضای انحصاری در تلویزیون به خوبی به نمایش گذاشته شود.
رشید پور و جیرانی متخصص برگزاری «هارد تاک» (گفت و گوی چالشی) هستند با اینکه جنس گفت و گو هایشان با یکدیگر تفاوت دارد. رشید پور در چند اجرای «دید در شب» اکثراً به حواشی سینما پرداخت و جیرانی در‌ گفت‌وگو‌هایش در برنامه «سی و پنج» به مسائل تخصصی سینما پرداخت.
حالا با تعطیل شدن «دید در شب» و بازگشت رشیدپور به تلویزیون، جیرانی تنها تاک‌شوی اینترنتی را تولید می‌کند. این کارگردان با سابقه برای آخرین شماره از «سی و پنج» سراغ ابراهیم حاتمی‌کیا رفته است. حاتمی کیا که بادیگارد را بر پرده سینما‌ها دارد، رو در رو با جیرانی درباره سینمایش، حاشیه‌های کاری‌اش، ارتباطش با سیاست و مسائل دیگری صحبت کرده است.
این گفت و گو به چند دلیل جذاب شده است. ابتدا تسلط جیرانی به موضوع گفت و گو، دوم صراحت حاتمی‌کیا در پاسخ و سومین دلیل اینکه نه مجری و نه مهمان برنامه هیچ کدام از طرف مدیران سیما فیلتر نشده و درگیر محافظه‌کاری‌های تلویزیونی نشده‌اند. نمونه‌ای از پاسخ‌های صریح حاتمی‌کیا در برنامه جیرانی، اشاره وی به نوع فیلمسازی‌اش، حاتمی‌کیا در این برنامه می‌گوید: همه فکر می‌کنند من کارت بلانش (اختیارات نامحدود) دارم. در «گزارش یک جشن» و «به رنگ ارغوان» همه‌ گروه سر صحنه فکر می‌کردند من با وزارت اطلاعات هماهنگی کرده‌ام! من فکر می‌کردم وقتی فیلمنامه را به وزارت ارشاد می‌دهم، حتماً می‌خوانند و وقتی چیزی نگفتند لابد ایرادی نگرفتند. بعد که فیلم آماده شد، وزارت اطلاعات برافروخته شد. از خود شخص وزیر تا زیرمجموعه‌هایشان گفتند این چه کاری بود با ما کردی؟! آقای یونسی گفت «آتش افکندی بر لانه‌ ما» بعد نتیجه‌اش شد اینکه فیلم پنج سال رفت توی گنجه.
گفت‌و‌گوی جیرانی با حاتمی‌کیا با وجود اینکه زمان کوتاهی از بارگذاری‌اش در سایت فیلم نت نگذشته است، با استقبال خوبی روبه‌رو شده و از بسیاری از گفت و گو‌های قبلی برنامه سی‌و‌پنج بازدید کننده بیشتری داشته است.
نویسنده :  محمدصادق عابدینی
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *