نشست خبری سومین جشنواره فیلم و تئاتر هیلاج برگزار شد

دفتر مطالعات سازمان ملل با جشنواره هیلاج همکاری می‌کند

دفتر مطالعات سازمان ملل با جشنواره هیلاج همکاری می‌کند
نشست خبری سومین جشنواره فیلم و تئاتر هیلاج در محل مدرسه فیلم‌سازی هیلاج و با حضور امیر‌شهاب رضویان، محمود کلاری، محمود رضا رحیمی، امیر عابدی و ماریا دوتسنکو از دفتر مطالعات سازمان ملل برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛در ابتدای این نشست امیر شهاب رضویان با معرفی کلی فعالیت‌های قریب به 25 ساله مدرسه فیلم‌سازی و پژوهش‌های سینمایی هیلاج گفت: «در این سال‌ها موفق به تولید 10 فیلم‌سینمایی، 100 فیلم کوتاه و پرورش 5 هزار فارغ التحصیل در حوزه سینما و تئاتر شده است که اکنون بسیاری از آن‌ها در بدنه حرفه‌ای سینما و تئاتر کشور مشغول به فعالیت هستند.»
رضویان در ادامه با اشاره به چشم اندازهای جشنواره هیلاج در دوره‌های آتی از رسانه‌ها به عنوان اصلی‌ترین حامیان جشنواره هیلاج یاد کرد و گفت: «این جشنواره شاید با یک پنجاهم بودجه جشنواره‌های دیگری که در این سطح برگزار می‌شوند در حال برگزاری است و دغدغه آن به نمایش گذاشتن آثار هنرجویان مدرسه در کنار فعالیت گسترده دیگر در عرصه تولید و حمایت از سینما و تئاتر است. از این رو ما امیدواریم در سال‌های آینده با حضور آثاری از دیگر آموزشگاه‌های سینمایی قدمی موثر در شکل دهی و حمایت از آثار مستقل برداریم چرا که به عنوان یک جشنواره مستقل این را هدفی بزرگ و ضروری می‌دانیم.»
دبیر جشنواره هیلاج با اشاره به برنامه ریزی گسترده تیم اجرایی جشنواره برای برگزاری هر چه بهتر این جشنواره از حضور بزرگان سینما و تئاتر ایران به عنوان مهم‌ترین عامل رشد و گسترش این جشنواره یاد کرد و افزود: «امسال حامیان مهمی چون شرکت پدیده شیمی قرن و دفتر مطالعات سازمان ملل داریم.»
در ادامه‌ی نشست محمود کلاری فیلم‌بردار سرشناس سینمای ایرانی و رئیس هیات داوران بخش فیلم جشنواره با اشاره به جایگاه آموزشگاه‌ها و مدارس خصوصی سینما و تئاتر گفت: «به گمانم اتفاقی که در آموزشگاه‌های سینمایی کشور در حال رخ دادن است روز به روز و با سرعتی بی‌سابقه در حال رسیدن به استانداردهای جهانی است. این مدارس بازوی فعال و قدرتمندی برای شکل دهی سینمای فردای کشور به خصوص به لحاظ جنبه تجربه‌گرایی در سینما هستند.»
کلاری درباره‌ی مهم‌ترین ویژگی‌های فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه جشنواره گفت: «خوشحالم که می‌بینم مفهوم فیلم تجربی و مهم‌تر از آن ساختار مستقل فیلم کوتاه روز به روز بیشتر در میان جوانان سینماگرمان جا می افتد. زیبایی شناسی قدرتمند مشهود و نگاه به روزتر و تلاش برای دگرگون کردن قواعد از دیگر موارد مشهود در آثار این جشنواره هستند. همچنین ایده‌های انتخاب شده برای آثار هم نشان می‌دهد که تفاوت بین ایده فیلم کوتاه و بلند به خوبی در میان هنرمندان جوانمان درک شده است.»
امیر عابدی داور بخش پوستر جشنواره نیز با اشاره به نقش امیر شهاب رضویان در عرصه آموزش و حمایت از جوانان هنرمند در خصوص اصلی‌ترین ویژگی مدارس مستقل و خصوصی گفت: «با توجه به ساختار پیچیده و بسیار کند دانشگاه‌های سینمایی این آموزشگاه‌ها و مدارس سینمای مستقل هستند که همواره می‌توانند با چابکی خاصی در امر به روز رسانی آموزش و ورود قواعد جدید به عرصه هنر نقش مهمی ایفا کنند.»
عابدی با اشاره به جدایی ناپذیر بودن امر تبلیغات از بدنه سینما گفت: «انتخاب‌های صورت گرفته با توجه به زبان فراگیر مینیمالیسم در جهان صورت گرفته است. اما در خصوص ویژگی آثار حاضر در این جشنواره باید بگویم ماهیت تجربی آثار و خلاقیت متفاوت‌تر از آنچه در طراحی مرسوم پوستر شاهد آن هستیم نکاتی است که برایم جذاب بودند.»

در این مراسم همچنین ماریا دوتسنکو از اعضای دفتر مطالعات سازمان ملل حضور داشت. او درباره‌ی همکاری با جشنواره‌ی هیلاج گفت:«دفتر مطالعات سازمان ملل در سال 2015 با حضور کشورهای عضو سازمان، سندی را در خصوص آرمان‌های توسعه پایدار تنظیم کردند که هدف آن جهان ایمن‌تر، از بین بردن فقر و گرسنگی و توجه به تغییرات اقلیمی بود. خوشحال هستم که امروز با حمایت های افرادی چون امیر‌شهاب رضویان و مهیار جوادی‌فر امکان فعالیت و گسترش این آرمان‌ها به زبان فرهنگ در ایران میسر شده است. ما همکاری با جشنواره هیلاج را بسیار مثبت ارزیابی کرده‌ایم و به آن ادامه خواهیم داد چرا که معتقدیم مهم‌ترین روش ممکن برای اشاعه و ترویج این آرمان‌‌ها فرهنگ است.»
در ادامه این مراسم از پوستر سومین جشنواره فیلم و تئاتر هیلاج با طراحی خسرو اشتری رونمایی شد. سومین جشنواره هیلاج 5 و 6 اسفند  در پردیس سینمای کورش برگزار خواهد شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *