در نشست خبری ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز مطرح شد:

جشنواره فیلم سبز ایران بزرگترین جشنواره فیلم سبز جهان است

جشنواره فیلم سبز ایران بزرگترین جشنواره فیلم سبز جهان است
اولین نشست خبری ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز صبح امروز (یکشنبه اول اسفند) با حضور فرهاد توحیدی دبیر ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز و مزدک میررمضانی مدیر امور بین‌الملل جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران در سالن کنفرانس اداره محیط زیست شهر تهران برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این نشست فرهاد توحیدی دبیر ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز گفت: «کشور ما از نظر محیط زیستی در روزهای سختی به سر می برد.  این روزها شنیده می شود که خوزستان عزیز گرفتار طوفان ریزگردهاست و  ما نیازمند عزم ملی برای بهبود اوضاع آن هستیم، امیدوارم این کوشش و عزم به وجود بیاید. شاید نیاز باشد که مردم نیز در این حوزه مشارکت نمایند و با کمک دولت و تخصیص اعتبار کافی خوزستان شرایط مناسبی پیدا کند. در بخش دیگری از کشور بارش باران‌های سیل‌آسا و طوفان برف خرابی‌هایی را به بار آورده است که امیدواریم هموطنان عزیز ما مشکلاتشان برطرف شود و با کمک دستگاه‌های زیربط به جریان زندگی عادی برگردند.»

او ادامه داد: «همچنین در بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان سیلی به راه افتاده که سابقه نداشته است و این در حالی‌ است که بیش از ۶ سال بود که در این استان بارانی نباریده بود و همه این اتفاقا اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی را نشان می‌دهد. تلاش همکاران ما در جشنواره فیلم سبز بر این است که مشخص کنیم چه سهمی برعهده ما شهروندان در برابر محیط زیست است و این که چطور می‌توانیم بحران‌های محیط زیستی را مدیریت و کاهش دهیم. نقش افراد در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد و جشنواره بین‌المللی فیلم سبز با ابزار هنر تلاش می‌کند تا به تغییر الگوهای رفتاری کمک کند.»

توحیدی با بیان به اینکه جشنواره فیلم سبز در دوره گذشته خود بعد از ۱۰ سال فاصله از دوره چهارم خود برگزار شد، گفت: «جشنواره ششم از ۳۱ تیر ماه تا  ۶ مرداد ماه در تهران و مراکز استان‌ها و برخی دیگر از شهرستان‌های کشور برگزار خواهد شد که امیدواریم پرده‌های نمایش فیلم در این جشنواره افزایش یابد. سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار مخاطب در طول یک هفته برگزاری جشنواره به تماشای آثار این جشنواره نشستند.»

او درباره شرایط آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره نیز بیان کرد: «این آثار باید در فاصله دی ماه ۹۲ تا پیش از پایان فراخوان جشنواره یعنی ۳۱ اردیبهشت ماه تولید شده باشند. تجربه برگزاری پنجمین جشنواره فیلم سبز ما را بر آن داشت تا جشنواره فیلم سبز در دوره ششم خود در قالب مسابقه بین‌المللی برگزار شود بنابراین تغییراتی در شکل برگزاری ایجاد شده است و آثار بین‌المللی و ایرانی در کنار هم رقابت می‌کنند. همچنین مسابقه بین‌الملل ششمین جشنواره فیلم سبز شامل بخش داستانی بلند با مدت زمان بیش از ۵۰ دقیقه، داستانی کوتاه با مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه، مستند بلند با مدت زمان بیش از ۳۰ دقیقه، مستند کوتاه با مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه، مسابقه پویانمایی و مسابقه فیلم‌های تجربی می‌شود.»

دبیر ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ادامه داد: «بخش‌های غیررقابتی سینمایی ششمین جشنواره فیلم سبز شامل فیلم‌های کودک و نوجوان از جمله ساخته‌های این گروه سنی یا فیلمسازان حرفه‌ای درباره کودکان یا برای کودکان درباره مسائل محیط زیستی است. در بخش غیررقابتی همچنین فیلم‌های ساخته شده توسط مراکز گردشگری نیز می‌توانند شرکت کنند.»

او در ادامه به نامگذاری سال 2017 اشاره کرد و گفت: «با توجه به نامگذاری سال 2017 به نام سال گردشگری پایدار، این موضوع یکی از موضوعات مورد توجه در این دوره از جشنواره فیلم سبز خواهد بود. همچنین فیلم‌های ساخته شده توسط صنایع درباره سبز کردن صنعت و کنترل آلودگی در فرآیند تولید و عملکرد هم از موضوعات بخش غیررقابتی در ششمین جشنواره فیلم سبز خواهد بود.»

توحیدی با بیان اینکه بازار بین‌المللی فیلم‌های محیط زیستی نیز ممکن است همزمان با این جشنوراه برگزار شود، گفت: «از سوی دیگر بخش غیررقابتی دیگری به آثار محیط بانان عزیز کشور که در جریان انجام وظیفه خود ثبت کرده‌اند، اختصاص دارد. دیدن برخی از این تصاویر با نگاهی خلاقانه می‌تواند برای مخاطبان جشنواره بسیار جذاب باشد و از فیلم‌های برتر این بخش نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.»

او افزود: «مسابقه هنرهای تجسمی شامل عکاسی، گرافیک، کاریکاتور، تصویرسازی هنرهای مفهومی و ویدئوآرت از دیگر بخش‌های این جشنواره است. برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای بین‌المللی هم با موضوعات مرتبط با تم جشنواره که اقتصاد سبز است، برگزار می‌شود. شهر پایدار، گردشگری پایدار و انرژی‌های پاک هم زیرمجموعه‌های این تم هستند.»

این فیلمنامه‌نویس در ادامه به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی آثار دیزاین سبز بین‌المللی در قالب ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز اشاره کرد و گفت: «از آنجا که بخش‌هایی از صنایع و خدمات برای طراحی وسایلی متناسب با محیط زیست تلاش می‌کنند، برخی از این طرح‌ها در جشنواره فیلم سبز عرضه می‌شوند تا الگویی برای استعدادهای جوان و دانشمندان ایرانی برای تولید ابزارهایی در راستای اهداف محیط زیستی باشند.»

او افزود: «جشنواره بین‌المللی فیلم سبز همچنین با شرکت هنرمندان روز ۱۹ اسفند ماه مراسم روز درختکاری را برگزار و سفرای جدید محیط زیست در این رویداد مشارکت می‌کنند. مدیران موفق در زمینه محیط زیست در این مراسم مورد تقدیر قرار می‌گیرند و سفیران اقدام به کاشت نهال خواهند کرد.»

دبیر ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز در پایان از امضای تفاهم‌نامه‌ای با یک سازمان بین‌المللی برای ترویج سینمای سبز و ارائه شیوه نامه فیلمسازی و برنامه‌سازی سبز خبر داد و گفت: فیلم «مادر کشی» که سال گذشته در جشنواره بین‌المللی فیلم سبز مقام اول را کسب کرد، در مسابقه جهانی GFN که باید به اسکار سبز تبدیل شود، با اختلاف یک رای دومین فیلم برگزیده شناخته شد. همچنین در جشنواره فیلم سبز برلین فیلم «خواب آب» عنوان بهترین فیلم را از آن خود کرد. امیدواریم این موفقیت‌ها ادامه یافته و همانطور که اصغر فرهادی در اسکار می‌درخشد، فیلم‌های ایرانی در اسکار سبز نیز دیده شوند.»

آغاز سفرهای استانی برای تقویت بخش‌های ستادی و اکران فیلم‌های جشنواره در 100 مرکز

در ادامه این نشست مهدی توحیدپور دبیر اجرایی ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز نیز گفت: «جشنواره فیلم سبز در ششمین دوره به صورت کاملا بین‌المللی در بخش‌های سینمایی و تجسمی برگزار می‌شود و بخش اضافه شده به این دوره، نمایشگاه دیزاین سبز برای پرداختن به طرح‌های صنعتی و معماری و شهری متناسب با حفظ محیط زیست است.»

او ادامه داد: «شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست برای اولین بار به عنوان غرفه سینمای سبز برگزار خواهد داشت و فیلم‌های برگزیده پنجمین جشنواره در این نمایشگاه به نمایش در می‌آید و برگزیدگان دوره پنجم نیز حضور خواهند یافت. همچنین در مراسم روز درختکاری در پارک پردیسان همچون سال گذشته فعالان محیط زیست و هنرمندان حضور خواهند داشت.»

توحیدپور اظهار کرد: «سال گذشته اکران فیلم‌های جشنواره سبز را در ۷۰ مرکز تجربه کردیم که این تعداد در ششمین دوره به ۱۰۰ مرکز خواهد رسید. در هر استان با حضور تشکل‌های محیط زیستی و فرهنگی برنامه‌های غیررقابتی و ویژه‌ای همزمان با جشنواره برگزار خواهند کرد. سفرهای استانی برای تقویت بخش‌های ستادی در حال حاضر آغاز شده است تا جشنواره کارآمدتر برگزار شود و آغاز این سفرها از استان قزوین بوده است. این سفرها تا یک ماه پیش از برگزاری جشنواره ادامه می‌یابد و سازمان‌های مردم نهاد نیز در پروژه‌های مشترک محیط زیستی برای اشاعه فرهنگ حفظ محیط زیست به زبان هنر با ما همکاری دارند.»

حضور کمپین رضا کیانیان درباره دریاچه ارومیه در جشنواره فیلم سبز

در ادامه این نشست مزدک میررمضانی مدیر امور بین‌الملل جشنواره بین‌المللی فیلم سبز نیز بیان کرد: «در جریان تبادل با شبکه جشنواره‌های جهانی فیلم سبز متوجه شدیم که جشنواره فیلم سبز ایران از نظر بسیاری از شاخص‌ها نظیر تعداد سالن‌های نمایش، مخاطبان، جوایز و تعداد شهرهای مشارکت‌کننده، بخش‌ها و برنامه‌های جانبی، بزرگ‌ترین جشنواره فیلم سبز جهان محسوب می‌شود.»

وی با بیان اینکه شبکه GFN به این جشنواره در پنجمین دوره توجه ویژه‌ای داشت افزود: «با این ظرفیت در ششمین دوره می‌توانیم بهترین فیلم‌های محیط زیستی جهان را شرکت دهیم. همچنین بهترین فیلم‌های ایرانی نیز در این رویداد حضور می‌یابند تا بازار این فیلم‌ها نیز رونق بگیرد. کمپین‌ها و کارگاه‌های محیط زیستی نظیر کمپین رضا کیانیان درباره دریاچه ارومیه در ششمین جشنواره فیلم سبز شرکت خواهند کرد.»

میررمضانی همچنین با اشاره به مذاکره جشنواره فیلم سبز با سازمان‌های بین‌المللی نظیر اکو و یونسکو برای گردش جشنواره فیلم سبز در کشورهای منطقه، توضیح داد: «این اتفاق می‌تواند مفاهیم مطرح در فیلم‌های جشنواره را در منطقه نیز گسترش دهد همچنین مهمانان ویژه‌ای در ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز نیز شرکت می‌کنند.»

جشنواره فیلم سبز به هیچ وجه جشنواره‌ای دولتی نیست

بخش دوم نشست خبری ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت.

فرهاد توحیدی در پاسخ به این پرسش که چرا سال گذشته برگزیدگان جشنواره جوایز خود را با تاخیر دریافت کردند، گفت: «سازمان حفاظت محیط زیست ایران دیناری به این جشنواره کمک نمی‌کند، اما کوشش می‌کنیم تا افراد حرفه‌ای را برای جلب اعتبارات و جذب منابع مالی در کنار خود داشته باشیم. ما با دست خالی پنجمین جشنواره فیلم سبز را برگزار کردیم و بعد از جشنواره با بحران مالی شدیدی روبه‌رو بودیم، اماخوشبختانه بعد از مدتی توانستیم تعهدات خود را به برگزیدگان ادا کنیم.»

او درباره عملکرد جشنواره نسبت به معرفی گونه‌های نادر محیط زیستی و جانوری بیان کرد: «برای این اتفاق بخش غیر رقابتی فیلمسازی محیط بانان در نظر گرفته شده است و وظیفه جشنواره فیلم سبز در این باره اطلاع رسانی و بیدار کردن وجدان عمومی است که خوشبختانه این اتفاق افتاده است.

دبیر ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز در پاسخ به این که سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت چه کمکی به برگزاری جشنواره فیلم سبز داشته‌اند، گفت: «باید تاکید کنم که جشنواره فیلم سبز به هیچ وجه جشنواره‌ای دولتی نیست و صرفا از کمک‌های معنوی سازمان حفاظت از محیط زیست استفاده می‌کند. پنجمین جشنواره فیلم سبز بازخوردهای خوبی داشت و فیلم‌های برتر این جشنواره با اجازه برگزیدگان در شهرهای دیگر نمایش داده شد.»

او ادامه داد: «سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به این موفقیت، به پخش فیلم‌های دغدغه‌مند در حوزه محیط زیست کمک کرده است. برای مثال فیلم «مادرکشی» اثر برگزیده دوره قبل درباره حفاظت از منابع آب و سدسازی بحث‌های چالش‌برانگیزی را به دنبال داشت که در مراکز مختلفی به نمایش در آمد. همچنین تا آنجا که اطلاع دارم سدسازی در دست بازنگری در مجموعه دولت است. امیدوارم سیاست‌گذاران به دنبال تولید و نمایش این جنس فیلم‌ها در سیاست‌های خود بازنگری داشته باشند.»

توحیدی درباره اساتید و مدرسان خارجی کارگاه‌های جشنواره نیز بیان کرد: «در حال مذاکره با این افراد هستیم و هنوز اسامی قطعی نشده است، اما سینماگرانی به این جشنواره خواهند آمد که برایمان جنبه غافلگیرانه دارند.»

وی درباره بازار فیلم جشنواره نیز گفت: «امیدوارم بازار فیلم جشنواره فیلم سبز موفقیت‌آمیز باشد زیرا ایران با توجه به تنوع اقلیمی و دارا بودن ویژگی ۵ قاره، قاره کوچک نام دارد و می‌توان از این فرصت برای تهیه فیلم‌هایی که به تغییر الگوهای رفتاری کمک می‌کند، استفاده کرد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *