انجمن تهیه‌کنندگان مستقل بیانیه منتشر کردند

اعمال نظر حوزه هنری بر فیلم‌ها، مصداق سانسور مضاعف است

اعمال نظر حوزه هنری بر فیلم‌ها، مصداق سانسور مضاعف است
انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران به مناظره‌ی مهرداد فرید و رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری در برنامه‌ی «چشم شب روشن» واکنش نشان داد و گفته‌های فرید را صرفا نظرات شخصی او اعلام کرده.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، در اطلاعیه انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران آمده است: «ضمن تاکید بر لزوم عدم دخالت مراکز غیر مسئول و از جمله حوزه هنری در کیفیت فیلم‌های سینمایی، به اطلاع می‌رساند که مهرداد فرید در مناظره با رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، نظرات شخصی خود را بیان کرده‌اند.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است: «انجمن ضمن استقبال از هر گونه گفت‌وگو، لازم می‌داند که به اطلاع برساند در مناظره آقای مهرداد فرید با رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، آقای فرید نظرات شخصی خود را اعلام کرده‌اند چرا که براساس گزارشات نمایندگان انجمن مستقل در هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، ایشان نمایندگی شورایعالی و یا تهیه‌کنندگان سینمای ایران را در این مناظره، برعهده نداشته و صرفا از نگاه شخصی گفت‌وگو کرده‌اند.

هر گونه اعمال نظر بر اثر هنری و در این مورد خاص فیلم‌های سینمایی توسط مراکز غیر‌مسئول و از جمله حوزه هنری، امری غیرقانونی و از مصادیق سانسور مضاعف می‌باشد.

مشاوره دادن با اعمال سلیقه متفاوت است. در مشاوره، مشاوره گیرنده مختار است که نظر را بپذیرد یا خیر، اما در شیوه حوزه هنری اکران یا عدم اکران فیلم در سینماهای تحت پوشش مطرح است که ناگفته پیداست چون تحریم نمایش فیلم را در پی دارد، به گمان ما امری غیر قانونی و سوء استفاده از اموال عمومی در اختیار است.

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل اعلام می‌کند که افراد و اشخاص در گفت‌وگوهای عمومی و یا اعلام نظرهای شخصی، باید بین نگاه‌های شخصی با تصمیمات جمعی و اصول صنفی تفاوت گذاشته و بدون تسلط بر دیدگاه‌های صنفی به گونه‌ای رفتار نکنند که شنوندگان، بینندگان یا خوانندگان این دو را با هم خلط و باعث نگرانی اعضای صنف یا دیگر اصناف همکار شود.

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل از هیات رئیسه شورایعالی انتظار دارد که منافع صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، مورد بده بستان با صاحبان قدرت قرار نگیرد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *