تعاریف متفاوت استاد تهامی نژاد از خلاقیت در سینمای مستند

تعاریف متفاوت استاد تهامی نژاد از خلاقیت در سینمای مستند
در این مطلب پای صحبتهای استاد تهامی نژاد، درباره ی سینما ی مستند و خلاقیت در این حوزه، می نشینیم.

به گزارش فیلم نت، شاید کمتر کسی باشد که در عرصه ی سینمای مستند کشور، استاد محمد تهامی نژاد را نشناسد. ایشان نه تنها در زمینهٔ ساختن فیلم مستند پیشینه‌ ی زیادی دارند، بلکه در عرصه ی ترجمه، آموزش، پژوهش، تألیف و نقد آثار مستند نیز از مطرح‌ترین سینماگران معاصر ایران به حساب می آیند.

برخی از آثاری که ایشان بعنوان فیلم مستند کارگردانی کرده اند عبارتند از : یادی از دکتر فاطمی،رود و کاریز، از هامون تا هورالعظیم،تعزیه در باد و …. قطعا دانستن نظرات استادی با این سابقه و دانش در زمینه ی فیلم مستند خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه بخشی از گفتگوی اختصاصی استاد تهامی نژاد با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» را آورده ایم:

 استاد تهامی نژاد بر این باور است که فیلم مستند جدا از استانداردهای صدا و تصویر و کیفیت های بصری و صدایی، از ظرافت، نظرگاه و لطف و زیبایی برخوردار است که هنر مستندسازی است. مستند سازی علم نیست؛ بلکه جایی قدم می گذارد که علم وامانده است.

در حال حاضر با توجه به دسترسی آزاد کارگردانان به متریال فیلمسازی آیا ساخت فیلم مستند به خلاقیت نیاز دارد یا صرفاً ضبط تصاویر مستند گونه کفایت می کند؟

در عصر دیجیتال، وضعیت دسترسی به جهان تاریخی دیگرگون شده و فن آوری دیجیتال و وجود دوربین، شرایط را متفاوت ساخته است. البته دوربین دیجیتال، بسیاری از گرفتاری های نور و صدا را حل کرده، ولی ایجاز را نیز مختل ساخته است.ضبط تصاویر همواره اولین وظیفه مستند سازان و نخستین کارکرد فیلم مستند بوده است. اما مستندسازی از جایی دیگر شروع میشود؛ از جایی که صدای مستندساز شنیده شود. مستند سازی عبارت است از درک مستند ساز از جهان؛ چیزی که در تصاویر مستند گونه وجود ندارد.

تعریف شما از خلاقیت چیست؟

از قدیم، دو تعریف مستند: «پرورش خلاق امر واقع» و «اجرای خلاق و روایی امر واقع» بوده است. پرورش خلاقۀ آنچه که در برابر دوربین در حال رخ دادن است یا دگرگون ساختن واقعیت به صورت یک روایت، بازسازی، حتی انیمیشن، این تعریف را تکمیل کرده اند.خلاقیت در مستند سازی، طرح نو و نگاه متفاوت به واقعیت، تعریف شده است. یعنی شکل دیگری از دیدن، پروردن و کارکردن با ایده و فکر جدید، تأمل، دقت و تفکر روی یکایک مؤلفه های فیلم سازی، از یافتن موضوع مسئله محور و پژوهش دست اول سینمایی  و کشف نکته های تازه و ناب گرفته تا  تبدیل پژوهش به زیبایی های بصری به مدد خط و نور، سایه روشن، ترکیب بندی صدا و بیرون کشیدن میزانسن از درون ذهن آدمی، همه جنبه های خلاقیت اند؛ به عبارت دیگر تا زمانیکه می شود در تحول رخداد شرکت کرد، به گفتار متوسل نشویم.بیرون کشیدن روایت از درون زندگی به خلاقیت نیاز دارد، برخی روایت را به مدد مونتاژ بوجود می آورند. البته خلاقیت امری استاندارد پذیر نیست و به اندازه ذهن و توان آدمی گسترده است. ولی با حضور در مناسبات کیفی فنی و تولید، شکوفاتر می شود.

به عقیده شما مهمترین نیاز امروز سینمای مستند ایران چیست؟

واقعاً مهمترین نیاز را نمی دانم . اما یکی از مهمترین نیازهایش نقد درونی است. سینمای مستند ایران به صورتی تخصصی نقد نمی شود.  مستند های  ایرانی باید مخاطب را به تماشا و خرج کردن برای تماشا ترغیب کند،  باید همچنان بدنبال تکمیل  چرخه اقتصادی سینما باشد و تماشاگر را پای پرده سینما و جلوی تلویزیون میخکوب کند. چنین سینمایی باید در مؤلفه های درونی اش،  یعنی موضوع مسئله مدار، ساختار سینمایی و زیبایی های بصری اش، رشد کند و ارتقاء یابد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *