احمدرضا درویش در جشنوراه‌ی فیلم کوتاه تهران، دغدغه‌ها و برنامه‌های آینده‌ایش را با فیلمسازان جوان به اشتراک گذاشت

بگذارید «رستاخیز» زندگی کند!

بگذارید «رستاخیز» زندگی کند!
در آخرین شب جشنواره‌ی سی‌و‌سوم فیلم کوتاه تهران احمدرضا درویش به بیان تجربه‌هایش از فیلمسازی پرداخت. او در سخنانش اشاره کرد تا اکران فیلم «رستاخیز» فیلم جدیدی نخواهد ساخت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز: آخرین نشست از سلسله نشست‌های «سینما و یک دیدگاه» با حضور احمدرضا درویش برگزار شد. در این نشست که با محوریت سینمای احمدرضا درویش از ابتدای فعالیت تا ساخت فیلم «رستاخیز» برگزار شد، احمدرضا درویش به بیان دغدغه‌ها، تجربه‌ها و برنامه‌های آینده‌اش پرداخت.

فیلمسازی هنر انتخاب‌هاست

کارگردان فیلم «رستاخیز» با بیان اینکه تغییر جزئی از کار فیلمسازی است تاکید کرد: «به هیچ وجه معتقد نیستم که فیلمساز باید یک ذهنیت خاص را دنبال کند چون شرایط و زمان به گونه‌ای می‌گذرد که تغییر جزئی از کار فیلمسازی است. همین ویژگی سبب می‌شود از شکل‌گیری ایده تا اکران فیلم تغییراتی پیش آید که برای خودم قابل پیش‌بینی نبوده است.»

درویش ادامه داد: «فیلمنامه از دیدگاه من تنها یک آدرس است برای اینکه عوامل بدانند چه کارهایی باید انجام دهند. اما این انتخاب فیلمساز است که کیفیت یک اثر را مشخص می‌کند؛ انتخابی که از بازیگران شروع شده و به عوامل پشت دوربین ختم می‌شود. وقتی انتخاب‌ها به درستی رخ می‌دهد در حقیقت ۹۰ درصد کار انجام شده است، ۱۰ درصد باقی مانده تنها به نظارت خوب فیلمساز برمی‌گردد.»

درویش درباره‌ی شیوه‌ی نگارش خود گفت: «اگر مطمئن باشم امکان ساخته شدن فیلمی در داخل کشور فراهم نیست، هیچ گاه فیلمنامه‌ی آن را نخواهم نوشت. البته ممکن است یک طرح چهار یا پنج صفحه‌ای بنویسم اما فیلمنامه کامل را زمانی خواهم نوشت که به امکان ساختش اطمینان داشته باشم. با این توضیح وقتی نگارش فیلمنامه را آغاز می‌کنم تنها سناریو نمی‌نویسم بلکه دکوپاژ هم می‌کنم. این مسئله باعث می‌شود وقتی نگارش فیلمنامه به پایان رسید، خستگی زیادی بر من حاکم شده باشد.»

احمدرضا درویش در ادامه‌ی این نشست با اشاره به تجربه‌ی خود هنگام نوشتن «رستاخیز» و سختی‌هایی که برای نگارش نقش‌هایی مانند یزید داشته است، گفت: «خیلی سخت است که فاصله‌گذاری کنید تا از قالب خودتان بیرون بیایید و با کسی مثل یزید زندگی کنید و آن را بنویسید. این اتفاق اگر نیفتد حتی نمی‌توانم بازیگر انتخاب کنم و این یک وجه حرفه‌ای فیلمسازی است.»

درباره‌ی سینمای جوان

کارگردان فیلم «دوئل» همچنین درباره‌ی نگاه خود به سینمای جوان گفت: «قطعا اولین کارکرد این سینما آموزش است. در واقع کارکرد اصلی سینمای جوان ارتقا‌ء ذائقه‌ی سمعی و بصری و زیبایی‌شناختی جامعه از طریق جوان‌های مستعدی است که قطعا به دلیل میل به سینما نخبه هستند. چرا که آن‌ها در پروسه‌ی یادگیری فیلمسازی خود جزییاتی از سینما را یاد می‌گیرند که در زندگی فردی و اجتماعی کاربرد دارد و این تاثیر خود را بر جامعه خواهد گذاشت.»

او درباره‌ی سینمای جوان ادامه داد: «سینمای جوان جزو نهادهایی است که به شدت ظرفیت دارد. اگر این نهاد با مساعدت مسئولان به یک نهاد مردمی و غیردولتی تبدیل شود می‌تواند بسیار بهتر و موثرتر ظاهر شود. ای کاش خانه‌ی سینمایی داشتیم که طبق تعریف اساسنامه‌ی خود و مستقل از دولت اداره می‌شد و سینمای جوان هم زیر چتر سینمای ایران به حیات خودش ادامه می‌داد، آن‌وقت می‌توانست بسیار موفق باشد. امیدوارم دولت به جایی برسد که تصدی‌گری در بخش‌های مختلف مثل مدرسه ملی سینما را کنار بگذارد و واگذار کند.»

او با ابراز خرسندی از استقبال مخاطبان از جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران اضافه کرد: «هر جا که صندلی سینما در اختیار مخاطب باشد یعنی آن جامعه پویاست و خوشحالم که در جشنواره فیلم کوتاه تهران چنین اتفاقی رخ داده و ما شاهد صندلی‌های خالی نیستیم. جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران از دیدگاه من یک امتیاز شاخص دارد آن هم این‌که می‌توان هنر جست‌وجوگری را مشاهده کرد. این امتیاز به واسطه‌ی حضور فیلمسازان جوان و خوش‌فکر رخ داده است.»

احمدرضا درویش در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی انجمن سینمای جوان و این‌که چرا برخی فیلمسازان حرفه‌ای و صاحب‌نام فیلم کوتاه نمی‌سازند گفت: «ممکن است بسیاری از آن‌ها هیچ‌گاه کار خود را با ساخت فیلم کوتاه شروع نکرده باشند، اما خود من دو فیلم نیم‌ساعته ساختم که نمی‌توانم اسم آن‌ها را بیاورم؛ ولی همه‌ی ملت ایران دیده‌اند با این حال فکر می‌کنم وقتی همکارانم وارد چرخه‌ی حرفه‌ای سینما می‌شوند، دچار مسائل مالی با ساختار پیچیده‌ی سینما می‌شوند که شاید آن‌ها را از کارهای دیگر بازدارد.»

درویش همچنین از برگزاری جشنواره‌ی فیلم کوتاه در پایتخت انتقاد کرد و آن را برای شهرستانی‌ها ناعادلانه و دشوار دانست.

بگذارید «رستاخیز» زندگی کند

این کارگردان سینما درباره‌ی اکران فیلم «رستاخیز» گفت: «تفاوتی نمی‌کند که اثری را نشان بدهند یا نه، از قدیم این طور بوده است که دیوان شعری را سال‌ها مخفی می‌کرده‌اند بعد ماندگار شده و اتفاقا تبدیل به الگو شده است. به خصوص در دنیای جدید که ارتباطات و اطلاعات به راحتی در دسترس همه است، نمی‌شود جلوی جریان فکری و اثر هنری را گرفت. «رستاخیز» ساخته شده و وظیفه‌ی من در این‌باره انجام شده است و خدا را از این بابت شکر می‌کنم. باید اجازه داده شود این فیلم مثل یک موجود زنده که حق زندگی دارد زندگی کند. فیلمساز تا از مخاطبش بازخورد نگیرد نمی‌داند باید چه کار کند.»

او درباره‌ی برنامه‌های آینده‌اش اشاره کرد که قطعا تا «رستاخیز» اکران نشود فیلم جدیدی نخواهد ساخت. درویش ادامه داد: «در حال حاضر یک سری طرح دارم که اصلا فکر نمی‌کنم بتوان آن‌ها را ساخت و این نساختن فقط به خاطر سانسور و ممیزی نیست. مثلا ایده‌ای دارم که سراسر فیلم خارجی، همراه با بارش باران، بدون دیالوگ و در زمان جنگ است. من پنج، شش صفحه از این ایده را نوشته‌ام، اما فکر می‌کنم نمی‌شود آن را ساخت. بیش از 13 سال از عمر این ایده می‌گذرد. اساسا وقتی شروع به نگارش فیلمنامه‌ای می‌کنم که ساخته شدن آن را مسجل بدانم؛ یعنی اگر بدانم که ساخته نمی‌شود اصلا آن را نمی‌نویسم.»

کارگردان فیلم «کیمیا» درباره‌ی وضعیت نامعلوم سینمای ایران اضافه کرد: «سینما نحیف است، ولی اگر رونق داشته باشد برای همه فرصت وجود خواهد داشت؛ اما الان معلوم نیست چه کسی می‌آید، چه کسی می‌رود، استعفا چطور است، انتصاب چطور است، هیچ‌چیزی مشخص نیست.»

او در پایان بیان کرد: «فیلمسازی ریسک است و معتقدم جوان‌ها باید با برنامه چارچوب خلاقیت و ظرفیت خود را پیدا کنند چون سینما ارکستر است تک‌نوازی نیست.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *