به مناسبت سالگرد درگذشت علی حاتمی

به مناسبت سالگرد درگذشت علی حاتمی
15 آذر ، سالگرد فوت علی حاتمی است. به همین مناسبت در مطلبی کوتاه به او پرداخته ایم.

به گزارش فیلم نت، 19 سال از درگذشت علی حاتمی، کارگردان ماندگار سینما و تلویزیون ایران سپری شد. کارگردانی که برای خلق آثارش با وسواس و دقتی ستودنی وقت می گذاشت و هیچگاه عجله برای اتمام کارهایش دیده نمی شد. به گونه ای که 14 سال زمان برای ساخت و تولید سریال ” هزاردستان” صرف کرد. به اعتقاد منتقدینی که نوع کارهای او را قبول داشتند، علی حاتمی با تحقیقات خوبی که در جامعه و مردم ایران انجام داده بود، توانست مسائل روز را در قالب داستانهای تاریخی روایت کند و با دیالوگهای تاثیر گذارش، به همه چیز رنگ ماندگاری بزند.

از آثار ماندگار او می توان به فیلمهای “مادر”،”دلشدگان”، “کمال الملک”،”سلطان صاحبقران” و …. اشاره کرد. در ادامه به برخی از نقل قولهای علی حاتمی می پردازیم:

  •  من نخستین کارگردان ایرانی بودم که قبل از بچه مسلمان‌های امروز فیلمی را با بسم الله الرحمن الرحیم شروع کردم و در تمام فیلم‌هایم جلوه‌هایی از اعتقادات مذهبی خودم حضور یافت…
  •  ساختن فیلم مادر واقعا حسی بود. بیشتر یک حس و عاطفه بود. احساس اینکه خانه من کجاست؟ من متعلق به کی هستم؟ چه کسی از من حمایت می‌کند؟ … در مدت ساختن فیلم به یاد مادرم بود که نامش ایران است.
  • خط فارسی از سمت راست شروع می‌شود بنابراین من کمپوزیسیون خود را بر این اصل هنر ایرانی بنا می‌نهادم یعنی سنگینی کادر را می‌گذارم به طرف راست و این را دقیقا رعایت می‌کردم. این فرم کلاسیک و اصلی نمابندی من است.
  • هیچ جریانی با ساخت هزاردستان به جز چند رفیق قدیمی موافق نبود. به لحاظ معنوی راضی‌ام چون شیره جان خود را گذاشتم، اصلا نهایت یک هنرمند متعهد باید همین باشد، کدام هنرمند یا روشنفکر مسئول در طول زندگی‌اش اجر مرارت خود را تمام و کمال گرفته است، مگر با انعکاس موثر و جاودانگی‌اش اثرش در گذشت زمان. امیدوارم آیندگان نقادان با معرفتی در مورد آثار من باشند .
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *