درخشش فیلمسازان جوان ایرانی در جشنواره‌ی کن

اولین جایزه‌ی سینه‌فونداسیون برای سینمای ایران

اولین جایزه‌ی سینه‌فونداسیون برای سینمای ایران
فیلم کوتاه ایرانی «حیوان» ساخته‌ی هنرجویان مدرسه ملی سینما توانست برای اولین بار جایزه‌ی دوم بخش سینه‌فونداسیون جشنواره‌ی کن را در هفتادمین دوره‌ی این جشنواره از آن خود کند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلم کوتاه حیوان ساخته بهرام و بهمن ارک توانست از میان فیلم‌هایی از کشورهای اسلواکی، برزیل، ژاپن، هند، فرانسه، آمریکا، آرژانتین، بریتانیا، تایوان و بلژیک جایزه‌ی دوم بخش سینه‌فونداسیون را به ارزش ۱۱۲۵۰ یورو از آن خود کند.

بهرام و بهمن ارک از هنرجویان مدرسه ملی سینما هستند و فیلم کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای حیوان را با حمایت مدرسه ملی سینما ساخته‌اند. مدرسه ملی سینمای ایران، مرکزی است آموزشی و پژوهشی که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد  تاسیس شده است. بهرام و بهمن ارک که فیلم حیوان را به تهیه‌کنندگی این مدرسه به جشنواره کن فرستاده‌اند، در گقت‌وگو با روزنامه شرق درباره نقش این مدرسه در مسیر فیلمسازی‌شان می‌گویند:« مدرسه باعث شروع یک روند متفاوت‌تر در کار ما شد. از بدو ورود به مدرسه کمی محافظه‌کاری را کنار گذاشتیم و در ساخت حیوان نیز آن روحیه تجربه‌گرایی، یا به قول کیانوش عیاری «جنون» در ما بود. حین ساخت فیلم، هر لحظه که به مشکلی برمی‌خوردیم می‌توانستیم از استادان مدرسه راهنمایی بخواهیم و به عنوان یک فیلم‌ساز تنها دغدغه‌مان ساخت یک کار خوب بود و فشاری محدودمان نمی‌کرد.»

داستان فیلم حیوان درباره‌ی مردی است که می‌خواهد خود را به آن سوی مرز برساند. فیلم تنها یک بازیگر دارد و خالی از هر دیالوگی است. بهمن ارک درباره استفاده نکردن از دیالوگ در فیلمشان می‌گوید:« موضوع حیوان طوری بود که اگر برایش دیالوگ استفاده می‌کردیم شخص مورد نظر را وارد آن فرهنگ و بوم و زبان می‌کردیم که می‌خواهد از آنجا فرار کند اما فیلم ما درباره یک انسان بود در ناکجاآباد، که می‌خواهد از جایی که هست برود یا از یک محدوده بگذرد؛ البته وقتی فیلم بدون دیالوگ می‌شود انگیزه‌های شخصیت پنهان می‌ماند که باید برایش نمود بیرونی پیدا کنی و مخاطب باید کاملا از هدف رفتارهایی که او می‌کند آگاه باشد و گمراه نشود. این کمی سخت بود امیدوارم درآمده باشد.»

این دو برادر قبل از فیلم حیوان، فیلم‌های آفتاب سوخته، نجس و سویوق را کارگردانی کرده‌اند.

پیش از این در سال 2013، آناهیتا قزوینی‌زاده فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا با فیلم بچه وقتی بچه بود جایزه نخست بخش سینه‌فونداسیون را از آن خود کرده بود.

بخش سینه‌فونداسیون جشنواره کن به فیلم‌های منتخب دانشگاه‌ها و مدارس فیلم‌سازی سراسر دنیا اختصاص دارد. امسال، کریستین مونجیو فیلمساز برجسته رومانیایی ریاست هیات داوران این بخش را برعهده داشت. جایزه اول امسال به ارزش 15 هزار یورو به فیلم پل اینجاست ساخته والنتینا مائورل از کشور بلژیک رسید و جایزه سوم نیز به ارزش 7500 یورو از آن فیلم دو جوان مُردند ساخته توماسو آسبرتی از فرانسه شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *