جزییات بخش دارالفنون جشنواره جهانی فجر اعلام شد

بیش از 30 کشور برای شرکت در این دوره از دارالفنون ثبت نام کرده‌اند

بیش از 30 کشور برای شرکت در این دوره از دارالفنون ثبت نام کرده‌اند
بخش دارالفنون برای دومین سال در جشنواره‌ی جهانی فجر برگزار می‌شود و پنج استاد از میان فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران و جهان در این دوره به دانشجویان دارالفنون تدریس خواهند کرد و کلاس‌های دارالفنون دو روز زودتر از آغاز جشنواره‌ تشکیل خواهند شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ مازیار میری مدیر بخش دارالفنون سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر جزییات برگزاری این بخش را تشریح کرد.
به گزارش ستاد خبری جشنواره، مازیار میری گفت: «سال گذشته بنا به تصمیم رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر و بر اساس اهداف تازه و بلندمدت جشنواره که تبدیل جشنواره جهانی به یک قطب مهم فرهنگی در منطقه است قرار بر این شد تا در جشنواره به آموزش و نگاه آکادمیک به سینما توجه ویژه شود. برهمین اساس دارالفنون شکل گرفت و تلاش کردیم این بخش به یک اردوی استعدادیابی تبدیل شود و فیلمسازان مستعد و جوان را در منطقه شناسایی کنیم که سال گذشته دارالفنون در دور اول برگزاری با استقبال و بازخوردهای بسیار خوبی مواجه شد.»
میری ادامه داد: «با توجه به آنکه بلافاصله پس از پایان جشنواره دبیرخانه دائمی تشکیل شد و کار جشنواره سی‌و‌پنجم را آغاز کردیم، برآن شدیم تا به سرعت نقاط قوت و ضعف این بخش را بررسی کنیم. البته به دلیل منحصر به فرد بودن ایده دارالفنون در منطقه، نمونه‌های مشابه در جشنواره‌های بزرگی چون برلین، ونیز و پوسان را بررسی و آنالیز کردیم. همچنین یک شورای علمی متشکل از آقایان دکتر شهاب‌الدین عادل، دکتر شهاب اسفندیاری و دکتر باقر قهرمانی تشکیل و از آنها خواسته شد تا به عنوان هیات علمی این شورا مشغول به کار شوند. ضمن آنکه قرار شد مشاورین جشنواره در سال گذشته به عنوان کارشناسان آشنا به سینمای کشورهای منطقه و کشورهای دیگر جهان، امسال برای برگزاری هرچه بهتر دومین دوره دارالفنون نیز به ما کمک کنند.
مثلا در حوزه فلسطین و لبنان، نادر طالب‌زاده کمک‌های زیادی کرد، دکتر لاله در حوزه ترکیه، خانم گلپریان در بخش ژاپن و کره و … نیز مشاوران ما بودند.»
کارگردان «سعادت آباد» توضیح داد: «امسال از سینماگران متخصص و استادان مطرحی از سراسر جهان دعوت کرده‌ایم تا در دارالفنون تدریس کنند. همچنین با نظر و تاکید دکتر ایوبی رئیس سازمان سینمایی، امسال تلاش کردیم آشنایی با سینمای ایران به عنوان یک ماده درسی در کنار این آموزش‌های تخصصی دیده شود و بتوانیم بیشترین استفاده فرهنگی را از حضور استادان و شرکت کنندگان خارجی در این رویداد، ببریم.»
میری درباره شیوه‌ی انتخاب هنرجویان برای این دوره توضیح داد: «از همان دوره قبل می‌دانستیم امسال استقبال بیشتری از دارالفنون خواهد شد، مخصوصا در کشورهای منطقه. به همین دلیل به شناسایی مناطقی که به صورت آکادمیک سینما تدریس می‌کنند پرداختیم و برای هر منطقه سهمیه‌ای در نظر گرفتیم. اما تغییری که امسال نسبت به سال گذشته داریم این است که پس از سهمیه‌بندی و اعلام افراد از سوی این آکادمی‌ها، هیات انتخاب به اتفاق برخی از مدیران جشنواره این افراد را گزینش می‌کنند. این افراد حتما باید رزومه و مدرک تحصیلی مرتبط با سینما داشته و نسبت به هم دارای شرایط یکسانی باشند.»
میری با اشاره به اینکه به دلیل حجم بالای ثبت نام ظرف چند روز آینده سایت بسته خواهد شد، افزود: «امسال نسبت به سال گذشته با استقبال چشمگیر کشورهای دیگر مواجه شدیم. در سال گذشته فقط 10 کشور تقاضای شرکت در دارالفنون را داشتند درحالی که این میزان امسال 3 برابر شده و بیش از 30 کشور برای شرکت در این دوره از دارالفنون ثبت نام کرده‌اند.»
مدیر بخش دارالفنون جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: «جدا از کشورهای منطقه مانند فلسطین و لبنان که سهم بیشتری برایشان در نظرگرفتیم و نگاه ویژه‌ای به آنها داریم کشورهایی از آسیای دور مانند چین، ژاپن، کره، هند، مالزی، نپال، اندونزی، مراکش، بوتان و….همچنین چندین کشور اروپایی مانند یونان، ایرلند، روسیه، هلند، بوسنی، مونته نگرو، صربستان، بلژیک و…تقاضای شرکت در دا‌رالفنون را داشته‌اند. همچنین بیشترین تقاضاهای رسیده دراین دوره از کشورهای روسیه، ترکیه، هلند و صربستان بوده است.»
میری با اشاره به این که امسال کلاس‌های دارالفنون دو روز زودتر از آغاز رسمی جشنواره جهانی فیلم فجر شروع می‌شود‌ و دو روز قبل از پایان رسمی جشنواره به اتمام می‌رسد گفت: «تغییر دیگری که امسال نسبت به سال گذشته داریم این است که پس از انتخاب و اعلام 110 نفر منتخب برای شرکت در کلاس‌ها، به آنها کار کلاسی خواهیم داد. یعنی این افراد قبل از ورود به دارالفنون و شرکت در کلاس‌ها باید بر اساس پنج موضوعی که به آنها اعلام شده با یک طرح و ایده وارد کلاس شوند.»

کارگردان سارا و آیدا همچنین در مورد برنامه کلی آموزشی دانشجویان دارالفنون گفت: «در ابتدای ورود به کلاس، آنها به 5 گروه تقسیم خواهند شد که هر گروه زیر نظر یکی از 5 استادی که همگی آنها از بهترین فیلمنامه نویسان سینمای ایران و جهان هستند، کار خود را آغازکرده و در دو روز اول به همراه این اساتید طرح و ایده شان را کامل‌تر خواهند کرد. پس از آن در 4 روز باقی مانده از کلاس‌ها دانشجویان به همراه مدرسان فیلمسازی که از بهترین کارگردانان، تهیه کنندگان واستادان دانشگاه‌های سینما هستند ایده فیلم خود را پخته تر خواهند کرد.
مازیارمیری همچنین کارعملی دانشجویان با همراهی اساتید و هنرمندان سینما، دیدن فیلم و بازدید از نقاط دیدنی تهران را از دیگر برنامه های دارالفنون برشمرد.»

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، ۲۱-۲۸ آوریل ۲۰۱۷ (۸-۱ اردیبهشت ۱۳۹۶) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *