آیین رونمایی انیمیشن «قلب سیمرغ» برگزار شد

محسن امیریوسفی: چند بار باید این جا بایستیم و حسرت بخوریم

محسن امیریوسفی: چند بار باید این جا بایستیم و حسرت بخوریم
آیین گشایش انیمیشن «قلب سیمرغ» به کارگردانی زنده یاد وحید نصیریان با حضور سینماگران، انیماتورها و برخی از مدیران سینما در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، آیین گشایش انیمیشن قلب سیمرغ به کارگردانی زنده یاد وحید نصیریان شب گذشته 14 اسفند ماه با حضور خانواده، سینماگران، انیماتورها و برخی از مدیران سینما در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دست نوشته‌ای از وحید نصیریان که در زمان حیات برای نبود خود نوشته بود، خوانده شد و پس از آن روانبخش صادقی رئیس انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا) گفت: «وحید با «سه قطره خون» اثری از صادق هدایت کار خود را آغاز کرد که از دید من می‌خواست خیلی محکم خودش را در حوزه انیمیشن نشان دهد. همواره حفره‌ای در قلبش داشت و به همین دلیل انیمیشن «حفره» را ساخت. کنتراست عجیبی با اطراف و دوستانش داشت و به همین دلیل «کنتراست» را ساخت. «جای دیگر» را تهیه کرد چون از دید من احساس می‌کرد به جای دیگری تعلق دارد. همچنان که در زندگی عادی هم با صراحتی که داشت متعلق به این دنیا نبود. سادگی داشت که کمتر از کسی از ما شاید داشته باشد. «قفس» را ساخت چون احساس می‌کرد باید از این قفسی که برایش وجود دارد رهایی یابد و به جایی رسید که عرصه سیمرغ را یافت و آن جا بود که «قلب سیمرغ» را ساخت.»

کاش «قلب سیمرغ» در زمان خودش اکران می‌شد

وی افزود: «این انیمیشن هنوز به لحاظ کارگردانی کاری قابل اعتنا است و اگر در زمان خودش اکران می‌شد، می‌توانست مخاطب بسیاری داشته باشد. این انیمیشن کارگردانی و روایت خوبی دارد که من در آثار دیگر انیمیشن کمتر دیدم. وحید در سال آخر زندگی‌اش سرکشی‌هایی داشت که می‌خواست آنها را رام کند به همین دلیل در حال ساخت «رام کردن ماهی سرکش» بود. کاش «قلب سیمرغ» در زمان خودش اکران می‌شد و بسیاری کاش‌های دیگر که امیدوارم آنها را برای هنرمندان دیگر نگاه نداریم. در همین زمانی که زنده هستند بگذاریم کار کنند و پای آنها بایستیم حتی اگر شکست بخورند. حیف که وحید نیست اما یادش با ما بوده و هست.»

سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و تهیه‌کننده این انیمیشن سینمایی درباره اکران «قلب سیمرغ» گفت: «برای من که در جلسات متعدد رونمایی از آثار مستند حضور داشتم امشب بسیار متفاوت است به این دلیل که وحید نصیریان برای من نه یک همکار بلکه یک رفیق بود. در دو مرحله با وحید نصیریان به واسطه «قلب سیمرغ» همکاری داشتم. سال 86 تا 88 به عنوان قائم مقام مرکز گسترش با ایشان آشنا شدم و تماشاگر تلاش‌های شبانه‌روزی‌اش برای «قلب سیمرغ» بودم. سال 92 که مدیرعامل مرکز شدم ابتدا وحید نصیریان بسیار خوشحال بود که حوزه هنری در حال تدارک اکران انیمیشنش است. آن روزها برای من و وحید که امید به اکران این انیمیشن داشت روزهای خوشایندی بود. اما نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد که آب پاکی را روی دست وحید ریختند و «قلب سیمرغ» اکران نشد.»

وی ادامه داد: «بیش از 20 بار جلسه گذاشتیم و با آدم‌های مختلفی درباره اکران «قلب سیمرغ» حرف زدیم و هیچ گاه پاسخ منفی نشنیدیم و همین باعث تاسف بود که هر بار به امید روزی دیگر اکران فیلم به تعویق می‌افتاد. امروز خوشحالم که «قلب سیمرغ» به هر شکل روی پرده رفت و محزون که وحید عزیز در جمع ما نیست. برای روح بلندش آرزوی آرامش دارم.»

ای کاش وحید نصیریان‌ها در زمان حیات‌شان شاهد اکران فیلمشان باشند

در ادامه این مراسم افسانه جابری مدیر تبلیغات این فیلم سینمایی با خواندن متنی از اکران نشدن «قلب سیمرغ» اظهار تاسف کرد. در بخشی از متن نوشته شده چنین آمده: «اشاراتی کنیم به این واقعیات تلخ از تاریخ هنر کشورمان که هنرمندان واقعی همواره برای عقد عقاید خود، برای رشد و شکوفایی، و برای ادامه دادن راهی که به آن ایمان داشته‌اند، هرگز در زمان خودشان و حتی از طرف هم صنفان خودشان نیز حمایتی نداشته‌اند و درک نشده‌اند مگر آن که به قوانین بازی واقف باشند و به آن احترام بگذارند! و برای هنرمندی مانند وحید نصیریان که وقعی به قوانین از پیش تعیین شده نمی‌گذاشت و چنان غرق در کار و اندیشه و مطالعه بود که وقتی برای کشف روابط در مختصات زندگی اجتماعی ناگزیر نداشت، بالطبع کار و پیشرفت توام با رنج و سختی بسیار بود!»

جلال نصیریان عموی وحید نصیریان هم از تمام کسانی که برای اکران انیمیشن «قلب سیمرغ» تلاش کردند، تشکر کرد.

محسن امیریوسفی رئیس شورای مرکزی کانون کارگردانان خانه سینما هم ضمن حضور در این مراسم گفت: «مطمئن هستم که روح وحید عزیز در گوشه‌ای از سالن مشغول تماشای ما است و به ما می‌خندد. خنده‌اش بیشتر از این بابت است که من به عنوان یکی از دوستان صمیمی‌اش این جا صحبت می‌کنم و به عنوان رئیس کانون کارگردانان درباره وحیدی حرف می‌زنم که یکی از متفاوت‌ترین کارگردانان سینمای ایران بود اما متاسفانه قدرش را ندانستند.»

وی با بیان این که این قدر ندانستن اتفاقی بسیار ظالمانه بود افزود: «چند بار باید این جا بایستیم و حسرت دوستان از دست رفته‌مان را بخوریم. به ظاهر اظهار خوشحالی کنیم که فیلمشان فرصت اکران یافته است. جای وحید خالی است و ای کاش این اتفاق زمان بهتری می‌افتاد. پس از هشت سال به همت گروه هنر و تجربه و آقای طباطبایی‌نژاد این فرصت فراهم شد اما ای کاش در زمان حیات وحید شاهد اکران انیمیشن‌اش بودیم. امیدوارم وحید نصیریان‌هایی که در سینمای ایران هستند یا در آینده در تمام حوزه‌های سینما به صورت مستقل شروع به کار می‌کنند چنین اتفاقی را تجربه نکنند و در زمان حیات خود شاهد اکران فیلمشان باشند.»

در پایان این مراسم انیمیشن «قلب سیمرغ» برای حاضران در سالن فردوس نمایش داده شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *