انتقاد رضا کیانیان از اقدامی که سازمان سینمایی را به ضدّ خودش بدل کرده!

انتقاد رضا کیانیان از اقدامی که سازمان سینمایی را به ضدّ خودش بدل کرده!
بازیگر فیلم کفشهایم کو؟ در یادداشتی انتقادی برای روزنامه اعتماد از توزیع سانسهای پراکنده گله کرده و شیوه اکران فیلم را به نقد کشیده است.

به گزارش فیلم نت نیوز، تازه ترین حضور سینمایی رضا کیانیان با نام «کفشهایم کو؟» در حالی در برنامه اکران نوروز قرار گرفت که به دلایل مختلف که یکی از آنها کمبود سالن و سانسهای پراکنده تخصیص یافته به فیلم است نتوانست فروش قبال ملاحظه ای داشته باشد.

کیانیان همین سانسهای پراکنده فیلم را مجالی کرده برای نگارش یادداشتی در “اعتماد”؛ یادداشتی که در آن توزیع سانسهای پراکنده با عنوان اکران «تماشاگرپران» به نقد کشیده شده است.

کیانیان که اخیرا به عنوان رئیس کاخ بین الملل فجر هم منسوب شده است این نوع اکران را عاملی دانسته در این جهت که سازمان سینمایی به ضدخودش بدل شود!

وقتی می خواهید بلیت بگیرید می گویند این فیلم را فقط ۱۰ صبح یا ۳ عصر نشان می دهند

تا جایی که به یاد دارم برای رفتن به سینما، یک فیلم را انتخاب می‌کردیم. بعد سراغ انتخاب سینمایی می‌رفتیم که فیلم مورد علاقه‌مان را نمایش می‌داد و سرآخر آرا گیری می‌کردیم و به سمت سینما راه می‌افتادیم. در صف خرید بلیت می‌ایستادیم و می‌گفتیم: یه بلیت برای… … فلان فیلم.
تا امسال این جزو بدیهیات بود که وقتی سینمایی یک فیلم را اکران می‌کند، یعنی در یک مدت معلوم از صبح تا آخر شب همان فیلم را نشان می‌دهد.
اما از امسال وقتی می‌خواهید بلیت بگیرید به شما می‌گویند این فیلم را فقط در سانس ١٠ صبح یا سه بعد از ظهر نشان می‌دهیم و الان فیلم دیگری داریم.

حالا تکلیف ما که توی ذوق‌مان خورده چیست؟!
یا باید با وجود انتخاب و سلیقه‌مان به دیدن فیلم دیگری برویم، یا دست از پا درازتر برگردیم به سمت همان سردی و روزمرّ‌گی. بین این همه گرفتاری و سرخوردگی، دو، سه ساعتی دست و پا می‌کنیم برای رفتن به سینما اما به جای اینکه سینما ما را با آغوش باز بپذیرد، می‌زند توی ذوق‌مان. این شده رسم جدیدی در سینمای امروز ما، رسم جدیدی برای پراندن تماشاگر.

این نوع نمایش همین تماشاگر اندک سینما را هم می پراند
قبلا این نوع اکران فقط برای فیلم‌های هنر و تجربه بود که یک سانس از یک سینما را برای نمایش یک فیلم خاص می‌دادند. خب ما هم زیر سبیلی در می‌کردیم و می‌گفتیم این فیلم خاص فروش آنچنانی که ندارد، تماشاگرش هم خاص است و علاقه‌مند، همین که نمایشش می‌دهند، دم‌شان گرم.
اما از امسال عید این نوع نمایش، نرم نرم برای اکران فیلم های دیگر هم باب شده! و می‌رود تا همین تماشاگر اندک سینما را هم بپراند.

سازمان سینمایی به ضد خودش تبدیل شده
امسال که به شکل غیرقابل‌تصوری سینما با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد. درست از همین امسال سینما‌ها این نوع اکران تماشاگر پران را به اجرا گذاشتند. این ماجرا را هم باید به دیگر عجایب سرزمین‌مان اضافه کنیم.
تماشاگران برخلاف انتظار و با همه گرفتاری به سینما روی خوش نشان می‌دهند و از اکران نوروزی استقبال می‌کنند، اما سینماداران که قرار است از این استقبال سود ببرند، به جای جذب تماشاگر او را دفع می‌کنند و سازمان سینمایی که وظیفه‌اش پر و بال‌دادن به سینما و سینماگر و سینمارو است با اختراع و گسترش این نوع اکران، به ضد خودش و وظیفه‌اش تبدیل می‌شود…
عجیب نیست؟!

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *