در گفتگو با فیلم نت نیوز:

انتقاد رخشان بنی اعتماد از تحریم فیلم ها توسط حوزه هنری / این اولین بار نیست + فیلم

انتقاد رخشان بنی اعتماد از تحریم فیلم ها توسط حوزه هنری / این اولین بار نیست + فیلم
کارگدان فیلم «قصه ها» با انتقاد شدید از رفتار حوزه هنری با برخی فیلمها و تحریم آنها در سینماهایش گفت: این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ میدهد.

رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما در گفاگو با فیلم نت نیوز، در خصوص عدم نمایش برخی فیلم‌‌ها در سینماهای حوزه هنری گفت: مگر با «قصه‌ ها» ی من این کار را نکردند؟ مگر دفعه اول است؟ انگار می‌خواهند ما عادت کنیم اما خوشبختانه عادت نکرده‌ایم. سالن سینما، حق فیلمساز و مخاطب است و حوزه هنری دارد حق همه ما را تضییع می‌کند

رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینمای ایران در بازدید از افتتاحیه نمایشگاه عکس‌های فیلم “لانتوری” اظهار داشت: فیلم را دوست داشتم چراکه موفق شد یک نگاه معتدلانه نسبت به یک موضوع حساسیت‌برانگیز را از ابتدای فیلم تا انتهای آن حفظ کند. این اثر، فیلمی تلخ و واقع‌گراست اما کارگردان آن مترصد نوعی برخورد متفاوت با سوژه بوده و توانسته مظلومیت ضارب و مضروب را به شکل تو‌أمان نشان دهد.

او در ادامه گفت: درمیشیان به دور از هر گونه نگاه جانبدارانه، هم به قربانی توجه کرده و هم به قربانی کننده. جدای از این، “لانتوری” فیلمی خوش ساخت است و حق مطلب مضمون را ادا کرده است. گروهی که برای تولید این اثر دور هم جمع شده بودند مدت‌هاست که با هم کار می‌کنند و همین آشنایی موجب موفقیت آنان شده است. این فیلم حاصل انرژی صادقانه چند جوان است.

کارگردان “قصه‌ها” همچنین در پاسخ به این سوال که آیا “لانتوری” می‌تواند هشداری برای بزهکاران به حساب بیاید، تأکید کرد: کل موقعیت فیلم برای من دلهره‌آور بود و نمی‌توانم از صحنه خاصی اسم ببرم اما این اثرگذاری شاید برای افراد مختلف، تفاوت داشته باشد. در کل، توقع زیادی است که بخواهیم یک فیلم چنین اثرگذاری‌های عمیقی داشته باشد چراکه فرهنگ امری‌ست درونی و اثرگذاری آن نیز تدریجی و به مرور زمان شکل می‌گیرد. با این حال، تا امروز به معضل اسیدپاشی، نگاهی این چنین دقیق و کارشناسی نیانداخته بودیم و از این بابت باید به درمیشیان دست مریزاد گفت. این کارگردان با این قدم متعهدانه اش کار مهمی انجام داده و باید گفت حالا سینما در واکنش نشان دادن به پدیده های شوم اجتماعی چندین گام از مسوولان و سیاست‌گذاران جلوتر است.

این کارگردان در خاتمه در خصوص عدم نمایش فیلم در سینماهای حوزه هنری گفت: مگر با “قصه‌ها” من این کار را نکردند؟ مگر دفعه اول است؟ سالن سینما، حق فیلمساز و مخاطب است و حوزه هنری دارد حق همه ما را تضییع می‌کند. در شرایطی که حتی آگهی فیلم‌مان هم از تلویزیون خودمان پخش نمی‌شود و از هر لحاظ تحت فشار هستیم، باز هم به این ناسازگاری‌ها عادت نمی‌کنیم!

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *