در برنامه 35 مطرح شد؛

ناگفته های پرویز پرستویی در مورد یک سریال، یک کارگردان و فیلم توقیفی حاتمی کیا

ناگفته های پرویز پرستویی در مورد یک سریال، یک کارگردان و فیلم توقیفی حاتمی کیا
بازیگر فیلم بادیگارد با حضور در برنامه 35 از یک سریال، یک کارگردان و فیلم توقیفی ابراهیم حاتمی کیا و پلمپ خانه سینما گفت.

به گزارش فیلم نت نیوز، پرویز پرستویی بازیگر سینما و تلویزیون که با فیلم «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد، با حضور در مجله تصویری 35 با اجرای فریدون جیرانی که از فیلم نت منتشر شده است، در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه بعد از 5 فیلم سینمایی و یک سریال که با حاتمی کیا کار کردی فاصله ای بین شما افتاد، دلیل این فاصله چی بود؟ گفت: دلیل بدی نداشت، هروقت که با آقای حاتمی کیا کار کردم خیلی تجربه خوبی برام بوده و همیشه احساس می کردم که می ریم تا یک کار خوب انجام بدیم و تا فیلم به نام پدر هم با هم بودیم.

ماجرای عدم حضور در فیلم توقیفی حاتمی کیا

وی افزود: در فیلم «دعوت» و «گزارش یک جشن» هم آقای حاتمی کیا از من دعوت کرد ولی من درگیر کار بودم و نتوانستم در خدمت ایشان باشم.

بازیگر بادیگارد در پاسخ به این سوال که درگیر کار بودی یا سناریو و نقش را دوست نداشتی؟ گفت: اصلا به خواندن سناریو هم نکشید و حتی فیلم ها را هم بعدا ندیدم که بخواهم قضاوت کنم و  بگمفیلم ها بد بود یا نه، البته واکنش ها نسبت به این فیلم ها را شنیده ام، احساس می کنم آنگونه که باید ارتباط را با بیننده برقرار نکرده است.

پرستوی با بیان اینکه یرای این 2 فیلم کار به مرحله ای نرسید که فیلمنامه را بخوانم،گفت: من اصلا ادعایی در بازیگری ندارم و قرارم با خودم این بود که اصلا بازیگری ادعا بردار نیست ممکن است من الان که اینجا هستم بگویم که بهترین بازیگر دنیا هستم، ولی کار بعدی من مشخص می کند چقدر بازیگر هستم.

به کمال تبریزی گفتم این فیلم را نساز

وی افزود: آقای حاتمی کیا در فیلم «دعوت» و «گزارش یک جشن» این لطف را داشتند و به من پیشنهاد کردند، اما شرایط من بگونه ای نبود که سناریو را هم نخواندم، لذا اختلافی در کار نبود و حتی اگر من فیلمنامه را می خواندم و دوستش نداشتم حتما می گفتم که اجازه بدید من در این کار نباشم.

این بازیگر سینما درخصوص عدم همکاریش با کمال تبریزی گفت: در فیلم های «پای یک زن در میان است» و فیلم «شیدایی» گفتم که من اینکار را دوست ندارم و یادم نمی روه در فیلم «پای یک زن در میان است» من به آقای تبریزی پیشنهاد کردم و گفتم که من در این فیلم بازی نمی کنم، تو را بخدا شما هم این فیلم رو نساز.

وی در خصوص فیلم «چ» گفت: اتفاقا برای فیلم چمران آقای حاتمی کیا من خیلی حسرت خوردم و دوست داشتم در این کار نقش شهید چمران را بازی می کردم و حاتمی کیا با من صحبت کرد، البته در مقطعی بود که داستان های خانه سینما و جنگ و جدل ها وجود داشت و احساس کردم در این جنجالی که وجود دارد بهتر است که با خودم کلنجار بروم.

2 سال بیکار بودم و تنها کوهنوردی میکردم

پرستویی گفت: حدود 2 سال من بیکار بودم چون فیلم «خرس» توقیف شد و اتفاقات خوبی نیفتاد و فیلم «من و زیبا»، «سیزده 59» هم خوب نشد و حتی خود من هم برای ساختش حضور داشتم و قصدمان حمایت بود ولی فیلمی خوبی نشد و در این 2 سال تا 12 ظهر منزل بودم و بعدش می رفتم ولنجک و تا ایستگاه 5 می رفتم و شب برمی گشتم و جمعه ها هم صبح زود کوه می رفتم.

وی افزود: بعد از 2 سال اولین جایی که دیده شدم زمانی بود که از سوی خانه سینمای بسته شده برای من حکم صادر کرده بودند که زلزله آذربایجان آمده و بیا سینما آزادی تا پول جمع کنیم وقتی برخی من را دیدند دچار سوء تفاهم شدند.

دلیل عدم حضور در فیلم «چ»، تهیه کننده بود که مدام زندانی بود

بازیگر فیلم «بادیگارد» در پاسخ به این سوال که حال روحیت باعث شد در فیلم «چ» بازی نکنی؟ گفت: نه من فقط مشکلم تهیه کننده این کار بود و اصلا با تهیه کننده صحبتی نداشتم چون هم حاتمی کیا و هم دوستان دیگر، ایشان را می شناختند و من هم با این تهیه کننده آژانس شیشه ای و ربان قرمز را کار کرده بودم و دیدم که ایشان مسیر رفت و آمدش به زندان است و دیدم نمی توانم در این میزانسن قرار بگیرم که روبرو تهیه کننده بنشینم.

پرستویی ادامه داد: این تهیه کننده در مقطعی خیلی به من لطمه زد که الان جایز نیست اشاره ای به آن بکنم و من واقعا احساس کردم که با مهدی کریمی این کار ذچار مشکل می شود و این اتفاق هم افتاد که یک ماه بعد از شروع تولید به زندان رفت و بعدا به حاتمی کیا اعتراض کرد که چرا اسم من بعنوان تهیه کننده نیست؟ و من اینها را پیش بینی می کردم.

شرایط فیزیکیم برای بازی در «چ» آماده بود/ حسرت می خورم

وی با بیان اینکه حسرت حضور در فیلم «چ» را داشتم، بیان کرد: من  2 سال کوهنوردی می کردم و از نظر فیزیکی هم آمادگی خوبی داشتم و شهید چمران را هم گذشته از مسائل اعتقادی، بعنوان یک شخصیت  که از هر طرف که نگاهش کنی یک معنا دارد و مانند منشور چند وجهی است، البته از نزدیک ایشان را ندیده ام ولی تحقیق کرده بودم و می شناختم که شاعر، عارف و عاشق بوده است.

بازیگر فیلم به نام پدر در پاسخ به این سوال که آیا فیلم چمران را دیدی؟ گفت: نه کامل ندیدم و قضاوتی در مورد نقش بازیگر چمران ندارم و شرایطم جور نبود که به سینما بروم و فیلم را تماشا کنم.

پرستویی گفت: با اینکه صحبت بازی من در فیلم چمران بود، اما من حتی فیلمنامه را هم نخواندم و همه چیز تلفنی بود و مواجه حضوری نداشتیم، شاید اگر دیدار حضوری می داشتیم اتفاق دیگری می افتاد.

ناگفته های تولید سریال «آشپز باشی»/ رئیس صدا و سیما من را وادار کرد

بازیگر سریال «آشپزباشی» در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه از فیلم به نام پدر تا امروز که بادیگارد رو کار کردی تو و حاتمی کیا به سراغ کارهای دیگری رفتید و و تو با کارگردان های جوان کار کردی این موضوع از قصد بود یا شرایط به این سمت هدایت کرد؟ گفت: بعد از فیلم «به نام پدر»، من فیلم «بیست» را کار کردم خیلی هم دوستش داشتم، بعد آن 16 ماه درگیر سریال آشپزباشی شدم که اصلا تمایلی برای حضور در این سریال نداشتم و اگر اسرار ضرغامی نبود که به من گفتکه “من بعنوان رئیس رسانه ملی که آمار کار من «3 در 4» و «چهارخونه» است چون شما تجربه سریال «زیرتیغ» را داری اگر بیای اتفاق خوبی رخ می دهد”، ولی من از همان اول با سریال مشکل داشتم.

از همان اول دلچرکین بودم

وی درخصوص این سریال با بیان اینکه برای اولین بار است که درخصوص «آشپز باشی» حرف می زنم، گفت: احساس می کردم معضل طلاق با توجه به اینکه من 10 سالی در دستگاه قضایی بودم و 2 سال آن به مسائل خانوادگی اختصاص داشت، تصور من از طلاق چیز تلخی بوده و نتوانستم با خمیر مایه طنز آن را ببینم.

پرستویی گفت: من به آقای هنرمند اعتقاد دارم و فیلم «مومیایی» و «مرد عوضی» را با ایشان کار کردم، ولی از همان اول دل چرکین بودم، همه دوستان از آقای ضرغامی تا آقای هنرمند اطلاع دارند که من را به اجبار وارد این کار کردند.

برای مرد عوضی آستین بالا زدم/ سناریو 3 برگ بود

وی افزود: در فیلم مرد عوضی با 3 برگه خلاصه فیلمنامه کار کردم و آقای هنرمند حرف قشنگی می زد میگفت که “مگه بچه تئاتر نیستیم آستین ها را بالا می زنیم و با اتود و بداهه کار را انجام می دهیم، من اعتماد داشتم که کار را انجام دادیم، ولی در این سریال احساس میکردم خود آقای هنرمند هم نباید این کار را بسازد.

ماجرای دعای مادر یک کارگردان/ سامان سالور خیلی چیزها را رها کرد

بازیگر فیلم «سیزده 59 » گفت: وقتی من داشتم فیلم «بیست » را کار می کردم سامان سالور 3 بار سر صحنه آمد و گفت که مادرش سر نماز همش دعا می کند که من این فیلم را بازی کنم و خب من بازی کردم و البته  نمونه خارجی این فیلم «زیر آسمان برلین» بود و من احساس کردم موضوع خیلی جذابی است ولی وقتی وارد کار شدم من به خاطر حفظ اخلاق حرفه ای درگیر نشدم و دیدم که سامان سالور خیلی چیزها را رعایت نمی کند و خیلی بد است که یک کارگردانی وقتی فیلم برداری تمام می شود دیگر سر کار نباشد.

سامان سالور نبود من بودم/ سر صحنه «سیزده 59» مشکل پیش آمد

پرستویی افزود: با قاطعیت می گویم که آقای سالور اصلا سر مونتاژ، سر صداگذاری و سر موسیقی نبود در حالی که من در این 3 مرحله حضور داشتم چون بگونه ای من و آقای نوروز بیگی این کار را راه انداختیم و دیدیم که نمی شود فیلم را قربانی کرد و سامان سالور سر یک فیلم دیگر رفت.

وی درخصوص اختلافات پیش آمده در فیلم «سیزده 59» گفت: اختلاف سلیقه در نوع کار پیش آمد و سر صحنه مشکلاتی بوجود آمد و بعد ایشان رفت، من معتقدم وقتی کاری را پذیرفتی باید تا آخرش حضور داشته باشی، و تلاش کردیم فیلم را با این شکلی که الان هست شکل بگیرد و اکران بشود.

بازیگر فیلم «سیزده 59» گفت: به نظر من «سیزده 59» می توانست خیلی بهتر از این باشد چون به لحاظ موضوعی چیزی کم نداشت.

پرستویی با اشاره به حضورش در فیلم «خرس» گفت: من فیلم «خرس» را با آقای معصومی که چند سال بود کار نکرده بود، کار کردم و فیلم توقیف شد و موضوعش جذاب بود چون به واقعیت نزدیک بود و بدلیل جریاناتی که همیشه هست یعنی پروانه ساخت و نمایش را می گیریم و بعد فیلم اکران نمی شود.

قلبا فیلم «من و زیبا» را دوست نداشتم

بازیگر فیلم «من و زیبا» درخصوص حضورش در این فیلم گفت: در این فیلم هم من قلبا دوست نداشتم کار کنم ولی از انجایی که با دوستان صحبت میکردیم و میگفتند که یک کار عاشورایی مدرن تولید شوم و با اینکه آقای فریدون حسن پور تلاشش را کرد، اما بضاعتش همین بود و من همیشه تلاش کردم کمک کنم و زکات علمم رو بدم، ولی نشد.

وی افزود: در این موقعیت به خودم گفتم خراب کردم و نه من لذت بردم و نه کار درست درآمد بعد یاد گرفتم به مخاطب احترام بذارم و مدتی کار نکردم و با خودم خلوت کردم.

بازیگر فیلم «مهمان داریم» به کارگردانی عسگر پور در خصوص این فیلم گفت: وقتی این فیلم به من پیشنهاد شد دیدم قصه را دوست دارم و اینکه یک پدر و مادر که فرزندشان شهید شده، اما در تخیلات خودشان مهمانی برگزار می کنند، در حالی که حال همه ما از شرایط بد سینما و تعطیلی خانه سینما بد بود، من تجربه «مهمان داریم» را دوست داشتم.

پرستویی در مورد بازی در فیلم میرکریمی به نام «امروز» گفت: بازی در فیلم «امروز» را هم با اطمینان خاطر پذیرفتم و فیلم را دوست داشتم و در این کارها با خانم گلستانی همبازی شدم.

کارگردان فیلم «بیداری در 3 روز» یک ریال هم پول به من نداد/ هیچ سناریویی وجود نداشت

وی با اشاره به بازی در فیلم «بیداری در 3 روز» گفت: من فکر می کردم این فیلم جهانی می شود و حداقل تجربه ای در ایران اینگونه وجود نداشت، در این فیلم من 72 ساعت نخوابیدم، اصلا قصه، میزانسن و کات در فیلم  وجود نداشت و 3 دوربین وجود داشت.

بازیگر «بیداری در 3 روز» گفت: کارگردان این فیلم 6 ساعت خوابید، ولی ما 24 ساعته کاملا بیدار بودیم و چون قصه ای وجود نداشت در کار فضا ایجاد می کردیم و 72 ساعت فیلم داشتیم و کارگردان تدوینی انجام داد و نریشنی روی تصاویر گذاشت که انگار ما نذاشتیم فیلم دلخواهش را بسازد، من حرفم این است که مگه سناریو داشتی که باید عینا انجام بدیم؟ این 72 ساعت را می شود سریال کرد، ولی فیلم در هنر و تجربه اکران شد و حتی ریالی پول به ما پرداخت نشد.

پرستویی گفت: کارگردان برای اینکه خودش را خلاص کند نریشنی روی فیلم گذاشت که انگار بازیگرا نذاشتند قصه اش پیش برود، من سوال می کنم کدام قصه؟ و این را به صراحت می گویم که یک اثر از بین رفت.

بازیگر نقش حیدر ذبیحی در فیلم «بادیگارد» گفت: حیدر برای من مثل آژانس شیشه ای است و دیدم روحیات حاج کاظم از دوران کودکی در من بوده و همه چیزهایی که نداشتم باعث می شد که من چنین وضعیتی را در مدرسه هم داشته باشم.

وی افزود: وقتی فیلم «بادیگارد» به من پیشنهاد شد شخصیتی آن را به شکل های مختلف دیده بودم و همیشه به این فکر بودم که چرا فیلمی در مورد محافظین ساخته نمی شود؟

حال حاتمی کیا در بادیگارد خوب است/ تفاوت محافظ و بادیگارد را قبلا می دانستم

پرستویی گفت: قبل از این که سناریو را بخوانم می دانستم بادیگارد یعنی مزدور و محافظ یعنی کسی که اعتقاد دارد، حتی حرفی که در فیلم آژانس شیشه ای داشتم را وقتی  بیرون از فیلم تعریف می کنم نمی توانم بگویم گروگان گرفتم، می گم شاهد من بودند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اسم محافظ روی فیلم گذاشته نشد؟ گفت: ای نرا باید از خود صاحب اثر سوال کنید، البته در قصه معلوم است.

بازیگر فیلم «بادیگارد» گفت: در اکثر صحنه های فیلم و سکانسهای موتور سواری خود من بازی می کنم و تنها در صحنه که با موتور زمین می خورم، یک بدلکار پشت موتور نشسته است، حس و حالی که از فیلم دارم خیلی خوب است و احساس می کردم حال حاتمی کیا چقدر در این فیلم خوب است.

پرستویی باشاره به صحبت های مجری برنامه مبنی بر اینکه «بادیگارد» باز هم فیلم تلخی است و آن نظم جدید در آن اتفاق نمی افتد و حس مشترک بین این فیلم و فیلم آژانس شیشه ای وجود دارد، گفت: سلحشور آژانس شیشه ای را در فیلم بادیگراد هم می بینیم که فرهاد قائمیان آن را بازی کرده است و یا احمد کوهی آژانس شیشه ای در بادیگارد امیر آقایی است.

دانلود اولین بخش از گفتگو پرویز پرستویی با 35

به گزارش فیلم نت بخش دوم گفتگو با پرویز پرستویی و صحبت های این بازیگر در مورد جشنواره های فیلم و برخی بازیگران را 16 بهمن ماه ساعت 22 در فیلم نت تماشا کنید.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *