پیش از حضور در جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر

«اعتراض وارد نیست» در شب‌های سفید روسیه

«اعتراض وارد نیست» در شب‌های سفید روسیه
فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» درادامه حضورهای بین المللی خود به جشنواره شب‌های سفید کشور روسیه راه یافت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، جشنواره فیلم و فیلمنامه «شب‌های سفید» با محوریت دستاوردهای جدید در سینما از ئ۲۸ تا ۳۰ فروردین در سن‌ پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود و مستند اعتراض وارد نیست ساخته محمدرضا و فرناز جورابچیان، در بخش فیلم‌های مستند این جشنواره روی پرده خواهد رفت.

این فیلم توسط خواهر و برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان  طی مدت 3 سال ساخته شده و توسط بهمن کیارستمی تدوین شده است. اعتراض وارد نیست زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می‌کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس‌های شمال شهرتهران مشغول به کار می شوند. توپ جمع می کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می‌کنند. تنیس یاد می‌گیرند و در آن پیشرفت می کنند اما هر چقدر در تنیسشان جلو می‌روند و پیشرفت می‌کنند، جامعه جدید زندگی شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می‌شود. زندگیشان در برزخ سختی گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می‌گذرد و برای آنها چاره‌ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر‌قانونی و یا رفتن به سمتی آینده‌ای نامعلوم در غرب نمی‌گذارد.

در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می‌رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبه‌رو می‌کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب جشنواره‌های هات داکس کانادا و Canadian Diversity Festival ،راه ابریشم ایرلند، LCFF اسپانیا، فیلم‌های مستند افغانستان در استکهلم و پروین اعتصامی شده‌اند. همچنین جایزه‌ی بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نز کلکته هند، را نیز دریافت کرده‌اند.

 همچنین این فیلم در بخش نمایش‌های بازار سی و پنجمین جشنواره جهانی فجر  اکران می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *