با فیلم نامزد 14 اسکار در هشتاد و نهمین دوره‌ی جوایز اسکار آشنا شوید

«لا لا لند»، موزیکال خوش‌ساخت جایزه بگیر

«لا لا لند»، موزیکال خوش‌ساخت جایزه بگیر
احتمالا تا امروز کمتر کسی پیدا می‌شود که پیگیر اخبار سینمای دنیا باشد و نام فیلم «لا لا لند» را نشنیده باشد. فیلمی که در سال اخیر تقریبا بیشترین جوایز جشنواره‌‌های مختلف سینمایی را از آن خود کرد و حالا در هشتاد و نهمین دوره‌ی اسکار نامزد 14 جایزه شده است و بر اساس اکثر پیش‌بینی‌ها تعدادی از جوایز شاخه‌های مهم اسکار را به نام خود ثبت می‌کند. با این فیلم بیشتر آشنا شوید.

لالا لند سومین فیلم بلند دمین شزل بعد از گای و مدلین روی نیمکتی در پارک و ویپلش است که ساختش در سال 2015 با بازی اما استون و رایان گاسلینگ کلید خورد. این فیلم که در اسکار امسال با 14 نامزدی رکورد بیشترین تعداد نامزدی را جا به جا کرد، یک موزیکال تلخ و گزنده است که با وجود ارجاع‌های زیادش به آثار کلاسیک هالیوود، اساساً فیلم بدیع و منحصر به فردی است. لالا لند در گلدن گلوب امسال هم رکورد شکست و با دریافت هفت جایزه، فیلم‌هایی چون دیوانه‌ای از قفس پرید را در تعداد جوایز تاریخ گلدن گلوب پشت سر گذاشت. همچنین در مراسم بفتای امسال هم که به اسکار انگلیسی معروف است، لالا لند موفق شد 5 جایزه را از آن خود کند و فاتح اصلی این دوره از حوایز بفتا باشد.

رایان گاسلینگ که در این فیلم نقش یک نوازنده‌ی پیانوی سبک جاز را ایفا می‌کند، برای آمادگی در این نقش هفته‌ای شش روز و روزی دو ساعت تمرین پیانو می‌کرد تا در زمان فیلمبرداری بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به استفاده از بدل و یا جلوه‌های کامپیوتری، صحنه‌های نوازندگی‌اش را خودش بازی کند. همچنین به دلیل اینکه دمین شزل اصرار داشت که صحنه‌های موزیکال فیلم را به سبک موزیکال‌های کلاسیک بدون تقطیع و در برداشت‌های بلند بگیرد، رایان گاسلینگ در روز اول فیلمبرداری‌ به قدری تمرین کرده بود که با یک برداشت توانستند صحنه‌اش را بگیرند. جان لجند، خواننده و موزیسین مشهور و همبازی گاسلینگ در این فیلم اعلام کرده بود که به توانایی گاسلینگ در یادگیری پیانو به این سرعت حسادت می‌کند. خود او مجبور بوده برای بازی در این فیلم، نواختن گیتار را بیاموزد.

شخصیتی که اما استون در این فیلم بازی می‌کند، میا، شباهت‌های زیادی به خود او دارد. میا دختر جوانی است که از دانشگاه ترک تحصیل کرده و با رؤیای بازیگر شدن به لس آنجلس آمده است. اما استون هم در 15 سالگی ترک تحصیل کرد و به لس آنجلس آمد تا بازیگر شود.

دمین شزل و آهنگساز فیلم، جاستین هورویتز، ایده‌های اولیه‌ی این فیلم را در سال 2010 و در زمانی که در داشنگاه هاروارد مشغول به تحصیل بودند نوشتند. هورویتز قطعات موزیکال آن را می‌نوشت و شزل هم دیالوگ‌ها را. آن‌ دو در نهایت تهیه کننده‌هایی برای ساخت فیلم پیدا کردند که حاضر بودند بودجه‌ی یک میلیون دلاری در اختیارشان بگذارند. اما درخواست تهیه کننده‌ها برای اعمال تغییرات اساسی روی فیلمنامه منجر به قطع همکاری‌شان شد. تا اینکه در سال 2014 و با موفقیت‌های چشمگیر ویپلش، ساخت این فیلم موزیکال دوباره به جریان افتاد و شزل این بار توانست بودجه‌ای 30 میلیون دلاری جذب کند تا لا‌لا لند را به یکی از جالب‌توجه‌ترین فیلم‌های سینمایی موزیکال تبدیل کند.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *