با کارگردان فیلم «لا‌لا لند» آشنا شوید

دیمین شزل، کارگردان جوانی که سینما را غافلگیر کرد

دیمین شزل، کارگردان جوانی که سینما را غافلگیر کرد
دیمین شزل ۳۱ ساله حالا بعد از ساخت ۳ فیلم و در سن ۳۱ سالگی به یکی از مشهورترین کارگردان‌های سینمای دنیا تبدیل شده است. کارگردانی که سومین ساخته‌اش «لا‌لا لند» در ماه‌های اخیر در اکثر جشنواره‌های سینمایی تعداد بالای جوایز را به نام خود کرده است و در اسکار هشتادو نهم هم نامزد ۱۴ جایزه است. با دیمین شزل بیشتر آشنا شوید.

فیلم‌نت نیوز: دیمین شزل (Damien Chazelle) کارگردان جوان و با استعداد آمریکایی که اولین فیلمش گای و مدلین روی نیمکتی در پارک(Guy and Madeline on a Park Bench) را وقتی تنها 24 سال داشت ساخت و بازخوردهای مثبت زیادی دریافت کرد. گای و مدلین… فیلمی موزیکال  بود که داستان زوجی به نام گای و مدلین را روایت می‌کرد و مانند دو فیلم بعدی او،‌ موسیقی جاز نقش مهمی در داستان داشت. این فیلم با بازیگران ناشناخته و غیرحرفه‌ای ساخته شد و شزل در آن از موسیقی‌های ساخته‌ی خودش و جاستین هورویتز – کسی که بعدها ساخت موسیقی متن فیلم‌های دیگرش را هم بر عهده گرفت- استفاده کرد.

علاقه‌ی شزل به موسیقی و موسیقی جاز به طور خاص برمی‌گردد به دورانی که هنوز تصمیم به فیلمساز شدن نگرفته بود. او در دوران دبیرستان نوازنده‌ی درام بوده و حتی در ابتدا می‌خواسته موزیسین شود. شزل مدتی تلاش کرد تا نوازنده‌ی درام دبیرستان پرینستون شود و در آنجا با یک مدرس سختگیر و خشن برخورد می‌کند که بعدها شخصیت فلچر را در فیلم ویپلش(Whiplash) بر اساس او می‌نویسد. اگرچه برخلاف نیمن، شخصیت اصلی این فیلم، شزل از همان ابتدا می‌دانسته که هیچوقت موزیسین برجسته‌ای نخواهد شد و برای همین از آن حیطه بیرون آمد و رؤیای فیلمسازی‌اش را دنبال کرد.

شزل فیلمنامه‌ی ویپلش را بعد از اینکه در یکی دو فیلم به عنوان فیلمنامه نویس فعالیت کرد نوشت. در ابتدا آن را به کسی نشان نمی‌داد چون داستانش به نظرش خیلی شخصی بود. فیلمنامه‌ی ویپلش خیلی زود توجه تهیه کننده‌ها را به خود جلب کرد اما کسی حاضر به ساختش نشد تا در سال 2012 این فیلمنامه در لیست سیاه بهترین فیلمنامه‌های ساخته نشده قرار بگیرد. در نهایت تهیه کنندگانی از جمله هلن ایستابروک برای ساختش ابراز تمایل کردند و جی. کی. سیمونز را برای نقش ترنس فلچر پیشنهاد دادند. شزل نسخه‌ی کوتاهی از این فیلم با بازی سیمونز ساخت که در جشنواره‌ی ساندنس سال 2013 درخشید و توانست بودجه‌ی ساخت نسخه‌ی بلندش را تأمین کند. نهایتاً در سال 2014 ویپلش ساخته شد و خیلی زود تحسین و تعجب منتقدان را برانگیخت و نوید ظهور یک کارگردان تازه نفس و با استعداد را به تمامی سینما دوستان داد. ویپلش در اسکار 2015 نامزد 6 جایزه‌ی اسکار شد که 3 تایش را دریافت کرد، از جمله اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد که به جی. کی. سیمونز اهدا شد. دمین شزل بعد از موفقیت‌های این فیلم،‌ سراغ ساخت لا لا لند(La La Land) رفت،‌ فیلمی موزیکال و جاه­طلبانه با بازی رایان گاسلینگ و اما استون.

شزل که فیلمنامه‌ی این فیلم را در سال 2010 نوشته بود، از همان ابتدای مراحل تولید قصد داشت که تمام قطعات موزیکال لا لا لند را در یک برداشت و به صورت پلان سکانس ضبط کند. او همچنین برای اینکه بافت تصویری فیلمش شبیه به موزیکال‌های دهه‌ی 50 شود که با سیستم سینما اسکوپ فیلمبرداری می‌شدند، از نگاتیو استفاده کرد و سراغ دوربین‌های دیجیتالی نرفت. البته با فرمت واید اسکرین و نه سینما اسکوپ واقعی، چرا که این سیستم دیگر در دسترس نیست.

لا لا لند دسامبر 2016 اکرانش را آغاز کرد و به سرعت توجه و تحسین همه را برانگیخت و در فصل جوایز موفقیت‌های بسیاری به دست آورد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *