در موسسه‌ آپ‌آرت‌مان برگزار می‌شود

بررسی تطبیقی رمان و فیلم «کوری»

بررسی تطبیقی رمان و فیلم «کوری»
جلسه بررسی تطبیقی رمان و فیلم «کوری» شاهکار ژوزه ساراماگو در موسسه فرهنگی هنری آپ‌آرت‌مان برگزار می‌شود.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، جلسه بررسی تطبیقی رمان «کوری» شاهکار ژوزه ساراماگو همراه با نمایش فیلم «کوری» ساخته کارگردان برزیلی فرناندو مریلس و با حضور اسدالله امرایی پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ساعت ۱۷:۳۰ در موسسه آپ‌آرت‌مان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.

کوری (به پرتغالی: Ensaio sobre a Cegueira) رمانی از ژوزه ساراماگو است که نخستین بار در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و در سال ۱۹۹۸ جایزهٔ نوبل ادبیات را به‌دست آورد.
ساراماگو در این رمان از کوریِ آدم‌ها سخن گفته‌است. او در این رمان از تلمیح استفاده کرده و با اشاره به نوشته‌های قدیمی، اثرش را زیباتر و تأثیرگذارتر کرده‌ است. ساراماگو در رمان کوری برای شخصیت‌ها اسم انتخاب نکرده‌است. با وجود این، پیچیدگی در رمان ایجاد نشده و خواننده به‌ راحتی می‌تواند با شخصیت‌های رمان ارتباط ذهنی برقرار کند. ویژگی دیگر این رمان در بازگشت‌های زمانی به گذشته و آینده در خیال شخصیت‌های رمان است که به زیبایی و جذابیت آن افزوده‌ است.

در خلاصه این رمان آمده است: داستان از ترافیکِ یک چهارراه آغاز می‌شود. رانندهٔ اتومبیلی به‌ناگاه دچار کوری می‌گردد. به فاصله اندکی، افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم‌پزشک‌اند، دچار کوری می‌شوند. پزشک با معاینه چشم آن‌ها درمی‌یابد که چشم این افراد کاملا سالم است، اما آن‌ها هیچ‌چیز نمی‌بینند. جالب آن است که برخلاف بیماری کوری، که همه‌چیز سیاه است، تمامی این افراد دچار دیدی سفید می‌شوند…

همچنین کوری (به انگلیسی: Blindness) نام فیلمی از کارگردان برزیلی فرناندو مریلس است که براساس رمانی از ژوزه ساراماگو و به همین نام ساخته شده‌ است.

شصت‌ویکمین جشنواره فیلم کن هم با این فیلم گشایش یافت.

فیلم «کوری» داستان شهری است که تعداد زیادی از جمعیت آن به‌طور ناگهانی کور می‌شوند و در این بین اتفاقات زیادی رخ می‌دهد.

در این فیلم بازیگرانی چون جولیان مور، مارک روفالو، دنی گلوور و گائل گارسیا برنال ایفای نقش کرده‌اند. جولیان مور در فیلم کوری نقش اصلی را ایفا می‌کند. او در فیلم تنها کسی است که در شهر قدرت بینایی دارد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *