اسکار و هر آنچه درباره اسکار باید بدانید

اسکار و هر آنچه درباره اسکار باید بدانید
در آستانه نودمین دوره آکادمی جوایز اسکار، بزرگترین و مشهورترین مراسم سینمایی جهان، به بررسی تاریخچه، قوانین و نکات جالب اسکار می پردازیم.

جوایز آکادمی (Academy Awards) یا اسکار (Oscar)، هرساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) واقع در بورلی هیلز (Beverly Hills) کالیفرنیای آمریکا برگزار می‌شود. این مراسم نتیجه تلاش مشترک 36 شخصیت برجسته صنعت فیلم سازی است. اولین دوره مراسم اسکار در سال 1929 و تنها به مدت 15 دقیقه و بدون پخش رسانه ای برگزار شد در حالیکه این مراسم در حال حاضر در بیش از 200 کشور بطور زنده پخش می شود.
هشتادونهمین مراسم اسکار در تاریخ 26 فوریه 2017 در تئاتر دالبی شهر لس آنجلس با اجرای جیمی کیمل برگزار شد. در طی 89 دوره برگزار شده در مجموع 3048 اسکار اعطا شده است.
اسکار نودم برخلاف هرسال که در اواخر ماه فوریه برگزار می‌شود به دلیل تداخل زمانی با بازی‌های المپیک زمستانی در تاریخ 4 مارچ 2018 ( 13 اسفند) برگزار خواهد شد.

مراسم جوایز اسکار

تاریخچه اسکار (Oscar)

اولین دوره جوایز اسکار

اولین دوره مراسم اسکار با ریاست سر داگلاس فیربنکس در تاریخ 16 می 1929، طی یک مهمانی بسیار خصوصی در هتل روزولت هالیوود که تنها به مدت 15 دقیقه با حدود 270 مهمان برگزار شد. یک مهمانی جداگانه نیز پس از مراسم در هتل مایفیر برگزار شد. هزینه بلیط مهمانان برای شرکت در مراسم آن شب 5 دلار بود (71 دلار در سال 2017) و پانزده مجسمه اسکار با رای تمامی اعضای آکادمی به هنرمندان، کارگردانان و دیگر شرکت کنندگان صنعت فیلمسازی، برای آثار ساخته شده در سال های 1927-28 اهدا شد.
هیات ژوری متشکل از پنج نفر بود (یک نفر از هیات انتخاب هر بخش اصلی آکادمی: بازیگران، نویسندگان، مدیران، تولیدکنندگان و فنی).  10 نامزد با بیشترین رای در هر بخش انتخاب شد و این 10 نامزد به 3 نفر محدود شد. در نهایت در 12 بخش برندگان نهایی انتخاب شدند.
برندگان اولین دوره اسکار سه ماه پیش از مراسم به رسانه ها اعلام شد. اما از سال 1930 به بعد و به مدت یک دهه نتایج قبل از مراسم به روزنامه ها داده می شد با این توافق که اطلاعات تا پیش از اعلام جوایز در جایی درج نشود. تا اینکه در سال 1940 لس آنجلس تایمز برندگان را قبل از شروع مراسم اعلام کرد. این اتفاق باعث شد اسامی برندگان تا زمان اعلام رسمی در مراسم اسکار مخفی باقی بماند.

اولین دوره اسکار
اولین دوره آکادمی جوایز اسکار در هتل روزولت

اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد به امیل جنینگ آلمانی (برای فیلم‌های«آخرین فرمانده» و «راه پر جسد») تعلق گرفت. جنجینگ مجبور بود قبل از مراسم به اروپا برگردد، بنابراین آکادمی موافقت کرد جایزه اسکار او را زودتر از زمان تعیین شده بدهند. در نتیجه او اولین برنده جایزه اسکار در تاریخ نام گرفت.
جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن نیز به جانت گاینر، برای فیلم‌های «بهشت هفتم»، «خیابان فرشته» و «طلوع» اعطا شد. در بخش کارگردانی دو جایزه برای فیلم‌هایی با دو ژانر درام و کمدی اهدا شد که به ترتیب به فرانک بورزاژ و لوئیس میثستون رسید.
در آن زمان، برندگان برای تمام کارهایی که در طول یک سال و در حیطه فعالیت هنری خود انجام داده بودند، انتخاب می شدند؛ به عنوان مثال، جنجینگ جایزه اسکار را برای دو فیلمی که در آن ایفای نقش کرده بود دریافت کرد و جانت گاینر برای سه فیلم. با این حال، از مراسم چهارم، سیستم تغییر کرد و هنرمندان برای عملکرد خود در یک فیلم انتخاب شدند.

 

تغییرات مهم در قوانین اسکار

در دومین مراسم سالانه جوایز اسکار که در تاریخ 3 آوریل 1930 برگزار شد (فیلم های نیمه دوم 1928 و سال 1929)، تعداد بخش‌ها به هفت بخش کاهش یافت و دو جایزه فیلم اصلی به یک  جایزه به نام جایزه بهترین فیلم تبدل شد. از آن زمان، آکادمی به تغییرات مکرر در قوانین، رویه ها و بخش‌ها ادامه داده است. از مهم‌ترین این تغییرات می‌توان به تغییر تاریخ مراسم در سال 1933 و افزودن بخش‌های بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن به بخش جوایز در سال 1936 اشاره کرد.

در بیست و نهمین دوره مراسم جوایز اسکار که در تاریخ 27 مارس 1957 برگزار شد، بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان افزوده شد. تا آن زمان، از فیلم های غیر انگلیسی زبان با جایزه ویژه ای تقدیر می شد. برای نخستین بار در هفتادوچهارمین دوره Academy Awards، که در سال 2002 برگزار شد، اولین جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن ارائه شد. از سال 1973، تمام مراسم های آکادمی با جایزه اسکار بهترین فیلم به پایان می رسد.  بازیگران مرد جوایز بازیگران زن را اعلام می کنند و بالعکس.

مراسم اسکار برای اولین بار در سال 1953 در ایالات متحده آمریکا از تلویزیون  و از سال 1969 بصورت بین‌المللی در نواحی مختلف جهان پخش شد. در اواخر قرن بیستم، مراسم به یک اتفاق بزرگ تبدیل شد که توسط میلیونها نفر دیده می شد. مصاحبه های قرمز فرش نیز به عنوان بخشی جدایی ناپذیر این رویداد تبدیل شده است.

نورما شریر دومین دوره مراسم اسکار
نورما شریر در دومین دوره مراسم اسکار

قوانین و بخش‌های اسکار

در 24 بخش به برندگان اسکار  تندیس اسکار اعطا می شود:

 •  بهترین فیلم
 • بهترین بازیگر نقش اول مرد
 • بهترین بازیگر نقش اول زن
 • بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
 • بهترین بازیگر نقش مکمل زن
 • بهترین کارگردانی
 • بهترین فیلمنامه اصلی
 • بهترین فیلمنامه اقتباسی
 • بهترین فیلمبرداری
 • بهترین طراحی صحنه
 • بهترین تدوین
 • بهترین موسیقی اصلی متن
 • بهترین ترانه
 • بهترین طراحی لباس
 • بهترین گریم، بهترین صداگذاری
 • بهترین تدوین صدا
 • بهترین جلوه‌های ویژه بصری
 • بهترین فیلم غیر انگلیسیی
 • بهترین انیمیشن بلند
 • بهترین انیمیشن کوتاه
 • بهترین فیلم کوتاه
 • بهترین فیلم مستند
 • بهترین مستند کوتاه

مراسم اسکار

این آکادمی همچنین جوایز علمی و فنی، جوایز دستاوردهای ویژه، جوایز افتخاری، جایزه بشردوستانه جین هرشولت، جایزه یادبود ایروینگ تالبرگ، جایزه گوردون ساویر را نیز که لزوما هرساله ارائه نمی‌شود را اهدا می‌کند.
طبق قانون 2 و 3 قوانین رسمی آکادمی، یک فیلم باید بین بازه نیمه شب 1 ژانویه تا پایان 31 دسامبر سال قبل در لس آنجلس، کالیفرنیا و برای هفت روز متوالی به نمایش در آید (به جز بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان، بهترین مستند و بهترین مستند کوتاه). تنها فیلم‌های غیرانگلیسی زبانی که توسط کشور مبدا آنها ارائه می‌شوند شامل قانون اکران در ایالات متحده نیستند. اما برای بخش بهترین مستند باید مستندها چندین هفته در در لس آنجلس و نیویورک به اکران در آیند.
در بخش مستند کوتاه، قوانین متفاوتی از سایر بخش ها وجود دارد تا مستندها برای شرکت در اسکار واجد شرایط شوند.

 • زمان انتشار مستندهای کوتاه: آنها باید طی یک دوره یکساله از آغاز 1 سپتامبر و تا پایان ماه آگوست و قبل از مراسم اکران شوند.
 • یک اکران طولانی در لس آنجلس یا نیویورک
 • برنده شدن جوایز ویژه ای در یکی از جشنواره هایی که توسط آکادمی طراحی شده است.
 •  مستندهایی که برنده مدال طلا، نقره یا برنز در بخش جایزه اسکاردانشجویی شوند.

قانون 2 بیان می کند که یک فیلم، به جز بخش های فیلم، انیمیشن و مستند کوتاه، باید حداقل به مدت 40 دقیقه باشد و باید در فرمت 35 میلی متری یا 70 میلیمتری ( 24 فریم یا 48 فریم بر ثانیه) با حداقل رزولوشن پروژکتور 2048 و پیکسل های 1080 باشد.
تهیه کنندگان باید قبل از مهلت مقرر فرم های آنلاین نمایش رسمی را ارسال کنند و در صورتی عدم ارائه آن در مهلت تعیین شده، فیلم دیگر برای آکادمی اسکار پذیرفته نخواهد شد.
در اواخر ماه دسامبر، لیست رأی گیری فیلم های واجد شرایط به حدود 6000 اعضای فعال آکادمی ارسال می شود. برای اکثر بخش ها، اعضای تنها در بخش مربوط به خود به انتخاب نامزدها می پردازند. (یعنی کارگردانان برای بخش کارگردانی، نویسندگان برای بخش نویسندگی، بازیگران برای بخش بازیگری و … رای می دهند). در مورد انتخاب نامزدهای بهترین فیلم، همه اعضای در رای گیری شرکت می کنند. در بخش های خاص، از جمله فیلم غیر انگلیسی زبان، فیلم مستند و انیمیشن، نامزدها توسط کمیته ویژه ای که از اعضای همه شاخه ها تشکیل شده اند انتخاب می شوند.
گذشته از به رسمیت شناختن و شناخت بین المللی، جایزه اسکار می تواند نقش مهمی در موفقیت برندگان اصلی بازی کند. به عنوان مثال، جایزه بهترین فیلم اسکار، می تواند فروش فیلم برنده را به طور قابل توجهی افزایش دهد. برای بازیگران و کارگردانان، کسب جایزه اسکار اغلب باعث افزایش حقوق، افزایش توجه رسانه‌ها و پیشنهادهای فیلم‌های بهتر می‌شود.

 

مجسمه اسکار

مهم‌ترین جایزه شناخته شده آکادمی، جایزه لیاقت و شایستگی است که بیشتر با مجسمه اسکار شناخته می‌شود که از برنز با روکش طلا بر روی پایه فلزی سیاه ساخته شده است. اسکار با 34.3 سانتی متر طول و 3.856 کیلوگرم وزن، یک شوالیه با استایل «آرت دکو» (Art Deco) است که یک شمشیر متعلق به جنگ‌های صلیبی را در دست گرفته و روی یک حلقه‌ی فیلم پنج پر ایستاده است که هر یک نمادی از یکی از شاخه‌های اصلی و مهم جوایز آکادمی است: هنرپیشه، نویسنده، کارگردان، تهیه کننده و عوامل فنی.
طراحی مجسمه اسکار توسط سدریک گیبونز کارگردان بخش هنری کمپانی Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) ، یکی از اعضای اولیه آکادمی، انجام شده است. جورج استنلی مجسمه سازی بود که برای ساخت مجسمه اصلی بر اساس طرح سدریک گیبونز انتخاب شد. استنلی (که Muse Fountain را در دروازه Hollywood Bowl نیز ساخته است) مجسمه را با خاک رس ساخت و ساچین اسمیت تندیس را با ۹۲,۵ درصد قلع و ۷,۵ درصد مس قالب زد و آن را آب طلا داد. برای سالهای زیادی مجسمه ها از جنس برنز، با پوشش طلای 24 عیار ساخته می‌شد. در طول جنگ جهانی دوم به دلیل کمبود فلز مجسمه ها از جنس گچ ساخته می‌شدند که پس از اتمام جنگ آکادمی برای جبران اسکاری با روکش طلا به برندگان اعطا کرد. آنها اکنون از جنس بریتانیا با روکش طلا هستند. تنها تغییر مجسمه اسکار در طول این سالها، تغییر کوچکی در پایه آن است.

تندیس های اسکار

علاوه بر جایزه Academy Awards (تندیس اسکار)، 9 جایزه افتخاری (غیر رقابتی) وجود دارد که گاهی از سوی آکادمی اعطا می شود (به جز جایزه افتخاری آکادمی، جایزه اسکار بهترین دستاورد فنی و جوایز اسکار دانشجویی، سالانه اعطا می شوند):

 • جایزه افتخار آکادمی (سالانه) (که ممکن است در قالب یک تندیس اسکار باشد یا نباشد)؛
 • جایزه یادبود ایروینگ جی. تالبرگ (از سال 1938) (به شکل تندیسی از تالبرگ)؛
 • جایزه بشردوستانه ژان هرشولت (از سال 1957) (به شکل تندیس اسکار)؛
 • جوایز علمی و فنی آکادمی جایز افتخاری آکادمی (غیر رقابتی) (به شکل تندیس اسکار)؛
 • جایزه علمی و مهندسی (به شکل لوح برنز)؛
 • جایزه بهترین دستاورد فنی (سالانه) (به صورت یک گواهی)؛
 • نشان جان ای. بونر (از سال 1978) (به شکل یک مدال)؛
 • جایزه گوردون ای. سویر (از سال 1982)؛
 • جایزه اسکار آکادمی دانشجویان(سالانه)
 • آکادمی همچنین Nicholl Fellowships را در فیلمنامه نویسی اعطا می‌کند.
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0
برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *