نمایندگان سینمای اسپانیا برای اسکار 2017 معرفی شدند

نمایندگان سینمای اسپانیا برای اسکار 2017 معرفی شدند
کمیته اسکار سینمای اسپانیا سه فیلم از جمله ساخته جدید «پدرو آلمادوار» را نامزد معرفی به اسکار خارجی 2017 کرد.

به گزارش فیلم نت نیوز، «جولیتا» به کارگردانی «پدرو آلمادوار»، «درخت زیتون» از «ایثیار بولائین» و «عروس» ساخته «پائولا اورتیز» سه فیلمی هستند که از سوی مسئولان سینمایی اسپانیا در فهرست کوتاه فیلم‌های نامزد معرفی به آکادمی اسکار برای حضور در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان این رویداد سینمایی قرار گرفتند.

این سه فیلم از سه کارگردان مولف، هر یک متعلق به یک نسل از فیلم‌سازی در اسپانیاست و هر کدام علاوه بر جنبه هنری در فروش تجاری نیز عملکرد موفقی داشته‌اند.

فیلم «درخت زیتون» هفتمین ساخته بلند سینمایی «ایثیار بولائین» است که نگارش فیلمنامه آن بر عهده «پل لاورتی» همکار قدیمی «کن لوچ» است و داستان آن الهام گرفته از مقاله‌ای در یک روزنامه است که درباره خانواده‌ای روستایی در شرق اسپانیاست که در آن پدر و دایی خانواده قصد دارند که درخت زیتون کهن با قدمت بیش از 1000 سال را علی رغم مخالفت اعضای دیگر خانواده به فروش برسانند.

اما فیلم «جولیتا» ساخته «پدر آلمادوار» که در بخش اصلی جشنواره کن امسال رونمایی شد، ظاهرا شانس بیشتری برای نمایندگی سینمای اسپانیا در اسکار 2017 خواهد داشت.

در این فیلم که بر اساس داستان‌های نوشته «آلیس مونرو» نویسند برنده نوبل کانادایی ساخته شده است، به سه دهه از زندگی یک زن اسپانیایی می‌پردازد که از دهه 1980 در مادرید آغاز می‌شود که این دهه همزمان با جنبش ضدفرهنگی «لا موویدا» در اسپانیا و ظهور «آلمادوار» به عنوان یک فیلمساز است.

در این فیلم «اما رامیرز» و «آدریانا اوگارت» بازی می‌کنند که در کنار «رزی دی پالما» گروه بازیگران زن قدرتمندی برای این فیلم تشکیل داده‌اند و «آلبرتو ایگلسیاس» همکار قدیمی «آلمادوار» نیز ساخت موسیقی این فیلم را بر عهده خواهد داشت.

تا کنون 20 فیلم از آثار «آلمادوار» نماینده سینمای اسپانیا در جوایز اسکار بوده‌اند که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. وی در سال 1999 با فیلم «همه چیز درباره مادرم» جایزه اسکار خارجی را برای سینمای اسپانیا به ارمغان آورد و در سال 2002 نیز با فیلم «با او حرف بزن» اسکار بهترن فیلمنامه اصلی گرفت.

وی دو بار دیگر با فیلم‌های «زنان در آستانه فروپاشی عصبی» در شاخه اسکار خارجی و «با او حرف بزن» در شاخه بهترین کارگردانی نامزد اسکار شده ضمن اینکه «پنه‌لوپه کروز» در سال 2006 برای فیلم «وولور» نامزد جایزه اسکار بازیگری شد.

فیلم «عروس» به کارگردانی «پائولا اورتیز» که دیگر گزینه معرفی به اسکار از سوی سینمای اسپانیاست در واقع اقتباسی آزاد از نمایشنامه «عروسی خونین» نوشته «فدریکو گارسیا لورکا» است که از ماه دسامبر در سینماهای اسپانیا اکران خود را آغاز می‌کند.

اعضای آکادمی اسکار سینمای اسپانیا از تاریخ 23 اوت تا 6 سپتامبر درباره انتخاب این سه فیلم رای‌گیری می‌کنند و در نهایت فیلمی که در اسکار پیش رو نماینده سینمای اسپانیا خواهد بود در تاریخ 7 سپتامبر معرف خواهد شد.

پیش از این سینمای گرجستان فیلم «با دیگران»، سینمای سوئیس انیمیشن «زندگی من به عنوان یک کدو سبز»، کشور کوبا فیلم «همراه» و سینمای رومانی فیلم «سیرانوادا» را به عنوان نمایندگان خود در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار معرفی کرده بودند.

در شاخه مهم بهترین فیلم خارجی (غیرانگلیسی) جوایز سینمایی اسکار، آخرین فرصت برای ارائه آثار از سوی کشورهای مختلف و سینماگران تاریخ سوم اکتبر 2016 (12 مهر) اعلام شده است.

فهرست اولیه 9 فیلم خارجی در جوایز اسکار 2016 روز 17 ژانویه اعلام می‌شود و پنج نامزد نهایی نیز روز 24 ژانویه معرفی می‌شوند.

مراسم اعطای جوایز هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز 26 فوریه 2017 (یکشنبه 8 اسفندماه) در دالبی تئاتر لس‌آنجلس برگزار می‌شود و قرار است این رویداد سینمایی در بیش از 225 کشور جهان به صورت زنده به روی آنتن برود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *