سهم آسیا، اروپا و آمریکا از هفتادمین جشنواره‌ی فیلم کن

نخل طلای کن در آسمان سوئد

نخل طلای کن در آسمان سوئد
هفتادمین جشنواره‌ی بین‌المللی کن چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت) با حضور و سخنرانی اصغر فرهادی کارگردان برجسته‌ی ایرانی آغاز به کار کرد و شب گذشته (7خرداد) با معرفی برگزیدگان این دوره در حالی به کار خود پایان داد که کشورهایی همچون چین، یونان، سوئد، آمریکا، روسیه، آلمان و فرانسه شب پر از موفقیتی را تجربه کردند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، امسال بخش اصلی جشنواره‌ی کن با رقابت ۱۹ فیلم شروع شد و دیشب با اهدای جایزه‌ی اصلی یعنی نخل طلای کن به فیلمساز سوئدی پرونده‌ی خود را بست.

اختتامیه‌ی بخش اصلی جشنواره‌ی کن با سخنرانی مونیکا بلوچی بازیگر سرشناس ایتالیایی برگزار شد و اولین جایزه خود یعنی دوربین طلایی را که به بهترین فیلم اول جشنواره اختصاص دارد به فیلم زن جوان به کارگردانی لئونور سرالی اهدا کرد. ساندرین کیبرلن بازیگر فرانسوی، رئیس هیأت داوران جایزه دوربین طلای جشنواره کن بود.

یک شب آرام ساخته‌ی فیلمساز چینی ژی یانگ جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه را از کریستین مونجیو رئیس هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فونداسیون دریافت کرد.

امسال جایزه‌ی بهترین فیلمنامه‌ی جشنواره به صورت مشترک اهدا شد. یورگن لانتیموس اهل یونان برای فیلم کشتن آهوی مقدس و لین رمزی اهل اسکاتلند برای فیلم تو واقعا اینجا نبودی برگزیده‌ی این بخش شدند. سال گذشته اصغر فرهادی فیلمساز برجسته‌ی کشورمان این جایزه را برای فیلم فروشنده گرفت.

در حالی که به نظر می‌رسید فیلم بی‌عشق ساخته‌ی آندری زویا گینتسف از روسیه نخل طلای کن را ببرد اما این فیلم تنها جایزه‌ی هیات داوران را به نام خود ثبت کرد.

دایان کروگر برای بازی در فیلم محوشدگی ساخته‌ی فاتح آکین کارگردان آلمانی ترک‌تبار به عنوان بهترین بازیگر زن جشنواره شناخته شد. پیش از این تصور می‌شد نیکول کیدمن که با چهار فیلم در جشنواره حضور داشت و بازی‌اش در فیلم فریب‌خورده ساخته‌ی سوفیا کاپولا مورد توجه منتقدان قرار گرفته بود فاتح این بخش شود. با این وجود هیات داوران جایزه‌ی هفتادمین سالگرد جشنواره را به نیکول کیدمن اهدا کرد.

جسیکا چستین بازیگر آمریکایی و یکی از اعضای هیات داوران جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد را به خواکین فنیکس برای بازی در فیلم تو واقعا اینجا نبودی محصول کشور فرانسه به کارگردانی لین رمزی اهدا کرد. لین رمزی به همراه سوفیا کاپولا و نوامی کاواسه سه کارگردان زن حاضر در بخش رقابتی جشنواره‌ی کن بودند. سال گذشته در شصت و نهمین جشنواره‌ی کن، شهاب حسینی این جایزه را برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

جایزه‌ی بهترین کارگردان این دوره‌ی جشنواره نیز به سوفیا کاپولا برای فیلم فریب‌خورده رسید. اگر این کارگردان آمریکایی جایزه‌ی اصلی یعنی نخل طلا را دریافت می‌کرد دومین فیلمساز زن پس از جین کامپیون لقب می‌گرفت که موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

فیلم فرانسوی ۱۲۰ نبض در دقیقه که پس از نمایش در جشنواره بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت جایزه‌ی بزرگ هیات داوران را دریافت کرد. این جایزه پس از نخل طلا مهم‌ترین جایزه‌ی جشنواره‌ی کن به حساب می‌آید.

عاقبت پدرو آلمادوار کارگردان برجسته‌ی اسپانیایی و رئیس هیات داوران این دوره جشنواره به همراه ژولیت بینوش بازیگر مشهور فرانسوی نخل طلای کن را به فیلمساز سوئدی رابین اوستلوند برای فیلم میدان اهدا کردند.

جسیکا چستین، مارن آده، ویل اسمیت، آگنس ژویی، پارک چان ووک، پائولو سورنتینو، فن بینگ‌بینگ و گابریل یارد اعضای هیات داوران هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن بودند و ریاست هیات داوری این هفتادمین جشنواره‌ی کن را پدرو آلمادوار بر عهده داشت.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *