معرفی پنج نامزد اصلی دریافت جایزۀ بهترین فیلم خارجی اسکار 2016

معرفی پنج نامزد اصلی دریافت جایزۀ بهترین فیلم خارجی اسکار 2016
جایزه اسکار بهترین فیلم زبان خارجی یکی از جوایز معتبر اسکار است که امسال هم به یکی از 5 فیلم معرفی شده در این مطلب، اهدا خواهد شد.

به گزارش فیلم نت نیوز، برای مراسم اسکار 2016 ، پنج فیلم غیر انگلیسی زبان، بعنوان نامزدهای نهایی معرفی شده اند که در نهایت به یکی از این 5 کاندیدا، اسکار بهترین فیلم خارجی( غیر انگلیسی زبان) تعلق خواهد گرفت. این 5 نامزد به این نامها هستند :

  • Mustang
  • Theeb
  • A War
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul

حالا در ادامه به بررسی کوتاه این 5 فیلم خواهیم پرداخت :

Mustang

سینمای فرانسه در سال گذشته، فیلم های مهمی از جمله “دیپن” ساختۀ ژاک اُدیار و برنده نخل طلای کن ۲۰۱۵ و فیلم “قانون بازار” ساختۀ استفان بریزه را تولید کرده بود. اما امسال اتفاق عجیبی رخ داده و آن اتفاق این است که فیلمی مثل موستانگ به عنوان نمایندۀ سینمای فرانسه به اسکار فرستاده شده است که  نه کارگردان آن فرانسوی است و نه موضوع و زبان آن، اگرچه با سرمایۀ فرانسوی ساخته شده و این موضوع باعث شگفتی بسیاری از رسانه ها و منتقدان فرانسوی شد اما حالا انتخاب شدن آن به عنوان یکی از پنج فیلم خارجی نامزد دریافت اسکار، نشان می دهد که ارسال آن از سوی فرانسه تصمیم اشتباهی نبوده است.

موستانگ را دنیز غمزه ارغون، سینماگر ترک مهاجرِ ساکن فرانسه ساخته است. ارغون فارغ التحصیل مدرسه سینمایی فمیس فرانسه است و موستانگ نخستین فیلم بلند او به شمار می رود که فیلمنامۀ آن را بر اساس زندگی واقعی خود با همکاری الیس وینوکور، کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی نوشته است.

موستانگ در بخش دو هفتۀ کارگردان های فستیوال کن سال گذشته به نمایش در آمد و به عنوان بهترین فیلم اروپایی این بخش شناخته شد. این فیلم، داستان پنج خواهر یتیم را در روستایی دورافتاده در ترکیه روایت می کند که با مشکلات جامعه ای بسته و سنتی و به شدت مردسالار مواجهند. دخترانی که مادربزرگ و عمویشان آنها را از ارتباط با جهان بیرون از خانه و تماس با پسرها، محروم کرده اند.موستانگ همچنین جایزۀ لوکس پارلمان اروپا را نیز به دست آورد.

Mustang

Theeb

این فیلم بعنوان نماینده ی کشور اردن در این رقابت حضور دارد. کارگردانی این کار بر عهده ی ناجی ابونوار بوده که فیلمساز عرب‌تبار ساکن بریتانیا است و  به اعتقاد بسیاری از منتقدان، یکی از جواهرات سینمای عرب است.

ابو نوار، داستان حماسی و تراژیک دو برادر صحرانشین را در جریان جنگ بین عثمانی‌ها و انگلیسی‌ها در اوایل قرن بیستم روایت می‌کند. آن‌ها با مردی انگلیسی همراه شده تا او را به چاه آبی که در دل صحرا و در کنار خط راه آهن قرار دارد برسانند. او مأموریت دارد که خط راه آهن را که وسیله تدارکات نظامی ترک‌های عثمانی است منفجر کند.

تمام فیلم از دریچۀ چشم ذیب بیان می‌شود، کودکی شجاع و بادیه نشینی که پدر و برادرش را از دست داده اما زندگی در بیابان با مردانی جنگجو، به او آموخته که چگونه برای بقا بجنگد و تسلیم نشود. ذیب، نه تنها ساختار روایتی قرص و محکمی دارد بلکه از نظر بصری نیز بسیار عالی است.

ولفگانگ تالر فیلمبرداری این کار را با دوربین 16 میلیمتری انجام داده است و تصویربرداری از صحرا و آسمان پرستاره، ستایش منتقدان را برانگیخته است.

تحقیقات تاریخی و محلی بسیاری برای نوشتن فیلمنامۀ آن انجام شده است و ابونوار مدت‌ها با عرب‌های بادیه نشین سر کرده و به قصه‌های آن‌ها گوش داده است. او همچنین گفت که از سینمای وسترن و فیلم‌های کوروساوا و نیز لارنس عربستان تاثیر زیادی گرفته است. بازی بازیگران نقش‌های اصلی که همه از مردم عرب صحرانشین‌اند، به قدری خوب است که باور اینکه آن‌ها نابازیگرند خیلی مشکل است.

theeb

A War

فیلم “جنگ” ساخته توبیاس لیندهولم از دانمارک، این فیلم دربارۀ جنگ افغانستان و گرفتار شدن دسته ای از نظامیان دانمارکی به وسیله نیروهای طالبان در افغانستان است. نقش اصلی فیلم، افسری دانمارکی به نام کلاوس پدرسن است که فرماندهی دسته ای نظامی را که در استان هلمند افغانستان با نیروهای طالبان می جنگد، برعهده دارد.کلاوس و گروهش در یکی از ماموریت هایشان، با نیروهای طالبان درگیر می شوند و او برای نجات خود و افرادش، مجبور است تصمیم سرنوشت سازی بگیرد.

فیلمساز به طور موازی، زندگی روزمره همسر و فرزندان کلاوس را در دانمارک دنبال می کند و ضمن نمایش موقعیت دلهره آور کلاوس و افرادش در جنگ، به تاثیر حضور کلاوس در این جنگ و عواقب تصمیم جنگی او بر خانواده اش می پردازد. هر چند که موضوع فیلم چندان تازه نیست و در سال های گذشته، فیلم های زیادی با چنین مضمونی ساخته شده اند که “تک تیرانداز” کلینت ایستوود، یکی از نمونه های مشهور آن است که در فضا و موقعیت مشابهی در عراق می گذرد.

“جنگ” نخستین بار در بخش مسابقۀ افق‌های جشنوارۀ فیلم ونیز ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. صحنه های جنگی فیلم به جای افغانستان در ترکیه فیلمبرداری شده و جز شخصیت های اصلی، نقش بیشتر افراد نظامی را سربازان واقعی دانمارکی که در افغانستان جنگیده اند، ایفا کرده اند.

krigen

Embrace of the Serpent

 این فیلم که عنوان فارسی آن ” آغوش افعی” است، ساخته گیرو گوئرا از کلمبیا، فیلمی است که نمایش آن در بخش دو هفتۀ کارگردان های جشنوارۀ فیلم کن سال قبل، تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت و برندۀ جایزۀ بهترین فیلم هنری این بخش شد.

این فیلم دو داستان را در دو زمان تاریخی متفاوت، یکی در سال ۱۹۰۹ و دیگری در سال ۱۹۴۰ روایت می کند که نقش شخصیت اصلی هر دو قصه را کارماکاته، شَمَن اهل آمازون و آخرین بازماندۀ یک قبیله سرخپوست، بازی می کند.

او در این فیلم با دو دانشمند آلمانی و آمریکایی، که در جستجوی گیاهی مقدس به نام یاکورونا هستند، همسفر می شود. منتقدان سینمایی، جنبه های شاعرانه، رویکرد قوم نگارانه و ضد استعماری فیلمساز و فیلمبرداری سیاه و سفید آن را ستوده اند. جردن مینتزر، منتقد مجلۀ هالیوود ریپورتر، آن را از نظر بصری، اثری سحر انگیز توصیف کرده و با فیلم “تابو” ساختۀ میگوئل گومش، سینماگر پرتغالی قیاس کرده است. به اعتقاد او فیلمی است که انسان، طبیعت و نیروی ویرانگر استعمار را به خوبی نمایش می دهد.

Embrace-of-the-Serpent

Son of Saul

پسر شائول” ساخته لازلو نِمِس، کارگردان ۳۸ سالۀ مجار، توانست در سال گذشته، علاوه بر جایزۀ بزرگ جشنواره کن، جایزۀ بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب را نیز دریافت کند و فیلم منتخب بسیاری از منتقدان و مجامع سینمایی در سال ۲۰۱۵ شود و از این رو، شانس زیادی برای برنده شدن در اسکار را هم دارد.

لازلو نِمِس، دستیار بلاتار، سینماگر بزرگ مجاری بوده و تاثیر سبک تصویری بلاتار، پلان سکانس‌ها و حرکت‌های دوربین پیچیده‌اش در این اولین فیلم او به خوبی دیده می‌شود. “پسر شائول” از زاویه‌ای تازه و کمتر تجربه شده به پدیدۀ هولوکاست می نگرد.

Son-of-Saul

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *