پخش مستند توقیف‌شده‌ی الیور استون از اینترنت

«فرمانده» آزاد شد

«فرمانده» آزاد شد
هنوز مدت زیادی از مرگ رهبر جنجالی کوبا، فیدل کاسترو نگذشته است که خبر خوشحال‌کننده‌ای برای طرفداران او و علاقمندان الیور استون منتشر شد. اين خبر چيزي نبود جز امكان تماشاي آنلاين يكي از كنجكاوي‌ برانگيز‌ترين فيلم‌هاي استون.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ الیور استون و گروه فیلم‌سازی‌اش در سال 2002 برای سه روز به کوبا سفر کردند و به دیدار فیدل کاسترو رفتند تا مصاحبه‌ها و تصاویر موردنیازشان را برای مستندی با عنوان «فرمانده» ضبط کنند. استون و رهبر فقید کوبا درباره‌ی مسائل مختلفی از جمله روابط عاشقانه‌اش، سرکوبگری‌های سیاسی و انتخابات آزاد با هم گفت‌وگو کردند.

مستند استون که شبکه‌ی  اچ‌بی‌او از تهیه‌کننده‌هایش بود، در سال 2003 برای اولین بار در جشنواره‌ی ساندنس به نمایش درآمد و بعد از آن هم قرار شد در شبکه‌های کابلی پخش شود اما همه‌چیز طبق انتظارشان پیش نرفت.

دو هفته قبل از اینکه فیلم فرصت پخش در تلویزیون را پیدا کند، کاسترو سه آدم‌ربای یک کشتی آمریکایی را اعدام کرد و بیش از 70 معترض سیاسی را به زندان انداخت و فیلم استون از برنامه‌های پخش بیرون کشیده شد و هیچ‌وقت به نمایش عمومی درنیامد. الیور استون در آن زمان به نیویورک‌تایمز گفت که قلبش از این اقدام شکسته است.

«فرمانده» هیچ‌وقت در آمریکا به نمایش درنیامد اما استون دو مستند دیگر هم درباره‌ی فیدل کاسترو ساخت. «در جستجوی فیدل» و «کاسترو در زمستان» که سلامت رو به وخامت کاسترو و نیز موقعیتش در کوبا را روایت می‌کردند.

اما حالا کسانی که از مدت‌ها قبل می‌خواستند مستند 90 دقیقه‌ای «فرمانده» را ببینند، این فرصت را پیداکرده‌اند. چراکه دو نسخه از آن (که یک نسخه دارای صحبت‌های خود استون روی فیلم است) روی سایت اشتراک ویدیوی vimeo قرارگرفته است.

فیدل کاسترو، رهبر جنجالی کوبا و رهبر حزب کمونیست این کشور بود که طی دوران رهبری‌اش مناقشات زیادی را در دنیا برانگیخت و بارها هدف چندین ترور نافرجام قرار گرفت. او در دوران جنگ سرد از هم‌پیمانان اصلی شوروی سابق به‌حسابمی‌آمده و برخی اقداماتش حتی باعث شده بود جهان تا یک‌قدمی یک جنگ اتمی هم قرار بگیرد. بااین‌حال نظرها نسبت به او همیشه یکسان نبوده و بعد از مرگش هم نخواهد بود. عده‌ای او را فردی انقلابی می‌دانستند که با مبارزه علیه سلطه گری کشورهایی چون آمریکا موجب تعالی کوبا شد، و عده‌ای هم او را دیکتاتوری خودکامه می‌دیدند که تصمیمات خطرناکش زندگی مردم را به چالش می‌کشید.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *