چهار فصل برتر سریال «نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه» با بازی ماریشکه هارگیتِی

23 ژانویه: تولد کارآگاهی که بازنشسته نمی‌شود

23 ژانویه: تولد کارآگاهی که بازنشسته نمی‌شود
ماریشکه هارگیتِی، بیش از هر چیز با نقش «الیویا بنسون» کارآگاه سریال «نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه» شناخته می‌شود که برایش نامزدی‌ها و جوایز متعددی را به‌همراه داشت و توانست جوایز معتبر گلدن‌گلوب و امی را برای این سریال به‌دست آورد.

یاسین محمدی- ماریشکه هارگیتی از سال 2004 تا 2011 برای بازی در این سریال هشت سال پیاپی نامزد جایزه‌ معتبر امی شد که یک بار در سال 2006 این جایزه را برد. در جوایز گلدن‌گلوب هم دو بار در سال‌های 2005 و 2009 برای همین سریال نامزد شد که اولی را به‌دست آورد.

ماریشکه هارگیتی (Mariska Hargitay)

با پدر و مادری که هر دو بازیگر بودند، در 22 سالگی در نخستین فیلم سینمایی‌اش یک کمدی وحشت به‌اسم «Ghoulies» و یک سال بعد در 1986 در نخستین سریالش که سریال ماجراجویانه‌ی «Downtown» بود بازی کرد. او پیش از رسیدن به نقش «کارآگاه الیویا بنسون» در اواخر دهه‌ 1980 و نیز در دهه‌ 1990 در تعداد زیادی فیلم سینمایی و سریال به ایفای نقش پرداخت.

ماریسکا هارگیتی (Mariska Hargitay)
مادرش جین منسفیلد، بازیگر شناخته‌شده‌ای در هالیوود دهه‌ 1950 بود که او هم یک جایزه‌ گلدن‌گلوب در کارنامه دارد و در پیاده‌رو مشاهیر هالیوود، ستاره‌ای به او اختصاص یافته است. او در تصادفی تراژیک در یک جاده‌ بین‌شهری در 34سالگی، زمانی‌که ماریشکه فقط سه سالش بود، درگذشت. ماریشکه و برادرانش که در صندلی عقب ماشین خواب بودند، به‌طرز معجزه‌آسایی نجات پیدا کردند. پدر او، میکی هارگیتی به‌ لطف آشنایی و ازدواج جین منسفیلد بازیگر شد و در حدود 20 اثر بازی کرد که چهار فیلم آن با منسفیلد مشترک بود. او که تا سال 2006 زنده بود در یکی از قسمت‌های سریال «نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه» نقش «پدربزرگ» را بازی کرد.

ماریسکا هارگیتی (Mariska Hargitay)

ماریشکه هارگیتی که به او ماریسکا هارگیتی هم گفته می‌شود به پنج زبان انگلیسی، فرانسوی، مجاری، اسپانیایی و ایتالیایی مسلط است. او در سال 2004 با پیتر هرمان، بازیگری که در سریال «نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه» با او آشنا شد ازدواج کرد. او در سال 2004 بنیاد خیریه‌ای تأسیس کرد که هدفش کمک به زنان و کودکان قربانی خشونت بود و تا سال 2011، با جذب 20میلیون دلار نزدیک به 5هزار نفر کمک کرد.

ماریشکه هارگیتی (Mariska Hargitay)

ماریشکه هارگیتی که امروز 54 ساله می‌شود تا به‌ حال در 29 سریال تلویزیونی (در 530 قسمت که بیش از 430 قسمت آن مربوط به 19 فصل سریال «نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه» است)، 13 فیلم سینمایی و هفت فیلم تلویزیونی بازی کرده است. چهار فصل برتر این سریال را مرور می‌کنیم:

 1. فصل چهاردهم (2013-2012)

  این فصل از جایی که فصل قبل به‌پایان رسید، جایی که کاپیتان کریگن صبح در خانه‌اش از خواب برمی‌خیزد و با جسد زنی که گلویش بریده شده مواجه می‌شود. این زن کسی است که شاهدی بالقوه برای یک پرونده واحد ویژه محسوب می‌شود. کریگن برای بازجویی دستگیر می‌شود و کاپیتان جدیدی برای واحد قربانیان ویژه منصوب می‌شود که آدم بسیار سخت‌گیری است. این فصل در برای یک پرونده جنایی این اپیزود در 24 قسمت از شبکه NBC پخش شد.

  ماریشکه هارگیتی سریال نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه فصل ۱۴

 2. فصل ششم (2005-2004)

  ماریشکه هارگیتِی برای این فصل از سریال توانست جایز‌ی گلدن‌گلوب بگیرد و این در حالی بود که هنوز نیمی از این فصل روی آنتن رفته بود. او نخستین کسی بود که در میان عوامل و بازیگران برای این سریال به گلدن‌گلوب می‌رسید. در این فصل کارآگاهان واحد قربانیان ویژه، درگیر ماجرای دزدیدن یک دختر شش‌ساله می‌شوند و مشخص می‌شود این کار را یک کارآگاه خصوصی انجام داده که در استخدام زنی است که معتقد است مادر بیولوژیک کودک است. این فصل در 23 قسمت پخش شد.

  ماریسکا هارگیتی سریال نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه فصل ۶

 3. فصل دوازدهم (2011-2010)

  این فصل نخستین فصلی بود که در کنار سریال اصلی «نظم و قانون» پخش نشد. در این فصل کارآگاهان درباره‌ی پرونده‌ی گم شدن دختربچه‌ای ده‌ساله که دخترخوانده‌ی یک زوج است، تحقیق می‌کنند. آن‌ها درمی‌یابند که او به دیدار مردی به‌نام «اریک وبر» رفته که با او در اینترنت آشنا شده است. کارآگاهان با تحقیقات بیشتر پی می‌برند که آن زوج فرزند دیگری هم دارند که کل پرونده را دستخوش تغییر می‌کند. این فصل هم در 24 قسمت به روی آنتن رفت.

  ماریشکه هارگیتی سریال نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه فصل ۱۲

 4. فصل هفتم (2006-2005)

  ماریشکه هارگیتِی جایزه‌ی امی‌اش را برای این فصل از سریال گرفت که این جایزه هم نخستین بار نصیب یکی از عوامل این سریال می‌شد. در این فصل «ری شنکل» بیست سال پس از محکومیت به جرم تجاوز به یک دختر نوجوان، از زندان آزاد می‌شود. وقتی در مسیر بازگشت او به خانه‌اش به دختر دیگری تجاوز می‌شود، کارآگاهان به او مشکوک می‌شوند و او را تحت‌نظر می‌گیرند. این فصل در 22 قسمت پخش شد. قسمت سوم این فصل با عنوان «911» محبوب‌ترین اپیزود در میان 434 اپیزود این سریال است که از 1999 پخش آن آغاز شده و همچنان ادامه دارد. اپیزود یازدهم از فصل نوزدهم این سریال هفته‌ی پیش روی آنتن رفت.

  ماریسکا هارگیتی سریال نظم و قانون: واحد قربانیان ویژه فصل ۷

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *