برگزیدگان انجمن کارگردانان آمریکا معرفی شدند

دمین شزل در یک قدمی اسکار

دمین شزل در یک قدمی اسکار
با اعلام برگزیدگان انجمن کارگردانان آمریکا (DGA) دمین شزل کارگردان فیلم تحسین‌شده‌ی «لالا لند» بهترین کارگردان فیلم داستانی 2016 شناخته شد.

فیلم‌نت نیوز؛ دمین شزل،‌ نویسنده و کارگردان فیلم موزیکال لالا لند که تا به امروز موفقیت‌های زیادی را کسب کرده بود، اینبار جایزه‌ی بهترین کارگردان فیلم داستانی را از انجمن کارگردانان آمریکا را به دست آورد تا یک قدم دیگر به کسب اسکار نزدیک‌تر شود و بخت و اقبال فیلمش را هم در مهمترین رویداد سینمایی آخر سال بالاتر ببرد. شزل برای کسب این جایزه کارگردانانی چون بری جنکینز برای فیلم مهتاب(Moonlight)، کنت لونرگان برای منچستر کنار دریا(Manchester by the Sea) و دنی ویله‌نو برای فیلم رسیدن(Arrival) را کنار زد که در اسکار هم از رقیبان او هستند.

کارگردان‌هایی که موفق به دریافت جایزه‌ی انجمن کارگردانان می‌شوند معمولاً شانس بسیار بالایی برای گرفتن اسکار دارند. از سال 1950 تا کنون تنها هفت بار برگزیدگان این انجمن با اسکار مطابقت نداشته است،‌ و از این هفت مورد هم سه تایش به این دلیل بوده که از همان ابتدا نامزد اسکار نشده بودند. آخرین مورد این عدم تطابق هم برمی‌گردد به سال 2012 که بن افلک برای فیلم آرگو جایزه‌ی انجمن کارگردانان را دریافت کرد ولی در اسکار جزو نامزدهایی نهایی هم قرار نگرفت. اگرچه جایز‌ه‌ی بهترین فیلم را دریافت کرد.

لالا لند با دریافت این جایزه موفق شده است دو جایزه از سه جایزه‌ی مهم انجمن‌های آمریکا را دریافت کند. این فیلم پیش از این جایزه‌ی انجمن تهیه کنندگان آمریکا را هم دریافت کرده بود و اگر بتواند جایزه‌ی انجمن نویسندگان را هم از آن خود کند، فهرست افتخاراتش کامل‌تر از قبل خواهد شد. در جوایز انجمن بازیگران با اینکه اما استون توانست جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را به دست آورد، اما خود فیلم موفق نشد جایزه‌ی بهترین تیم بازیگری را کسب کند.

در ادامه‌ی این مراسم در بخش بهترین کارگردان فیلم اول، گرث دیویس به خاطر کارگردانی فیلم شیر(Lion) برگزیده شناخته شد، که علاوه بر این بخش، در بین نامزدهای بخش اصلی هم حضور داشت. رقبای دیویس در این بخش کارگردان‌های فیلم‌های ددپول(Deadpool)، در آستانه‌ی هفده سالگی(The Edge of Seventeen) و شماره‌ی ۱۰ جاده کلاورفیلد(10 Cloverfield Land) بودند. در انتها هم جایزه‌ی یک عمر فعالیت هنری به ریدلی اسکات اهدا شد.

مثل تمام مراسم جوایز این روزها، جایزه‌ی انجمن کارگردانان هم از اشارات سیاسی مصون نماند و افراد زیادی نسبت به اقدامات دونالد ترامپ واکنش نشان دادند. از جمله دمین شزل که حمایت خودش را از اصغر فرهادی بیان کرد و یا توماس شلم که گفت والدینش از بازماندگان یهودی بوده‌اند که دست نازی‌ها فرار کردند.دمین شزل،  در حالی جایزه بهترین کارگردان را دریافت کرد که ضمن حمایت از اصغر فرهادی، اقدامات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.  این کارگردان آمریکایی، در این مراسم ضمن تقدیر از اصغر فرهادی و انتقاد از غیبت او در مراسم جوایز آکادمی اسکار گفت:«اصغر فرهادی از کشوری می‌آید که دولت من، ما را از گفتگو با آن منع کرده است. اما فیلم و سینما یک زبان جهانی‌ست و فیلم ابزار قدرتمندی‌ست چون می‌تواند با همه صحبت کند. حذف فیلمسازان، یک حرکت ضدهنری‌ست.»

منبع: thewrap

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *