پایان مناقشات جشنواره فیلم بوسان 2016؛

سینماگران کره‌ای به لغو تحریم رای دادند

سینماگران کره‌ای به لغو تحریم رای دادند
فیلمسازان کره‌ای امروز از تصمیم رسمی خود مبنی‌بر پایان دادن به تحریم جشنواره فیلم بوسان (BIFF) خبر دادند.

به گزارش فیلم نت نیوز،  نهایی شدن چنین تصمیمی به این معناست که جشنواره بیست‌ویکم در ماه اکتبر برگزار خواهد شد – هرچند در ابعادی کوچک‌تر نسبت به دوره‌های پیشین. به دنبال توافق بر سر اعمال بعضی اصطلاحات جدید در مقررات جشنواره که جمعه گذشته (22 ژوییه) رسما اعلام شد، سینماگران کره‌ای حاضر به سازش با برگزارکنندگان یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی آسیا شدند.

این روزها فیلمسازان از گوشه و کنار دنیا پی‌گیر آخرین اخبار مربوط به سرنوشت جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان هستند؛ یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی آسیا که بیست‌ویکمین دوره آن پاییز امسال برگزار می‌شود و در چند ماه اخیر با خطرات متعددی از جمله تحریم توسط سینماگران بومی روبه‌رو بوده است.

این در حالی است که طبق یک توافق جمعی قرار شده در بحبوحه مناقشات اخیر بر سر آزادی هنری، اهالی سینمای کره جنوبی در یک رای‌گیری تازه درباره سرنوشت جشنواره بوسان تصمیم بگیرند.

به دنبال جلساتی که دیروز بین کین دونگ-هو رییس جشنواره و کانگ سو-یون دبیر جشنواره و با حضور جمعی از نمایندگان سینمای کره با هدف پایان بخشیدن به تحریم‌ها برگزار شد، طرفین بر سر اعمال تغییرات و اصطلاحات جدید در مقررات جشنواره فیلم بوسان به توافق رسیدند. ماه مه گذشته بود که به عنوان اولین قدم جدی در روند آرام کردن اوضاع متشنج سینمای کره، کیم به مقام ریاست جشنواره بوسان منصوب شد

به گزارش ورایتی، کمیته بحران حمایت از استقلال جشنواره فیلم بوسان امروز (سه‌شنبه) با ارسال پیامی به 9 انجمن سینمایی کره از جمله کارگردانان، تهیه‌کنندگان و منتقدان، از لغو تحریم جشنواره خبر داد. در حالی که روند مذاکرات میان سینماگران کره‌ای و برگزارکنندگان جشنواره بوسان همچنان ادامه دارد، این گروه در پیام خود از اصطلاحات اخیر با عنوان «پیروزی فیلمسازان» یاد کرده است.

از طرف دیگر، جشنواره بوسان امروز با انتشار خبرنامه‌ای جداگانه که به امضای کیم و کانگ رسیده، با انتخاب تیتر «سرانجام استقلال» از برداشته شدن تحریم‌ها از سوی اهالی صنعت سینمای کره خبر داده است.

اوضاع جشنواره بوسان از اکتبر 2014 به تشنج کشیده شد؛ زمانی که برگزارکنندگان جشنواره بنابه دستور مقامات شورای شهر بوسان ناچار به لغو نمایش مستندی شدند که ماجرای فاجعه هولناک غرق شدن کشتی مسافربری سیوول در آوریل 2014 و مرگ 476 نفر که بیش‌ترشان کودکان محصل بودند را به تصویر کشیده است.

این مستند با عنوان «حقیقت نباید همراه با سیوول غرق شود»، از کوتاهی گروه‌های امدادی در جریان عملیات نجات قربانیان فاجعه ملی آوریل 2014 شدیدا انتقاد کرده است – فاجعه‌ای که استعفای جونگ هونگ-ون نخست‌وزیر وقت کره جنوبی را به دنبال داشت.

کمیته بحران در بیانیه اخیر خود آورده: «باور داریم که بازبینی مقررات و اعمال اصطلاحات اخیر تا حد زیادی تضمین‌کننده استقلال و خودمختاری جشنواره خواهد بود، مضاف بر این که استقلال و آزادی بیان در جشنواره فیلم بوسان تا حدودی حاصل شده است.»

با وجود این که کمیته بحران از پایان دادن به تحریم‌ها با هدف «حمایت از بازگشت جشنواره به شرایط عادی» خبر داده، اما در ادامه یادآور شده شهردار سئو هنوز عذرخواهی رسمی خود را اعلام نکرده و اتهامات قانونی علیه سانگ-هو لی کارگردان مستند یادشده همچنان پابرجاست. از همین رو، کمیته بحران به اعمال فشار در موارد یاد شده همچنان ادامه خواهد داد و پیگیر مطالبات خود خواهد بود.

بیست و یکمین جشنواره فیلم بوسان پاییز امسال از 15-6 اکتبر (24-15 مهر) برگزار خواهد شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *