نگاهی به کارنامه هنری نمایشنامه‌نویس برنده جایزه پولیتزر که بر تئاتر و سینمای آمریکا تاثیر گذاشت

سم شپرد، مردی که هالیوود و برادوی را تسخیر کرد

سم شپرد، مردی که هالیوود و برادوی را تسخیر کرد
سم شپرد بازیگر نامزد اسکار و برنده جایزه پولیتزر در سن ۷۳ سالگی درگذشت. او یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین‌ نمایشنامه‌نویس‌های معاصر است. شپرد بیش از ۴۰ نمایشنامه نوشت و یک بار در سال ۱۹۷۹ با نمایشنامه «کودک مدفون» موفق به کسب جایزه پولیتزر شد.

سم شپرد بازیگر و نمایشنامه‌نویس مطرح دنیا به گفته خانواده‌اش روز پنج‌شنبه در مزرعه‌اش در کنتاکی درگذشت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، سم شپرد که در سن ۷۳ سالگی مرد، شاید تنها غول ادبی آمریکایی بود که می‌توانست فیلمنامه فیلمی مهم را بنویسد و همچنین نقش اول‌های رمانتیکی را بازی کرد.

با این حال فیلم حماقت برای عشق (Fool For Love) رابرت آلتمن‌ (۱۹۸۵)، که شپرد آن را با اقتباس از نمایشنامه نامزد پولیتزر خود نوشت، یکی از معدود آثاری بود که او از هر دو توانایی‌اش استفاده کرد. به طور کلی او ترجیح می‌داد توانایی‌های نوشتن و اجرای قابل توجه‌اش را از یکدیگر منفک کند.

نمایشنامه‌های مشهور او همچون کودک مدفون (Buried Child) و غرب واقعی (True West) کارهایی هستند که شبیه آن‌ها در عرصه تئاتر آمریکا دیده نمی‌شود. شخصیت‌های او بیگانه‌هایی ناامید و ناامیدکننده هستند، در خانواده‌های فروپاشیده که تا سرحد خشونت پیش رفته‌‌اند. آنها شبیه کسانی هستند که مدت زیادی است نادیده گرفته شده‌اند.

اما شپرد در نقش بازیگر شکل و شمایل هالیوود کلاسیک را داشت؛ به طرز عجیب و غریبی خوش‌تیپ و صدایی خشن. او پسر خلبانی جنگی بود که اغلب در نقش‌های نظامی بازی می‌کرد همچون مردان واقعی (The Right Stuff) و سقوط شاهین سیاه (Black Hawk Down).

شپرد ۴۴ نمایشنامه -بیشتر از شکسپیر- نوشت و دوست داشت این تصور را ایجاد کند که نوشته‌های او غریزی و حتی راحت است. او زیاد و سریع می‌نوشت. در حالی که بعضی از نویسندگان فقط می‌توانند با قلمی خاص و روی کاغذی مشخص و در اتاق شخصی‌شان بنویسند، شپرد اصرار داشت که مکان مورد علاقه او برای نوشتن روی زانوهایش است آن هم وقتی که در بیابان رانندگی می‌کند.

سم شپرد برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ با نمایش دهان کابوی مورد توجه قرار گرفت.

او دنباله‌روی بزرگان نسل‌های پیش از خود همچون یوجین اونیل، تنسی ویلیامز و آرتور میلر بود. کسانی که مضمون‌ها و موقعیت‌های تراژدی‌های کلاسیک یونانی را به قرن بیستم آمریکا انتقال دادند. نمایشنامه «کودک مدفون» او که در آن بر سر سرنوشت یک جسد بعد از جنگ دعواست، برگردانی از «آنتیگونه» است.

در بازیگری هم در سال ۱۹۸۳ برای بازی در فیلم «مردان واقعی» نامزد جایزه اسکار نقش مکمل مرد شد. یک سال بعد با ویم وندرس فیلمنامه «پاریس تگزاس» را نوشت. از دیگر فیلم‌هایی که شپرد بازی کرده است می‌توان به پرونده پلیکان (The Pelican Brief)، بلک تورن (Blackthorn) و «حماقت برای عشق» اشاره کرد.

«خط خون» محصول تنفلیکس نام مجموعه تلویزیونی است که شپرد در آن بازی کرده بود.

سم شپرد علاوه بر آنکه برای نمایش «کودک مدفون» جایزه پولیتزر را دریافت کرد، دو بار هم برای نمایشنامه‌های «حماقت برای عشق» و «غرب واقعی» نامزد این جایزه شده بود. آخرین نمایشنامه سم شپرد به نام «یک ذره ترس» در سال ۲۰۱۳ به روی صحنه رفت.

منبع: guardian

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *