12 آذر، روز جهانی معلولین ؛

تاریخچه‌ی زبان اشاره‌ ناشنوایان در صنعت فیلم‌سازی

تاریخچه‌ی زبان اشاره‌ ناشنوایان در صنعت فیلم‌سازی
به بهانه ی روز جهانی معلولین، نگاهی به تلاشهای سینما برای ارتباط با این قشر از مخاطبین انداخته ایم.

صدای ناشنوایان در دنیای سینما صدای سکوت است: صامت، پر‌مفهوم و شنیدنی.در این پست به افتخار تمامی مخاطبان، به‌ویژه ناشنوایان عزیز، به بررسی تاریخچه‌ی زبان اشاره در سینما، برنامه‌های ویژه‌ی ناشنوایان و حضور ناشنوایان در سینما و تلویزیون از 1970 میلادی تا امروز می‌پردازیم.

1971 : آغاز زیرنویس ویژه‌ی ناشنوایان

در سال 1971 قراردادی بین «وزارت بهداشت، آموزش و رفاه آمریکا» (U.S. Department of Health, Education and Welfare) و شبکه‌ی WGBH-TV در بوستون بسته شد. هدف این قرارداد تولید برنامه هایی با زیرنویس مخصوص ناشنوایان بود.

1971: حضور اولین بازیگر زن ناشنوا  در برنامه‌ی کودک

لیندا باو (Linda Bove) اولین بازیگر ناشنوایی بود که در برنامه‌ی کودک بسیار پرطرفدار Sesame Street بازی کرد. بازی جذاب او باعث شد نقشش از سال 1971 تا 2003 از کاراکترهای ثابت و پرطرفدار این برنامه باشد و لیندا رکورد‌دار طولانی‌ترین حضور ناشنوایان در تاریخ سینما شود. حضور او تأثیر به‌سزایی در آشنایی جامعه با ناشنوایان و زبان اشاره و فرهنگ‌سازی در مورد برخورد با ناشنوایی داشت.

linda-bove

1972: برنامه‌ی آشپز فرانسوی (The French Chef)

برنامه‌ی آشپز فرانسوی اولین برنامه‌ی تلویزیون ملی بود که برای ناشنوایان و کم‌شنوایان زیرنویس می‌شد. این برنامه با اجرای جولیا چایلد (Julia Child) و تولید شبکه‌ی WGBH-TV در بوستون بود.

1973: تولید اولین زیرنویس اخبار

در سال 1973 شبکه‌ی WGBH-TV برای اخبار «ABC خبر» به‌عنوان اولین اخبار ناشنوایان، زیرنویس تولید کرد.

1986: عشق صامت نیست! (Love Is Never Silent)

فیلم Love Is Never Silent، کشمکش روحی دختری جوان را بین انتخاب زندگی مستقل خود و احساس مسئولیت برای مراقبت از والدین ناشنوای خود به زیبایی به تصویر کشیده است. این فیلم جایزه‌ی امی (Emmy) را برای بهترین فیلم درام/کمدی از آن خود کرده است.

1987: فیلم فرزندان یک خدای کوچک‌تر (Children of a Lesser God)

بازیگر ناشنوای این فیلم،مارلی متلین (Marlee Matlin) اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را گرفت. او نه‌تنها اولین بازیگر ناشنوای برنده‌ی جایزه‌ی اسکار است، بلکه جوان‌ترین بازیگر زنی است که موفق به دریافت این جایزه شده است.

marlee-matlin

1996: تصویب قانون تولید زیرنویس

قانون ارتباطات سال 1996 تولید زیرنویس را برای تمامی برنامه‌های جدید تصویب کرد.

2002 تا 2005: سریال سو توماس؛ چشم اف‌.‌بی‌.آی (Sue Thomas, F.B.Eye)

این سریال که در فاصله‌ی 2002 تا 2005 از شبکه تلویزیونی PAX TV پخش می‌شد، ماجرای یک مأمور اف.بی.آی است که با وجود ناشنوایی هم می‌تواند به زبان انگلیسی حرف بزند و در لب‌خوانی و زبان اشاره‌ی ناشنوایان مهارت دارد.

Sue-Thomas-F-B-Eye

2006: زنگ اشاره (Signing Time)

زنگ اشاره (Signing Time) برنامه‌ای آموزشی برای کودکان یک تا هشت سال بود که به آموزش زبان اشاره اختصاص داشت.این برنامه اولین برنامه‌ی آموزشی زبان اشاره بود که در تلویزیون‌های سراسری پخش شد.

rachel-coleman

2013: نوزادان جابه‌جا شده (Switched at Birth)

سریال (Switched at Birth) در سال 2013 در حرکتی خارق‌العاده یک قسمت کامل از سریال رابه زبان اشاره‌ی ناشنوایان اجرا کرد. این نخستین باری بود که چنین کاری در یک سریال تلویزیونی انجام می‌شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *