پیش‌بینی‌های اسکار 2017

رقابت بازیگران مرد

رقابت بازیگران مرد
با نزدیک‌تر شدن به زمان اعلام نامزدهای اسکار، پیش‌بینی‌ها برای بخش‌های مختلف بیشتر و بیشتر می‌شود.

فیلم‌نت نیوز؛ امسال هم مثل همیشه رقابت بین بازیگران را می‌توان در چند بخش تقسیم‌بندی کرد. بازیگرانی که پیشتاز نامزدی هستند و شانس بالایی دارند، بازیگرانی با شانس نسبتا کمتر ولی شایسته‌ی توجه و سرانجام دسته‌ای که تقریبا خارج از این رقابت هستند ولی احتمال نامزدی‌شان صفر هم نیست.

در دسته‌ی اول، رقابت اصلی بین دو بازیگر است: دنزل واشنگتن و کیسی افلک. کیسی افلک برای بازی در فیلم «ترور جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل» (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل شده بود، امسال و در درام قدرتمند «منچستر کنار دریا» (Manchester by the Sea) بازی خیره‌کننده‌ای کرده است. فیلم تحسین‌های زیادی را در اولین اکرانش در ساندنس برانگیخت و وقتی اکرانش اوایل این ماه آغاز شد، به نظر می‌رسید که در بخش‌های دیگری هم به‌جز بازیگری رقیب سرسختی برای دیگر فیلم‌ها خواهد بود.

اما افلک رقیبی جدی دارد که به این راحتی‌ها قابل شکست نیست. بازی دنزل واشنگتن در «حصارها» (Fences) که خودش هم کارگردانی‌اش کرده، به‌ قدری توجه‌ها را جلب کرده که خیلی‌ها از همین‌ الان اسکار بهترین بازیگری امسال را حق او می‌دانند. واشنگتن برای همین نقش در اجرای تئاتری از نمایشنامه‌ی «حصارها» موفق به دریافت جایزه‌ی تونی هم شد و اگر امسال بتواند اسکار بازیگری را بگیرد، جزو معدود بازیگرانی خواهد شد که بیش از دو اسکار گرفته‌اند.

در کنار واشنگتن و افلک، رایان گاسلینگ برای فیلم «لا لا لند» (La La Land) می‌تواند از شانس‌های اصلی باشد. موزیکال همیشه ژانر مورد علاقه‌ی اعضای آکادمی بوده، و بعید نیست این فیلم هم که از همین‌الان نظرات مثبت زیادی را جلب کرده، در چند رشته از جمله بازیگری نامزد اسکار شود. جوئل اجرتون هم در فیلم «عشق ورزیدن» (Loving) یکی از بهترین بازی‌هایش را انجام داده و با اینکه خود فیلم شانس خیلی زیادی در فصل جوایز ندارد، ولی در بخش بهترین بازیگر مرد و زن می‌توان بخت زیادی برای آن قائل بود.

در آخر به اندرو گارفیلد می‌رسیم. بازیگر جوان و با استعداد که امسال در «سکوت» (Silence) مارتین اسکورسیزی بازی کرده است. این فیلم هنوز اکران نشده ولی با توجه به خط اصلی قصه که حول شکنجه‌های روحی و جسمی دو کشیش یسوعی می‌گردد، به نظر می‌رسد گارفیلد هم سهمی در نامزدی‌های اسکار امسال خواهد داشت.

در دسته‌ی دوم کسانی مثل تام هنکس به چشم می‌خورند. او امسال در فیلم «سالی» (Sully) به کارگردانی کلینت ایستوود مثل همیشه خیلی خوب ظاهرشد. اما با توجه به اینکه فیلم ایستوود بیشتر در رشته‌ی بهترین فیلم شانس نامزدی دارد و آکادمی در چند سال اخیر روی خوشی به هنکس نشان نداده، نمونه‌اش بی‌اعتنایی اسکار به بازی او در «کاپیتان فیلیپس»، احتمال اینکه هنکس به ششمین نامزدی یا سومین اسکارش برای این فیلم برسد، کم است.

در دسته‌ی سوم هم به بازیگرانی مثل بن افلک برای فیلمی به کارگردانی خودش یعنی «در شب زندگی کن» (Live by Night) می‌رسیم. متیو مک‌کانهی برای فیلم «طلا» (Gold) و ویگو مورتنسن برای فیلم «کاپیتان شگفت‌انگیز» (Captain Fantastic) برمی‌خوریم، که به‌اندازه‌ی قبلی‌ها شانس بالایی ندارند ولی با توجه به سابقه‌شان بعید نیست حداقل اسمشان را بین نامزدها ببینیم.

هشتادونهمین دوره‌ی آکادمی اسکار 26 فوریه‌ی 2017 (هشتم اسفند) برگزار خواهد شد.

منبع: collider

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *