کارگردان «ایرلند ایمپایر» دیگر فیلم نمی‌سازد

خداحافظی احتمالی دیوید لینچ از دنیای سینما

خداحافظی احتمالی دیوید لینچ از دنیای سینما
دیوید لینچ کارگردان مشهور آمریکایی که با سبک منحصر به فردش شناخته می‌شود به تازگی اعلام کرده است که دیگر برای سینما فیلم نخواهد ساخت.

فیلم‌نت نیوز؛ دیوید لینچ در سال 1977 و با فیلم کله پاک‌کن(Eraserhead) پا به عرصه‌ی فیلمسازی گذاشت و خیلی زود توانست جایگاهش را تثبیت کند و بعد از آن با ساخت فیلم‌های مرد فیل‌نما(Elephant Man) ، تل‌ماسه(Dune) و مخمل آبی(Blue Velvet) – که تحسین منتقدان را در پی داشت – به عنوان یکی از کارگردانان صاحب سبک سینما شناخته شد.

بعد از مخمل آبی، لینچ سراغ ساخت پروژه‌ای رفت که خیلی‌ها اعتقاد داشتند بهترین کار دوران حرفه‌ای اش بود: سریال تویین پیکز(Twin Peaks) از شبکه‌ی ABC که از موفق‌ترین سریال‌های این شبکه به حساب می‌آید. از سال 1990 که زمان پخش این سریال بود تا کنون پروژه‌های مختلفی مرتبط با آن ساخته شد که فیلمی درباره‌ی داستان‌های قبل از وقوع سریال اصلی و نیز بازسازی جدیدی که قرار است به زودی پخشش آغاز شود از جمله‌ی آن‌هاست. موفقیت این سریال راه را برای لینچ باز کرد تا فیلم‌های تحسین‌شده‌ی دیگری مثل جاده‌ی مالهالند(2001) و اینلند ایمپایر(2006) را بسازد. اما به نظر می‌رسد این کارگردان قصد دارد از دنیای سینما خداحافظی کند.

طبق آخرین صحبت‌هایی که از دیوید لینچ منتشر شده است، ظاهراً او دیگر برنامه‌ای برای ساخت فیلم‌های سینمایی ندارد. وقتی در یکی از تازه‌ترین مصاحبه‌اش از او درباره‌ی اینلند ایمپایر پرسیدند گفت که این فیلم آخرین فیلمش خواهد بود: « اوضاع خیلی تغییر کرد…خیلی از فیلم‌هایی که در گیشه شکست می‌خوردند ممکن بود فیلم‌های خیلی خوبی باشند…و فیلم‌هایی هم که من دوست داشتم بسازم از آن‌هایی نبود که در گیشه موفق باشد.»

وقتی خبرنگار از او پرسید که آیا  اینلند ایمپایر قطعاً آخرین فیلم این کارگردان خواهد بود، لینچ این فرضیه را تأیید کرد. قاعدتاً سخت است که در اوضاع فعلی سینما جایگاهی برای کارگردانانی مثل دیوید لینچ پیدا کرد. سینمایی که دیزنی و کمپانی‌های مربوطه‌اش (مارول، پیکسار و …) آن را تحت کنترل خود در آورده‌اند و هرساله شاهد انبوهی از دنباله‌ها و فیلم‌های ابرقهرمانی هستیم.

منبع: screenrant

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *