درخشش کارگردانان زن در جشنواره‌ی برلین

«در باب جسم و روح» خرس طلایی بهترین فیلم را دریافت کرد

«در باب جسم و روح» خرس طلایی بهترین فیلم را دریافت کرد
۶۷ امین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم برلین شب گذشته با اعلام برگزیدگانش به کار خود پایان داد و طی آن درام «در باب جسم و روح» (On Body and Soul) ساخته‌ی فیلمساز مجارستانی موفق شد جایزه‌ی بهترین فیلم را از آن خود کند.

فیلم‌نت نیوز؛ در باب جسم و روح فیلم مجارستانی به کارگردانی ایلدیکو انیدی خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ی برلین امسال را از آن خود کرد. این فیلم که داستانش در کشتارگاهی در بوداپست می‌گذرد، ماجرای یک رابطه‌ی عاشقانه‌ بین زنی جوان و خجالتی و رئیس کم‌حرفش را روایت می‌کند که مسن‌تر از اوست. این دو طی اتفاقاتی در می‌یابند که شب‌ها خواب‌های مشابهی می‌بینند.

هیئت داوران بین‌المللی این جشنواره، به ریاست فیلمساز هلندی پل ورهوفن جوایزشان را به فیلم‌های متعددی از اقصی نقاط جهان اهدا کردند. آلن گومز، فیلمساز سنگالی خرس نقره‌ای جایزه‌ی بزرگ هیئت داوران را به خاطر فیلم فلیسیتی (Félicité) دریافت کرد. این فیلم درباره‌ی خواننده‌ای با انگیزه و مستقل است که باید هزینه‌ی جراحی پسرش را تآمین کند.

خرس نقره‌ی جایزه‌‌ی آلفرد باور، که به فیلمی اهدا می‌شود که افق‌های تازه‌ای را به نمایش  گذاشته باشد، به آگنیشکا هولاند برای فیلم رد پا (Spoor) رسید.

جایزه‌ی بهترین کارگردانی به آکی کوریزماکی برای فیلم روی دیگر امید (The Other Side of Hope) اهدا شد، که درباره‌ی یک پناهجوی جوان اهل سوریه است. این کارگردان فنلاندی برای دریافت جایزه‌اش روی سن نیامد و تعجب همه را در شب مراسم برانگیخت. در نهایت هم مجریان مراسم مجبور شدند از سن پایین بروند و جایزه‌ی او را تقدیمش کنند.

خرس نقره‌ی بهترین بازیگر زن به کیم مین هی، برای بازی در فیلم شب تنها در ساحل (On the Beach at Night Alone) ساخته‌ی فیلمساز اهل کره‌ی جنوبی هنگ سانگ‌سو رسید‌. گئورگ فردریش هم خرس نقره‌ی بهترین بازیگر مرد را برای فیلم شب‌های روشن (Bright Nights)، درام آلمانی ساخته‌ی توماس آرسلان دریافت کرد.

جایزه‌ی بهترین فیلمنامه به صورت مشترک به سباستین للیو و گونزالو مازا به خاطر نگارش فیلمنامه‌ی یک زن شگفت انگیز (A Fantastic Woman) از کشور شیلی اهدا شد. جایزه‌ی بهترین فیلم اول هم به کارگردان اسپانیایی کارلا سایمون برای فیلم تابستان ۱۹۹۳رسید.

در مجموع ۳۹۹ فیلم در بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره‌ی فیلم برلین به نمایش در آمدند.  در این بین ۲۴ فیلم در بخش مسابقه قرار گرفتند‌ که رقابت اصلی بین ۱۸ عنوان از آن‌ها بود.

منبع: variety

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *