کریستوفر نولان از فیلم تازه‌اش می‌گوید

می‌خواستم تماشاگر در موقعیت بغرنج فیلم حضور داشته باشد

می‌خواستم تماشاگر در موقعیت بغرنج فیلم حضور داشته باشد
کریستوفر نولان با حضور در نشستی به مناسبت معرفی فیلم «دانکرک» که جدیدترین ساخته‌ی اوست حاضر شد و ضمن نمایش 5 دقیقه پیش نمایش از این فیلم به صحبت درباره‌ی زمینه‌های ساخت آن و تجربه‌ای که مخاطب هنگام تماشایش در سینما خواهد داشت، پرداخت.

فیلم‌نت نیوز؛ برای کریستوفر نولان، دانکرک که جدیدترین ساخته‌ی اوست و داستانش در دوران جنگ جهانی دوم می‌گذرد چیزی بیشتر از یک فیلم جنگی صرف است. او در نشستی که از سوی کمپانی وارنر برای معرفی فیلم در CinemaCon 2017 (نمایشگاهی که هر ساله از سوی صاحبان سالن‌های سینما و مجموعه‌های سینمایی برگزار می‌شود) صورت گرفت،‌ گفت دانکرک داستانی درباره‌ی بقاء است که او از مدت‌ها قبل قصد ساختنش را داشته. این فیلم داستان تعداد زیادی از سربازان نیروهای متفقین را روایت می‌کند که در زمان جنگ جهانی دوم و سال 1940، در ساحل دانکرک فرانسه گیر می‌افتند و همزمان که با مرگ حتمی خودشان دست و پنجه نرم می‌کنند،‌ از سوی ارتش آلمان محاصره هم می‌شوند.

نولان می‌گوید: «آن‌ها مجبور بودند بین نابودی و تسلیم یک گزینه را انتخاب کنند. ولی در انتها توانستند گزینه‌ای غیر از این دو را عملی کنند، و به همین دلیل است که من معتقدم ماجرای دانکرک یکی از عظیم‌ترین اتفاقات تاریخ بشریت است…یک داستانی که پر از تعلیق محض است.»

او پیش از نمایش بخش‌هایی از فیلم – که قبلاً در برخی سینماهای آی‌مکس هم پخش شده بود – گفت که بچه‌ها در انگلستان با داستان دانکرک بزرگ می‌شوند.«عملاً انگار در دی‌ ان ای‌مان است.»

در پیش نمایش 5 دقیقه‌ای از این فیلم، چند سرباز فردی زخمی را سمت کشتی می‌برند و دور و برشان بمب‌هایی در آب فرومی‌افتد. از سوی دیگر تام هاردی را می‌بینیم که خلبان هواپیمایی جنگی است و یکی از هواپیماهای آلمان‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و آن را از پا می‌اندازد. اما سوخت خودش تمام می‌شود و در آسمان گم می‌شود.

نولان قصد داشته که داستان فیلم را تا می‌شد زنده و ملموس در بیاورد. «می‌خواستم مخاطبان فیلم را به درون آن ساحل بکشانم و کاری کنم که حس کنند خودشان در آن هواپیماهای جنگی نشسته‌اند.»

او همچنین در انتها از اهمیت تماشای این فیلم در سالن‌های سینما گفت که تشویق و تحسین شدید حضار را به همراه داشت: «این داستانی است که باید شما را با خودش در این موقعیت بغرنج و پر تعلیق همراهی کند و جوری باشد که شما حس کنید واقعاً در آنجا هستید. و فقط با تماشایش در سالن‌های سینماست که این تجربه را خواهید داشت.»

دانکرک از 21 جولای به سینماها می‌آید.

منبع: indiewire

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *