خرس افتخاری برلیناله 2016 در دستان میشائل بال‌هاوس

خرس افتخاری برلیناله 2016 در دستان میشائل بال‌هاوس
خرس افتخاری برلیناله ۲۰۱۶ به پاس یک عمر تلاش هنری به میشائل بال‌هاوس، فیلمبردار برجسته آلمانی اهدا شد. بال‌هاوس با سینماگران معروفی چون فاسبیندر، ردفورد، کوپولا و اسکورسیزی همکاری داشته است.

به گزارش فیلم نت نیوز، خرس افتخاری برلیناله از جمله جوایزی است که برنده‌ آن پیش از آغاز جشنواره مشخص است و به پاس یک عمر خدمت و تلاش هنری به یکی از چهره‌های برجسته فیلم و سینما تعلق می‌گیرد. این جایزه معمولا به یک بازیگر یا کارگردان اهدا می‌شود و گاه نیز به چهره‌ای که کاملا در پشت صحنه حضور دارد و کمتر از او نامی به میان می‌آید و تقدیر می‌شود. خرس افتخاری برلیناله 2016 به میشائل بال‌هاوس، فیلمبردار معروف آلمانی داده شد.

Michael-Ballhaus2

میشائل بال‌هاوس (Michael Ballhaus) که در سال ۲۰۱۵ هشتادمین سالگرد تولدش را جشن گرفته، متولد شهری است که جشنواره آن حال از او تقدیر کرده: برلین. او در طول نزدیک به شش دهه فعالیت هنری خود با سینماگران برجسته‌ای چون راینیر ماریا فاسبیندر، فرانسیس فورد کوپولا، رابرت ردفور، ولفگانگ پترسن و مارتین اسکورسیزی همکاری داشته است.

دیتر کاسلیک، مدیر جشنواره برلین از بال‌هاوس به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلمبرداران سینما یاد کرد و ستایش و تقدیر از او را “افتخاری برای برلیناله” خواند. به گفته‌ی مدیر جشنواره برلین بال‌هاوس فیلمبرداری بوده که کارگردانان به او به عنوان شریکی هم‌سطح و مکمل می‌نگریسته‌اند.

بال‌هاوس در طول فعالیت خود فیلمبردار و مدیر فیلمبرداری در بیش از ۱۳۰ اثر تلویزیونی و سینمایی بوده است.

در سال ۱۹۸۵ بود که مارتین اسکورسیزی، سینماگر برجسته آمریکایی فیلمبرداری “پس از ساعات اداری” را به میشائل بال‌هاوس سپرد. این فیلم سرآغاز همکاری مستمر این دو هنرمند بود.

بال‌هاوس در یکی از مصاحبه‌های اخیرش اظهار داشت که در سال ۱۹۸۰ هنگامی که برای نخستین بار با آثار اسکوسیزی آشنا شد، به همسرش گفته بود: «دوست دارم با این کارگردان همکاری کنم!»

Michael-Ballhaus3

در مجموع هفت فیلم حاصل همکاری اسکورسیزی و بال‌هاوس بوده که اکثر آنها از فیلم‌های به‌یادماندنی سینما محسوب می‌شوند، از جمله فیلم رنگ پول با بازیگری پل نیومن و تام کروز که در سال ۱۹۸۶ به پرده‌ی سینما‌ها راه یافت. فیلم ” جدامانده Departed ” یکی دیگر از آثار موفق و به یادماندنی است که در پی همکاری اسکورسیزی و بال‌‌هاوس خلق شده است. این فیلم بود که طلسم اسکار برای اسکورسیزی را شکست و نه تنها جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای او به ارمغان آورد، بلکه جایزه اسکار بهترین فیلم را نیز از آن خود کرد.

Michael-Ballhaus1

بال‌هاوس در طول چندین دهه فعالیت هنری خود مجموعا سه بار نامزد دریافت جایز اسکار شد، اما هیچگاه نتوانست این جایزه را به دست آورد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *