با انتشار قانون جدید جشنواره‌ی بین‌المللی

اختلاف جشنواره‌ی کن و نت‌فلیکس ادامه پیدا کرد

اختلاف جشنواره‌ی کن و نت‌فلیکس ادامه پیدا کرد
توافق نهایی مسئولان برگزاری کن بر سر حضور فیلم‌های شبکه‌های نمایش آنلاین در رقابت کن صورت گرفت، اما این قانون از سال 2018 اجرا خواهد شد.

فیلم‌نت نیوز: اختلاف بین مسئولان برگزاری جشنواره‌ی کن با شبکه‌ی نت‌فلیکس بر سر آینده‌ی سینما است. به‌طور دقیق‌تر فیلم‌هایی که در این جشنوار‌ی معتبر و بین‌المللی به‌نمایش درمی‌آیند، باید در سینما‌های فرانسه اکران شودند، اما نت‌فتیکس یک شبکه‌ی نمایش آنلاین است که فیلم‌هایش را در فضای مجازی در دسترس مشترکین قرار می‌دهد.

اختلاف بر سر این دو فیلم بود، اوجکا به کارگردانی بون جون هو و داستان می یرویچ به کارگردانی نووا بامباچ با نقش‌آفرینی ادام سندلر و بن استیلر، دو فیلمی که قرار بود در رقابت  کن حضور داشته باشند.

بعد از اعلام لیست نهایی فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره‌ی کن در ماه گذشته، برخی از عوامل برگزاری این جشنواره به حضور این دو فیلم اعتراض کردند. اعتراض به دلیل عدم هم‌خوانی قوانین شبکه‌ی نت‌فلیکس با قوانین فیلم‌های انتخاب شده برای حضور درجشنواره‌ی کن بود. شبکه‌ی نت‌فلیکس فیلم‌های تولیدی خود را برای اولین بار بر روی این شبکه‌ی آنلاین قرار می‌دهد تا در دسترس مشترکینش قرار گیرند، اما طبق قانون جشنواره‌ی کن، فیلم‌های منتخب باید اولین بار در طول جشواره بر پرده‌ی سینما اکران شوند. ‌

برگزار کنندگان و منتقدین مخالف حضور شبکه‌های نمایش آنلاین در جشنواره، بر این عقیده‌اند که این نوع اکران به ضرر صنعت سینما خواهد بود. آنها توافق کن با نت‌فلیکس بر سر اکران این دو فیلم را، یک حرکت «بی‌فایده» خوانند.

بعد از بررسی‌ها و رای‌زنی‌ها در جلسه‌های هیات برگزار کننده‌ی جشنواره‌ی کن درطول یک ماه گذشته، اعضا در مورد قانون جدیدی به توافق رسیدند: «جشنواره‌ی بین‌المللی کن تصمیم گرفته‌است قانون جدیدی با توجه به شرایط پیش‌آمده به قوانین سابق اضافه کند. هر فیلمی که بخواهد در رقابت کن حضور داشته باشد باید با اکران فیلمش درسینما‌های  فرانسه موافقت کند. این قانون از جشنواره‌ی سال 2018 اجرا خواهد شد.»

بعد از انتشار رسمی این خبر، شبکه‌ی نت‌فلیکس خبری را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرد و به کاربرانش اطلاع داد که فیلم اوکجا را روز 28 جون (8 خرداد) برای مشترکینش بر‌روی سایت قرار خواهد داد. در کنار تاریخ انتشار فیلم اضافه کرد فیلمی را ببینید که مسئولان جشنواره از حضورش در رقابت کن جلوگیری کردند.

منبع: Hollywoodreporter

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *