برگزیدگان جشنواره‌ی ساندنس معرفی شدند

جشنواره‌‌ای ساندنس تحت تأثیر ترامپ و مسائل حقوق زنان

جشنواره‌‌ای ساندنس تحت تأثیر ترامپ و مسائل حقوق زنان
شب گذشته مراسم اهدای جوایز جشنواره ساندنس برگزار شد و فیلم «حس می‌کنم دیگر در این دنیا راحت نیستم» ( I Don’t Feel at Home in This World Anymore) و «دینا»(Dina) جایزه‌ی بزرگ هیئت داوران را به ترتیب در بخش‌های بهترین فیلم داستانی و مستند به دست آوردند.

فیلم‌نت نیوز؛ اولین فیلم میکن بلر در مقام کارگردانی، حس می‌کنم دیگر در این دنیا راحت نیستم توانست جایزه‌ی بزرگ هیات داوران جشنواره‌ی ساندنس امسال را از آن خود کند. این فیلم که نوید ظهور استعدادی تازه نفس در نویسندگی و کارگردانی را می‌دهد،  داستان زنی را روایت می‌کند که در پی حل معمای یک دزدی از خانه است و اصرارش در پی حل این معمای ساده، او را به مسیری پر از خون و خون ریزی و اتفاقات غیر منتظره می‌کشاند. میکن بلر که بیشتر به عنوان بازیگر شناخته می‌شود پیش از این در فیلم‌هایی چون ویرانی غمگین(Blue Ruin) و اتاق سبز(Green Room) به ایفای نقش پرداخته بود.

در بخش بهترین کارگردانی درام، جایزه به الیزا هیتمن برای فیلم موش‌های ساحلی(Beach Rats) رسید که طی سخنرانی‌اش حسابی به هالیوود و جایگاه زنان در آمریکا تاخت: «به نظرم هیچ چیز در این کشور به اندازه‌ی زنی که جاه‌طلبی داشته باشد تابو نیست. و من قصد دارم در سیستمی کارم را جلو ببرم که نسبت به زنان کاملاً تبعیض آمیز رفتار می‌کند. و هالیوود،‌ حواست باشد که من دارم سراغت می‌آیم.»

اما در بخش فیلم‌های مستند، فیلم دینا به کارگردانی دن سیکلز و آنتونیو سانتینی این جایزه را دریافت کرد. این فیلم تصویری از رابطه‌ی عاشقانه‌ی غیر متعارف بین کاراکترهایی را نشان می‌دهد که از بدو تولد متفاوت بوده‌اند.

جایزه‌ی بهترین فیلم تماشاگران آمریکایی به Crown Heights رسید که براساس داستانی واقعی کالین وارنر ساخته شده است. کالین وارنر بعد از اینکه به اشتباه محکوم شد، به مبارزه با سیستم قضایی آمریکا پرداخت.

اما جشنواره‌ی ساندنس هم تحت تأثیر اقدامات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده قرار گرفت. مدیر اجرایی جشنواره‌ی ساندنس، کری پوتنام، طی سخنرانی‌اش حرف‌هایی زد که باعث شد حضار با تشویق ایستاده‌شان واکنش نشان دهند. او گفت: «من می‌خواهم حضور هنرمندانی از کشورهای مسلمان را که امسال در جشنواره به ما ملحق شدند در مراسم امشب گرامی بدارم.» در این مراسم، علاوه بر او، دست کم سه بار دیگر هم طی سخنرانی برگزیدگان و مجری‌های دیگر، به ترامپ و تصمیماتش اشاره شد.

منبع: variety

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0
برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *